تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۲۰

رییس دادگستری تبریز خبر داد:

میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌های حقوقی در تبریز ۱۱۰ روز است

رییس دادگستری تبریز گفت: متوسط زمان رسیدگی به پرونده های حقوقی در این مجموعه ۱۱۰ روز است.

به گزارش تبریز بیدار رضا محمودیان رییس دادگستری تبریز، رتبه تبریز در میان کلان شهرهای همتراز در این زمینه را مطلوب توصیف کرد و افزود: شهرستان تبریز در رسیدگی به پرونده های حقوقی رتبه دوم را در این فهرست دارد، اما با این وجود تراکم پرونده های حقوقی باعث طولانی تر شدن رسیدگی به پرونده ها می شود.

وی شرایط نامناسب اقتصادی را دلیل اصلی تراکم و افزایش تعداد پرونده های حقوقی در شهرستان تبریز بیان کرد و اظهار داشت: این وضعیت به شرایطی رسیده است که برخی از شعبه های حقوقی دادگستری تبریز ماهانه تا ۱۴۵ فقره پرونده بررسی می کنند و حتی این آمار در تعدادی از شعبات به ۱۶۰ پرونده نیز می رسد.

محمودیان اضافه کرد: طی یک سال اخیر در محاکم حقوقی شهرستان تبریز تعداد ۵۰ هزار و ۳۲۳ فقره پرونده ورودی ثبت و از این تعداد ۴۴ هزار و ۹۲۰ فقره پرونده مختومه شده است که ۹۰ درصد مجموع پرونده های وارده را شامل می شود.

وی مجموع شعبات حقوقی دادگستری شهرستان تبریز را ۳۳ شعبه اعلام کرد و ادامه داد: به دلیل پیچیدگی های خاص پرونده های حقوقی شرایط برای مختومه کردن این نوع پرونده ها سخت و دشوار است.

محمودیان عملکرد دادگاه های خانواده شهرستان تبریز را نیز مثبت و نسبت به برنامه اعلامی از سوی دستگاه قضائی جلوتر اعلام و اضافه کرد: متوسط رسیدگی به این نوع پرونده ها در شهرستان ۴۷ روز است که در این زمینه نیز رتبه های اول و دوم را در میان شهرهای همتراز داریم.

وی مجموع پرونده های ورودی به دادگاه های خانواده شهرستان تبریز طی یک سال اخیر را ۱۹ هزار و ۶۶۲ فقره اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۹ هزار و ۳۴۰ فقره مختومه شده است که بیش از ۹۸ درصد مجموع پرونده های ورودی را شامل می شود.

محمودیان تعداد پرونده های ورودی به محاکم کیفری شهرستان تبریز را نیز ۳۹ هزار و ۷۶۷ فقره اعلام کرد و افزود: طی یک سال اخیر از این تعداد پرونده، بیش از ۳۹ هزار و ۸۱۸ فقره مختومه شده است که بخشی از این آمار پرونده های سال های قبل را نیز شامل می شود.

وی متوسط زمان رسیدگی به پرونده های کیفری شهرستان تبریز را ۷۰ روز اعلام کرد.

رییس دادگستری شهرستان تبریز درباره عملکرد شوراهای حل اختلاف نیز، گفت: طی یک سال اخیر ۹۸ هزار و ۷۳۸ عنوان پرونده به این شوراهای وارد شده است که در همین مدت ۱۰۰ هزار فقره پرونده مختومه شده است که بخشی از آنها را پرونده های سال های قبل تشکیل می داد.

محمودیان پرونده های موجود در اجرای احکام شهرستان تبریز را ۱۳ هزار و ۵۳۸ فقره اعلام و اضافه کرد: تاکنون تعداد ۹ هزار فقره از این پرونده ها مختومه شده است که ۶۵ درصد مجموع پرونده های موجود را شامل می شود.