تبریزبیدار
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۴۵:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۱۲

کارنامه دو ساله رئیس شورای شهر تبریز زیر ذره بین اعضا / 2

بابایی اقدم: اصل بی طرفی فدای سوءگیری ها می شد / باز کردن فضای شورا به مدیران دستگاه ها، نقطه قوت اکبرنژاد

بابایی اقدم در خصوص عملکرد دو ساله شکور اکبرنژاد بعنوان رییس شورای پنجم شهر تبریز گفت: گاها می بینیم که اصل بی طرفی کمرنگ می شود و سوء گیری ها و جهت گیری ها دخالت داده می شود.

فریدون بابایی اقدم عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص عملکرد دو ساله شکور اکبرنژاد بعنوان رییس شورای پنجم شهر تبریز گفت: بعد از گذشت 2 سال از شورای پنجم اظهار نظرات همکاران در مورد شورا باید نشان دهنده وحدت و یکپارچگی شورا باشد و بخصوص در آستانه انتخابات هیئت رئیسه منجر به بروز اختلافات بین همکاران نشود.

گاهی ایراداتی در نحوه اداره جلسات و تعیین دستور جلسه دیده می شود

وی ادامه داد: آقای دکتر اکبرنژاد در سال اول و دوم با رای همکاران شورا بعنوان رییس انتخاب شده است و من به نظر همکاران احترام قائل هستم. او انسان شریفی است و با سعه صدر بالا و آستانه تحمل زیاد در طول این 2 سال جلسات را اداره کرده است هرچند خواهی نخواهی بعضا ایراداتی در اداره جلسات و تعیین دستور جلسات وجود دارد که در جلسات این موضوعات را مطرح کرده ام.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اکبرنژاد بعنوان رییس شورا توانسته تعامل خوبی با اکثریت و اقلیت شورا برقرار کند، اظهار داشت: ما باید قبول کنیم که رای و نظر اکثریت قابل احترام است و زمانی که در مورد لایحه و موضوعی اکثریت اعضا رای می دهند، باید تمکین شود.

 اکبرنژاد با همکاران برخورد محترمانه داشته

وی ادامه داد: طبیعی است که قانونا رییس شورا فارغ از جناح،فراکسیون و گروه خاصی، باید اصل بی طرفی را در اداره جلسات و زمان داده شده برای اظهار نظرات موافق و مخالف همکاران و... رعایت کند. این بحثی است که در آیین نامه شورا و آیین نامه ای که ما خودمان تصویب کرده ایم، صراحتا آمده است. گاها می بینیم که این موضوع کمرنگ می شود و سوء گیری ها و جهت گیری ها دخالت داده می شود. به بی طرفانه عمل کردن رییس نقد داریم و  این موضوع کامل رعایت نمی شود.

وی اضافه کرد: روی هم رفته شخصیت آقای اکبرنژاد را قابل احترام می دانم که با احترام زیاد با همکاران شورا برخورد می کند.

نقطه قوت اکبرنژاد باز کردن فضای شورا به مدیران دستگاه های خدمات رسان است

این عضو شورای شهر با اشاره به رویکرد اخیر اکبرنژاد در بازکردن فضا برای حضور سایر دستگاه های خدمت رسان و ادارات کل در جلسات شورا، خاطر نشان کرد: در این مدت مهمانانی علاوه بر شهرداری، از سایر دستگاه های خدمت رسان و ادارات کل آمده اند و مشکلات مردم پیگیری می شود، این کار به نوعی نقطه قوت آقای اکبرنژاد است که باید در کنار انتقادات و ایرادات وارده، این موضوع نیز گفته شود و مهمترین انتظاری که مردم از شورا دارند، خرد جمعی و مطرح کردن اصلی ترین دغدغه های مردم است.

رویکرد حذفی در ترکیب هیات رئیسه پسندیده نبود

بابایی اقدم در خصوص عملکرد هیات رئیسه در سال دوم شورای پنجم نیز گفت: بنده از زمانی که عضو شورا شده ام، همیشه بر این موضوع تاکید داشتم که حذف عضو شورا در مجموعه تصمیم گیری ها چه هیات رییسه باشد و چه فراکسیون ها و کمیسیون ها، حذف بخشی از جامعه است. چون که هر عضو شورا نماینده بخشی از یک جامعه است. اگر در انتخابات هیات رییسه یک جریان خاصی و یک دست انتخاب شود و بقیه حضور نداشته باشند، این مسئله همان رویکرد حذفی است و پسندیده نیست.

وی ادامه داد: در سال اول شورا این مساله وجود نداشت و ترکیب هیات رئیسه تلفیقی از تمامی اعضا بود. اما در زمان انخابات هیات رئیسه سال دوم اتفاقاتی رخ داد که البته من نمی گویم اراده ای برای حذف فرد یا جریانی خاص وجود دارد اما منجر به این شد که بخشی از همکاران اعلام داوطلبی نکردند و باعث شد یک هیات رییسه یک دست شکل بگیرد.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر با اشاره به بروز برخی اختلافات در هیئت رییسه، خاطر نشان کرد: این موضوع به مرور زمان باعث شد اختلافاتی از داخل هیات رئیسه به بیرون درز کند و حتی منجر به این شد که برخی همکاران(آقایان صادق زاده و تقی پور و خانم اندیش) مدت ها در جلسات هیات رئیسه شرکت نکنند و بعضا از دستور جلسات اظهار بی اطلاعی می کردند.

وی اضافه کرد: مفهوم خبر نداشتن از دستور جلسات این است که دستور جلسات با اثر گذاری افراد خاص ارایه می شود. به همین جهت ناپختگی خاصی در صورت جلسات وجود داشت که انتظار داریم در سال آتی این مساله حل شود و اگر فردی اعلام آمادگی می کند که کاندیدای هیات رئیسه یا ریاست کمیسیون شود، اول به طور کامل فکر کند تا بعدا شورا آسیب نبیند.

نباید با هیاهوی رسانه ای فضا برای لابی گری ایجاد شود /  اصلا به حضور در هیات رئیسه فکر نمی کنم

بابایی اقدم درخصوص احتمال تغییر ترکیب هیات رئیسه در سال سوم شورا ابراز نمود: فعلا نمی توانم چیزی بگویم،  هیاهوی رسانه ای و ایجاد فضا برای لابی ها اصلا خوب نیست، اجازه دهیم اعضای شورا در یک فضای آرام تصمیم گیری کنند. مردم انتظار دارند که اگر اختلاف نظری هم باشد در داخل شورا بماند و اعضای شورا پیگیر مطالبات عمومی مردم و دغدغه های شهروندان باشند.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا کاندیدای عضویت در هیات رئیسه خواهد شد، گفت: خیر من از ابتدا قصد این کار را نداشتم و از این به بعد هم اگر افتخار حضور در شورا را داشته باشم، بجز مسئولیت کمیسیون به چیز دیگری فکر نمی کنم و احساسم این است که در کمیسیون تخصصی که حضور دارم موثرتر هستم به ویژه این که وقتم آزاد است و زمان بیشتری می توانم به ارتباطات مردمی اختصاص دهم تا اینکه سمت خاصی داشته باشم و احیانا با جلسات تشریفاتی وقتم تلف شود.


بیشتر بخوانید:

بهشتی: انتقادات را بعد از انتخابات می گویم