تبریزبیدار
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۹:۴۸:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۷۵۲۹۸

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

خزان مستاجران در تابستان داغ / رکود در بازار مسکن و سود بالا در بازارهای موازی

دانش آموخته اقتصاد شهری رکود در بازار مسکن و سود بالا در بازارهای موازی سبب را عامل مهمی در افزایش اجاره بهای مسکن می داند.

به گزارش تبریز بیدار ، این روزها یکی از مسائلی که تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها با آن درگیرند، بحث افزایش شدید قیمت اجاره بهاست. مستاجرینی که از مدت‌ها پیش، قید خرید خانه را زده و به ناچار اجاره نشینی را انتخاب کرده بودند، تابستان امسال و در فصل جابجایی، برای تأمین یک واحد مسکونی مناسب با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند. تغییر منطقه محل سکونت و نقل مکان به مناطق پایین‌تر، کاهش متراژ واحد مسکونی و حتی حاشیه نشینی راهکارهایی است که مستأجران به ناچار به آن تن داده‌اند.

محمد کلامی دانش آموخته اقتصاد شهری در گفتگو با تبریزبیدار در مورد افزایش اجاره بهای واحدهای در ایران عنوان نمود: متاسفانه اجازه بها در کشور سهم عمده ای از درآمد خانوار اجاره نشین را می بلعد و زندگی را بر آنان سخت می کند به نظرم دلیل این امر از دو جای نشات می گیرد؛ اول اینکه رکود در بازار مسکن و سود بالا در بازارهای موازی سبب شده است افراد از سرمایه گذاری در بازار مسکن به سمت دلالی در این بازارها حرکت کنند و دلیل دوم این است که قیمت مسکن به اندازه ای افزایش یافته است که دیگر قشر متوسط جامعه توان خرید مسکن مناسب را ندارد و به ناچار به اجاره نشینی روی آورده است.
بازار مسکن در بهار امسال به دلیل رشد لجام‌گسیخته قیمت طی یک سال گذشته، خزان‌ترین بهار برای مستأجران و زوج‌های جوانی بود که هنوز زندگی مستقل خود را آغاز نکرده اند. گروهی که نه تنها قید خانه‌دار شدن را زده‌اند، بلکه برای شروع اجاره نشینی یا تداوم آن نیز با مشکل جدی روبرو هستند.

ارقام غیرواقعی اجاره بها از محلات کم برخوردار تا متمکن تبریز

مشاهدات میدانی تبریزبیدار حاکی از وجود ارقام غیرواقعی در بازار مسکن دارد بطوری که اغلب بنگاه معاملاتی ها نیز اذعان دارند که این ارقام اعلام شده توسط صاحبخانه ها صرفا بجهت عقب ماندن از قافله رشد تورم است.

جالب تر اینکه اغلب صاحبخانه چندان بدنبال مبلغ بالای رهن نیستند و هر چه می توانند به مبلغ اجاره بها می افزایند، بطوری که در شهر تبریز این مبالغ در مناطق پایین و کم برخوردار شهر ازماهیانه 500 هزار تومان تا 800 هزار تومان را شامل می شود و هر چه به مناطق دیگر شهر قدم بگذاریم این رقم تا مرز یک میلیون تومان و حتی بیشتر نیز می رسد.

البته منکر وجود ارقام  اجاره بهای پایین از ماهیانه 500 هزار تومان هم نیستیم و با گشت و گذار چندین ساعته در شهر می توان به ندرت چنین مواردی را یافت، در طرف مقابل نیز نباید از وجود اجاره بهای نجومی در محلات متمکن هم به سادگی گذشت.

با وجود افسارگسیختگی های موجود در بازار اجاره بها، می‌توان گفت مستاجران در فصل تابستان سال جاری که به نوعی فصل جابجایی محسوب می‌شود فصل داغی را سپری خواهند کرد و حتی در صورت یافتن مسکن جهت اجاره هم  باید هزینه‌های بیشتری را برای مسکن پرداخت کنند که این خود باعث می‌شود تا بسیاری از خانوار‌های مستاجر از سایر هزینه‌های سالانه خود بکاهند تا بتوانند سرپناهی برای خود داشته باشند که این موجبات فقیرتر شدن خانوار‌های جامعه را فراهم می‌کند.