تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۴:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۱۵

حال و هوای امامزاده ای در تبریز:

سه شنبه های جمکرانی در امامزاده سید محمد کججانی تبریز

سه شنبه های امامزاده کججانی تبریز به خاطر ویژه برنامه هایش به «جمکران آذربایجان» شهرت یافته است.

به گزارش تبریز بیدار ، در ۱۵ کیلومتری شهر تبریز پس از عبور از جاده هایی پرپیچ و خم با طبیعتی دلنشین و آرام، به یک امامزاده می رسی درست در انتهای این کوچه باغ های زیبا مرقد مطهر امامزاده سیدمحمد کججانی(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) قرار دارد.

سه شنبه است و دلت هوای زیارت کرده به دنبال پناهگاهی امن برای خلوت با خدا هستی .

محوطه بزرگ و حوضچه ای پر از آب که تو را به سمت پاکی دعوت می کند هرچند آغاز کارهای عمرانی در ورود اول کمی زمخت به نظر میرسد اما نشان از شور و حال برای توسعه امامزاده دارد.

در گوشه گوشه این حیاط نیز خانواده ھا دور ھم نشسته اند که فضایی صمیمی را ترسیم می کند.

تجدید وضو می کنی و وارد صحن مطھر امامزاده می شوی و خادمانی که با کمال احترام تو رابه داخل رھنمون می نمایند.

اینجا مرقد مطھر شمس الدين سید محمد بن صديق بن محمد كججانی نواده چھاردھم امام سجاد(ع) است که امروز بعد از سال ھا غربت و مھجوری در روستایی به نام کججانی در جوار شھر تبریز، مأمن دل ھای خسته شده است.

یک روحانی جوان و پرشور و نشاط توجهم را جلب میکندبا انرژی و پویایی خاصی این طرف و آنطرف سرک میکشد و به هر یک از نیروها و خادمان امامزاده سفارشی میکند.

سراغش می روم میپرسم شما مسئول خادمان اینجا هستید؟ با گشاده رویی میگوید من خادم آقا سید محمدم اما بچه ها مدیر هم به من میگویند.

لبخند میزنم وتازه متوجه شده ام او حجت الااسلام خلیلی مدیر این امامزاده است.

از برنامه های امامزاده در سه شنبه های جمکرانی میپرسم؟ میگوید ما در این امامزاده برنامه های متنوعی داریم برای کودکان سه یا چهارساله تا پیرمردان و پیرزنان ۹۰ ساله

از بیماران گرفته تا افراد معتاد و از نیازمندان گرفته تا اغنیا

وی می گوید اینجا از همه اقشار می آیند و چون حاجت گرفته اند نذری هایشان را برای سه شنبه ها به امامزاده هدیه میکنند.

حجت الاسلام خلیلی ادامه می دهد : این امامزاده که طی سال ھای اخیر به ھمت اداره کل اوقاف وامور خیریه استان آذربایجانشرقی و نذورات مردمی به شکل زیبایی مرمت و ساماندھی شده، علاوه بر روزھای عادی ھفته، روزھای سه شنبه پذیرای انبوه زائران و دوستداران اھل بیت عصمت و طھارت(ع) از اقصی نقاط استان و سایر شھرھای کشور است به طوری که شبهای سه شنبه بر سر سفره احسان امامزاده بیش از ۳هزاریا گاها ۴ هزار نفر از نذری شام مطنعم میشود.

وی با اشاره به برنامه های فرهنگی این بقعه متبرکه می گوید : ترتیبی داده ایم که در این روزها تیم های پزشکی در انواع تخصص ها در امامزاده حاضر شوند و مردم منطقه ویزیت شوند حتی داروی رایگان هم در اختیار بیماران قرارداده میشود و چند بار هم ازدندانپزشکان و پزشکان طب سنتی دعوت کرده ایم که مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

مدیر بقعه امامزاده سید محمد کججانی می گوید : از دیگر کارهای مهم مان شناسایی معتادان منطقه است که آنها را به کمپ ها معرفی کرده ایم و برای خانواده هایشان کلاسهای آموزشی برگزار می کنیم و حتی از لحاظ مالی هم بعضا کمک حالشان شده ایم.

وی با اشاره به دیگر فعالیتهای امامزاده میگوید : دربرخی روزهای ایام هفته به خصوص روزهای سه شنبه از قاریان بین المللی و مبلغان دینی دعوت میکنیم تا در آموزش قرآن و کلاسهای معرفتی امامزاده تدریس کنند و ادعیه خوانی و ویژه برنامه های مناسبتیمان هرگز تعطیل نشده است.

حجت الاسلام خلیلی در ادامه به توزیع پک غذایی از محل نذورات مردمی امامزاده در بین نیازمندان منطقه میگوید : تا حالا کسی دست خالی از این پناهگاه دلسوختگان بازنگشته است.

وی با بیان اینکه طرح توسعه مجموعه امامزاده از چند سال قبل تعریف شده است، تصریح می کند: قرار است مساحت مجموعه حداقل به دوبرابر مساحت فعلی افزایش یابد که در این صورت می توان امکانات جدید رفاھی و مذھبی برای زایران تدارک دید.

گزارش از سیده صفورا موسویلر