تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۱۱

آوازه امامزاده سید محمد(ع) نوجه مهر فراتر از مرزهای استان

شهرت و آوازه امامزاده سید محمد(ع) نوجه مهر سیه رود جلفا از مرزهای استان فراتر رفته و یکی از بقاع مطرح درسطح کشور محسوب میشود.

به گزارش تبریز بیدار اصغری معاون بهره وری اقتصادی و عمرانی اوقاف استان در آستانه تعطیلات تابستانی و آغاز فصل گردشگری  گفت : در کنار رود ارس در روستای نوجه مهر امام زاده سید محمد نوجه مهر معروف به (( سید محمد آقا )) قرار دارد مقبره این امام زاده که او را به نوادگان امام موسی کاظم (ع) نسبت می دهند نقش بی بدیلی درگردشگری منطقه ایفا میکند.

وی میگوید : این امامزاده از آنجایی که در جوار مرز نوردوز و ایران و ارمنستان قرار دارد شهرت و آوازه اش از مرزهای استان فراتر رفته و زائرانی از کشورهای همجوار را پذیرا است و یکی از بقاع مطرح درسطح کشور محسوب میشود به طوری که سالانه به طور میانگین نیم میلیون زائر در جوار این نواده اهل بیت آرام میگیرند و دل به عبادتهای الهی می سپارند.

اصغری میگوید : این آرامگاه نزد مردم از تقدس و احترام بسیار برخوردار است و هر ساله کشاورزان آن نواحی پس از برداشت محصول برای زیارت و ادای نذورات خود به این امام زاده می روند و در ایام خاص از جمله اربعین و تابستانها و ایام عید این بقعه متبرکه مملو از عاشقان اهل بیت(ع) است.

به گفته وی همجواری با روستای گردشگری کردشت و دوزال و اوشتبین که هرکدام محور های گردشگری منطقه هستند باعث شده این امامزاده مورد توجه گردشگران بیشماری قرار گیرد.

اصغری در مورد نما و بنای این بقعه میگوید : نمای بقعه دارای ازاره ای به ارتفاع یک متر از سنگ های مرمرین و آجری و دیواره ها هم مزین به کاشی کاری هایی آبی رنگ است که حاوی آیاتی از سوره مبارک جمعه میباشد و گنبد هم با کاشی های هفت رنگ جلوه ای ویژه به این مکان داده است.

Image title


معاون بهره وری اقتصادی و عمرانی اوقاف استان با اشاره به امکانات رفاهی فراهم شده برای زائران در این بقعه متبرکه میگوید: از حدود ۶۰ سال پیش بنا چندین بار بر اثر سیل تخریب شده و دوباره احداث شده است و هم اینک با توسعه مجموعه این امامزاده مساحت آن به ۸ هزار متر مربع رسیده است.

وی می افزاید در چند سال اخیر برای رفاه زائران ۱۸۰ واحد زائر سرا برای اسکان مراجعان بنا نهاده شده و خدمات ویژه از جمله گاز و آب و حمام و سرویسهای بهداشتی و ۸ هزار متر مربع پارکینگ مناسب برای اینکه زائران بهترین استفاده را از امامزاده ببرند در این امامزاده و محوطه آن فراهم شده است.

اصغری از اقدام به خرید تصفیه خانه ای برای نصب در کنار امامزاده جهت تصفیه فاضلاب موجود خبر داد و گفت: تمامی مقدمات انجام شده و مذاکرات هم انجام گرفته و با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان به زودی در امامزاده نصب خواهد شد.

Image title


وی در ادامه میگوید اخیرا هم با هزینه کرد ۳۰۰ میلیون تومان کارهای عمرانی از جمله کفش کن –کاشی کاری سردرب ورودی امامزاده و آیینه کاری رواق ها و همچنین تعمیرات اساسی زائر سرا ها برای پذیرایی هرچه بهتر از زائران انجام گرفته است.

وی همچنین وجود کاربری های مختلف از جمله کتابخانه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی ، نانوایی و دفتر پاسخ به مسائل شرعی را از دیگر امکانات امامزاده برای پذیرایی از زائران اعلام کرد.

وی در پایان گفت : اکثر هزینه های عمرانی و خدماتی این بقعه از محل نذورات مردمی که عاشق اهل بیت هستند تامین میشود ودر کنار آن به طور مقطعی منطقه آزاد ارس و اوقاف هم کمک حال هزینه های امامزاده است.

و در نهایت اینکه اگر در ایام تعطیلات به دنبال محلی برای گذران اوقات فراقت و جلای روح و جان هستید امامزاده نوجه مهر جلفا آماده پذیرایی از زائران است