تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۵:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۷۵۱۹۲

تبریزبیدار گزارش می دهد:

کلاف سر در گم بین کسبه و دستفروشان تبریزی / «بازار شب» و شل کن سفت کن در آوردن شهرداری

با وجود پژوهش های بسیاری که در حوزه ساماندهی دستفروشان انجام شده اما در عمل مدیران شهری از روش های خود برای مقابله با دست فروشان استفاده می کنند. زمانی آنقدر سخت گیری می شود که مردم نیز به عنوان پشتیبان دستفروشان به مقابله با مدیران شهری می پردازند.

به گزارش تبریز بیدار ، از آغاز طرح جمع‌آوری دستفروشان در میدان نماز تبریز، چند روزی می‌گذرد.طرحی که با اعتصاب کسبه بازار تربیت تبریز وارد فاز جدی شد.

بعد از جمع آوری دستفروشان ، بطور موقت در خیابان جمهوری اسلامی با عنوان «بازار شب» مکانی به آنها داده شد که این بار هم کسبه آن بازار دست به اعتصاب زدند.

تاکید فرماندار بر شناسنامه دار کردن و ساماندهی دستفروشان

بهروز مهدوی فرماندار تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در این خصوص می گوید: جایی به دستفروشان داده نشده بلکه طرح آزمایشی شهرداری برای کنترل ترافیک و ساماندهی دستفروشان بوده که نتیجه بخش نبود.

وی ادامه می دهد: شهرداری قرار است ظرف دو هفته آینده طرحی برای شناسنامه دار کردن و ساماندهی دستفروشان ارائه دهد و در این دستفروشان در مکان دیگری ساماندهی شوند.

مهدوی تاکید می کند: مشکل اصلی ما مساله سدمعبر است و تفاوتی ندارد که این سدمعبر توسط دستفروش، بازاری یا افراد شخصی ایجاد شود، بر همین اساس بازاریان نیز نباید در محدوده پیاده رو بساط پهن کنند.

یک روز پس از جمع آوری «بازار شب» این بار دستفروشان در مقابل فرمانداری دست به تجمع زدند تا خواستار ادامه فعالیت خود بودند.

بساطی که برای یکی نان می آورد و برای دیگری کسادی

دستفروشان تبریزی به طرح «بازار شب» مخالفند و معتقدند این طرح  راه امرار معاش آنها را مسدود می‌کند. به گفته آنها، طی روزهای قبل بارها به نهادهای مسئول مراجعه کرده و خواستار توجه به اوضاع معیشتی خود شده‌اند.

یکی از این دستفروشان با ابراز نگرانی از آینده شغلی خود می‌گوید: اگر چاره دیگری داشتیم، دستفروشی نمی‌کردیم؛ ما نه سرمایه مغازه باز کردن داریم؛ نه حتی سرمایه‌ای که با آن یک پراید ساده بخریم و مسافرکشی کنیم. راه دیگری نداریم. مدتی بود که چند صد دستفروش در محدوده بازار و میدان نماز تبریز از راه بساط پهن کردن، نان درمی‌آورند. نباید این راه مسدود شود.

این درحالی است که مغازه‌داران محدوده بازار نیز می‌گویند: دستفروشان و بساط آنها، بازار ما را کساد کرده است. قرار نیست بار مشکلات معیشتی آنها برعهده ما مغازه‌داران بیفتد.

این مغازه‌داران بارها به مقامات مسئول نامه‌نگاری کرده و خواستار جمع‌آوری دستفروشان شده‌اند.

با وجود پژوهش های بسیاری که در حوزه ساماندهی دستفروشان انجام شده اما در عمل مدیران شهری از روش های خود برای مقابله با دست فروشان استفاده می کنند.  زمانی آنقدر سخت گیری می شود که مردم نیز به عنوان پشتیبان دستفروشان به مقابله با مدیران شهری می پردازند و گاهی آنچنان این موضوع رها می شود که همه جای شهر نیز به تسخیر دستفروشان در می آید. هنوز اراده ملموسی برای حل این مشکل تاریخی در کلانشهر تبریز دیده نمی شود.