تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۵:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۰۹

امسال ۱۰ نفر در سدها و تاسیسات آبی آذربایجان شرقی جان باختند

غفار زاده اعلام کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۰ تن از هموطنانمان به خاطر بی احتیاطی و بی توجهی به هشدارها، بر اثر شنا در مخازن سدها و تأسیسات آبی جان خود را از دست داده اند.

به گزارش تبریز بیدار یوسف غفارزاده مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به هشدارهای مکرر و نصب تابلوهای ممنوعیت شنا در مخازن سدها، اظهارداشت: حتی ماهرترین شناگرها از جمله نجات غریق ها و اعضای تیم ملی شنا هم در مخازن سدها غرق شده اند.

وی با بیان اینکه برخی به اشتباه فکر می‌کنند که شنا در سدها خطرات کمتری دارد خاطرنشان کرد: اگر چه سطح آب سدها اغلب آرام بوده و مانند دریا امواج بزرگ در آن‌ها دیده نمی‌شود اما آب موجود در سطح زیرین سدها دارای فشار بسیار بالاتری نسبت به آب دریاست که این امر تنفس را مشکل می‌کند و فشار بسیار زیادی به بدن شناگر وارد می‌کند، به‌طوری که حتی بهترین شناگران نیز در این آب‌ها غرق شده‌اند.

وی افزود: آب لایه‌های پایین در سدها بسیار سردتر از لایه‌های سطحی است و این موضوع برای تنفس و عکس العمل به موقع عضلات بسیار خطرناک است.

غفارزاده افزود: سطح زیرین آب سدها همیشه پر از رسوبات سیل‌های متعدی است که در طول سال به مخزن سد سرازیر می‌شود و این رسوبات اغلب به باتلاق تبدیل می‌شود.

وی گفت: سدها اغلب بر روی رودخانه‌ها و دره‌هایی بسته می‌شوند که درختان بزرگ و پوشش گیاهی بسیاری آن‌ها را پوشانده و پس از آبگیری سد، همه این درختان و گیاهان به زیر آب می‌روند که بسیاری از افراد به وسیله همین درختان جان خود را از دست داده‌اند.