تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۶:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۵۵

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

فصل جدید کاوش باستان شناسی در تبریز / «والمان» پلی به سمت ایلخانان یا قاجار؟

معاون میراث فرهنگی استان می گوید: آثار کشف شده در محله «والمان» تبریز می تواند به دوره ایلخانی یا قاجار مربوط باشد که با بررسی های تکمیلی، نتیجه اطمینان بخش حاصل می شود.

به گزارش تبریز بیدار ، از ظهر دیروز تاکنون بناهای بیرون زده از دل زمین در محل پروژه عمرانی «والمان» تبریز به سوژه مهم رسانه های کشوری و استانی تبدیل شده است.

پس از رویت بناها و توقف عملیات عمرانی در محل، بررسی ها برای یافتن گوشه ای از تاریخ قدیم تبریز شروع شده و گمانه زنی های متعددی در این خصوص انجام می گیرد.

بهروز مهدوی فرماندار تبریز درباره سرنوشت تحقیق و بررسی ها به تبریزبیدار می گوید: اداره کل میراث فرهنگی در کنار مرجع قضایی پیگیری های لازم را انجام می دهند و نتیجه بررسی ها اعلام خواهد شد.

وی به کشف بناهای تاریخی در زیر خاک اشاره کرده و می گوید: پروژه عمرانی فعلا متوقف شده تا بررسی های لازم صورت گیرد.

اما به گفته مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی وجود بخشی از تاریخ تبریز در محدوده محله «والمان» دور از ذهن نیست.

مرتضی آبدار در گفتگوی تلفنی با بخش خبری صدا و سیما با تایید این موضوع می گوید: محله «والمان» در قسمت حاشیه محدوده تاریخی و فرهنگی تبریز قرار دارد و نتیجه بررسی ها در این مورد تا آخر هفته اعلام می شود.

Image title

وی از انجام پروژه عمرانی در این محدوده بدون اخذ مجوز از میراث فرهنگی خبر داده و بر لزوم پیگیری این موضوع تصریح کرد.

اما به اذعان معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز تعلق این بناهای کشف شده به سده های قبلی مورد تایید است.

قوچی در حاشیه بازدید از این مکان در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: این آثار می تواند به دوره ایلخانی یا قاجار مربوط باشد که با بررسی های تکمیلی، نتیجه اطمینان بخش حاصل می شود.

به گفته باستان شناسان این آثار می تواند ارائه اطلاعات جدید در مورد تاریخ و تمدن تبریز کارساز شده و در توسعه گردشگری موثر باشد لذا باید با حساسیت مردم و مسئولان، نسبت به حفظ و نگهداری آن کوشا بود.

نگاهی بر تاریخ کوچه والمان

کوچه والمان، یکی از کوچه‌های تبریز است که در محله لیلاوا یا شریعتی جنوبی امروزی واقع شده است. قبل از  سال ۱۳۲۹ شمسی این کوچه گذرگاه عبوری اهالی بارون آواک و لیلاوا به طرف چرنداب، بازارچه ارک، میارمیار و بازار بود است.

این کوچه را به نام یک  پزشک آمریکایی به اسم دکتر «ساموئل والمان» که ریش سفید و بزرگ آمریکاییان در تبریز بود، «کوچه والمان» نامیدند.این شخص در سال ۱۹۰۵ میلادی به ایران آمد. وی کشیشی از فرقه پروتستان آمریکا بود و در کنار مدیریت بیمارستان کوچک در تبریز در کلیسای انجیلی به عنوان مبشر دین مسیح فعالیت داشت.

ساختمان بیمارستان خصوصی دکتر والمان بعدا به یک مدرسه ابتدایی تبدیل شد که چسبیده به محوطه باغ کلیسای پروتستان انجیلی بود. در این کوچه باشگاه ورزشی جوانان ارامنه به نام آرارات تبریز نیز وجود دارد.

در سراسر ضلع جنوبی این کوچه مدرسه آمریکایی مموریال اسکول (مدرسه یادگار) در ایام قبل از انقلاب مشروطه احداث شده بود و پس از وضع قانون انحلال مدارس خارجی در زمان پهلوی اول، مدرسه مموریال اسکول به اداره کل فرهنگ آذربایجان واگذار شد و به نام دبیرستان دخترانه پروین و میدان ورزشی مموریال مشهور گشت. در حال حاضر بخشی از کوی والمان به کلیسای مسیحی انجیلی اختصاص دارد.


بیشتر بخوانید:

نشانی از «قوجامان تبریز» در دل زمین