تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۱۸:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۴۴

نامساله ای به نام حجاب؛

دست از تعارف ها برداریم / تغییرات بغل گوش است...

کی می خواهیم در عرصه حجاب و عفاف دست از تعارف و گول زدن خودمان برداریم. بیاید همگی با هم از خواب غفلت برخیزیم.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار  / سیده صفورا موسویلر

کی می خواهیم در عرصه حجاب و عفاف دست از تعارف و گول زدن خودمان برداریم. انگار که سال هاست به خواب زمستانی رفته ایم یا نه اصلا انگار اصحاب کهف بودیم و یهویی همین الان از خواب بیدار میشویم و می بینیم واویلا همه چیز از دست رفته است.

گاه میخواهم سکوت کنم و بگویم ای جوان «تو را سنه نه» اما چه کنیم از این رگ غیرتی که بی امان مانع سکوت می شود .

سالهای سال است همه متولیان فرهنگی و سردمداران عفت جامعه و خانواده ها گرد هم جمع می شوند و می گویند چرا این چنین و شد و چرا وضع حجاب و عفاف به این فلاکت افتاده. 

البته الان دیگر همه این گرد هم آمدن های بی خاصیت خلاصه شده فقط به هفته حجاب و عفاف.

مانده ام آیا حضرات داخل همین شهر و داخل همین جامعه و در کنار همین خانواده زندگی نمی کنند؟

یا اینکه همچون اصحاب کهف خواب بوده اند و این تغییرات بغل گوششان که آهسته آهسته اتفاق افتاد و اینک تبدیل به فاجعه شده را ندیده اند.

کسی نیست بگوید ای مومنان صاحب منصب شهر کدام راهکار را در مقابل اینهمه حمله هاب داخلی و خارجی را به عفت زنانمان و جوانانمان و فراتراز همه مردانمان ارائه دادید ؟

کدام هزینه فرهنگی را صرف حفظ حجاب و اندیشه های پاک نوجوانانی کردید تا فردا روز تبدبل به جوانان بی عفت و بیحجاب کوچه و خیابانهایمان نشوند؟

راستی آیا نهاد یا ارگان یا اصلا مجموعه کوچکی در شهر داریم و هست که متولی حجاب و عفاف باشد یا اصلا سالانه چه مقدار از بودجه هایمان به این زیربنای اندیشه اسلامی اختصاص میگیرد.

چقدر خوب است حتی تنها روز حجاب و عفاف را غنیمت بشماریم و به این سوالات پاسخی معقول پیدا کنیم.

بعضی وقتها که پیاده از سر کار مسیری را برای رفتن به منزل طی میکنم دخترکانی معصوم با سن و سالی کم توجهم را جلب مبکنند، با لباسهایی بدن نما که اصلا حکم لباس را ندارند و آرایشهایی غلیظ و رفتاهایی از خود بی خود شده.

با خودم فکر میکنم گناه این نوجوان معصوم چیست که هیچ کس حتی خانواده اش حتی مسول جامعه اش حتی مدیر مدرسه اش هم به فکر او و تربیت و اندیشه او نیست.

تصور کنید شکم آدمی خالی باشد و گرسنگی امانت را بریده و هر روز تنها غذایی که برایت فراهم کرده اند فست فود است اما از طرفی هم هر روز میگویند فست فود نخور سرطان زا است تو میمانی چه کنی ؟
خب معلوم است حال را درمی یابی تا شکمی سیر کنی و سرطان زا بودن را بیخیال شوی .

این روزهای ما هم عین همین است هیچ غذای روحی و معنوی بانشاط برای دخترکان و پسرکانمان نداریم اما هی میگوییم خوب باش لباس خوب بپوش شکل و شمایل خوب داشته باش اندیشه ناب داشته باش!!!

ابن لباسهایی که برخی ها برتن میکنند و گاها آدم با دیدن بی عفتی زنی هم نوع خودت از خجالت آب میشوی از خارج نیامده اند همینجا بیخ گوشمان تولید و به فروش می رسند.

این قیافه های فشن از همین سینمایی ها و آقازاده ها و خانم زاده ها الگو گیری شده اند.

کاش متولیان فرهنگی سرشان را از زیر خروارها برف در بیاورند ببینند چرا حتی در مجموعه خودشان کم کم چادر دارد حذف میشود؟

چرا خانم از در اداره اش با چادر وارد میشود تا حراست چیزی نگوید اما داخل اتاقهای اداره چادر مچاله روی صندلیها است؟

روزی شنیدم مدیری به کارمند جزئش گفت فقط کافیست برای ورود به فلان مجموعه فرهنگی یک چادرالکی و اجباری هم شده سرکنی تا بتوانی خودت را به جایی برسانی!!!

من ماندم مات و مبهوت ببین کارمان به کجا رسیده ببین در چه دنیایی سیر میکنیم.  نمیخواهم بگویم حجاب خلاصه در چادر است نه ما هزاران مانتویی با وقار و باعفت داریم که از هزاران چادری بیعفت بهترو با ارزش ترند.

میخواهم بگویم ریشه یابی کنید وقتی کم کم چادری ها از نوع پوششان ناراضیند حتما ارزش گذاری مناسب نشده اند و یا هزار مورد دیگر که در مجان این نوشتار گفتنشان نمیگنجد.

آقایان متولیان حجاب و عفاف حرفم با شماست کی از محجبه های شهرتان تکریم کردید کی ارزششان را گوشزد کردید ؟ کی بال و پرشان دادید تا امروز منزوی و گوشه گیر در این شهر درندشت نشوند؟

اما این روی سکه را نگاه کنی هر روز جشنواره هایی برای تجلیل از این بازیگر و آن مدلینگ برگزار میشود و هر روز هندوانه زیر بغلشان داده میشود.

کلامم با مردانیست که همسردختر یا مادرانشان در گرمای تابستان با چند لایه چاذر و روسری و مانتو تلاش در حفظ حجاب و عفاف دارند،آقایان شده از آنها برای این همه پاکدامنی تشکر کنید و بوسه بردستان پرمهرشان بزنید؟

اما برعکس شما مردانی که همسران بیحجابشان را با شور و نشاط در شهر دوره میگردانند حتی در خیابانها هم حتی اگر نمایشی بوده باشد تاج سرشان میکنند.

بیاید همگی با هم از خواب غفلت برخیزیم.