تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۰:۵۲ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۳۰

قصه نافرجام ساماندهی گلزار شهدا؛

مدیرکل بنیاد شهید استان در پاسخ به تبریزبیدار: تعیین تکلیف فاز دوم وادی رحمت ارجح بر فاز اول است

پور حسن وی در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار در خصوص تکلیف فاز اول ساماندهی شده گلزار شهدای وادی رحمت تبریز گفت: فاز اول تمام شده و اکنون تعیین تکلیف فاز دوم در اولویت است.

به گزارش تبریز بیدار ، عباس پورحسن مدیر کل بنیاد شهید آذربایجان شرقی ظهر امروز پاسخگوی اصحاب رسانه و دغدغه مندان فرهنگی در خصوص مسایل مربوط به ساماندهی قبور مطهر شهدا و بایدهای پیش رو بعد از انتقاد صریح رهبر انقلاب از یکسان سازی شد.

پورحسن با بیان اینکه نگهداری آثار شهدا و انتقال آن به نسل های بعدی دغدغه همه ما است، گفت: گلزارهای شهدا نماد ایثار هستند و باید رنگ و بوی ایثار از آنها آید.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار در خصوص تکلیف فاز اول ساماندهی شده گلزار شهدای وادی رحمت تبریز گفت: فاز اول تمام شده و اکنون تعیین تکلیف فاز دوم در اولویت است، اما بعد از کسب پیشنهادات باید برای فاز اول نیز کاری کرد.

پورحسن ادامه داد: کارگروه گلزار شهدای به ریاست استاندار تشکیل خواهد شد و بعد از اخذ نظرات کارشناسی فعالین فرهنگی، اقدامات لازم انجام می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تبریزبیدار در خصوص سرنوشت حجله و سنگ قبرهای قبورشهدا در فاز اول وادی رحمت گفت: در زمان شروع به کار ساماندهی به خانواده های شهدا اطلاع دادیم تا آثار داخل معجرها را جمع کنند، برخی جمع کردند و آنها که جمع نشد به موزه شهدای تهران و تبریز انتقال یافت.

مدیر کل بنیاد شهید و امرو ایثارگران استان ادامه داد: معجرها جهت هزینه به مصارف گلزار شهدا فروخته شد و سنگ قبرها هم از بین رفت اما اطلاعات سنگ قبرهای قبلی می تواند مجددا بازسازی شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر تبریزبیدار در خصوص علت سیاه بودن سنگ قبر شهدا و عدم تمایز آن با قبور سایرین، گفت: آن زمان چنین تصمیم گرفته شد اما می توان تصمیم به تغییر رنگ آن کرد که پیشنهاد رنگ سفیدی که در این جلسه داده شد نیز خوب و قابل بررسی است.

مدیر کل بنیاد شهید آذربایجان شرقی همچنین در پاسخ به این انتقاد که اطلاعات کامل و فرازهای وصیت نامه شهدا در سنگ های ساماندهی شده وجود ندارد، گفت: شاید با نوشتن اطلاعاتی همچون «کارگر شهید» و... خانواده ها ابراز نارضایتی کنند، اما می توان برای آن فکری کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگر تبریزبیدار که آیا در آرامستان های محله ای همچون شنب غازان مجددا اجازه اجرای عملیات یکسان سازی به اهالی داده می شود؛ گفت: پروژه ساماندهی بطور کامل متوقف شده است.