تبریزبیدار
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۵۳۰۲

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي خبر داد:

نمايشگاه كتاب تبريز باحضور 950 ناشر داخلی و 50 ناشر خارجی برگزار می شود

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي از حضور 950 ناشر داخلي و 50 ناشر خارجي در چهاردهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تبريز خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار محمد محمدپور مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقی  اظهار كرد: اين نمايشگاه همزمان با چهارمين نمايشگاه قرآن و عترت از 26 مهرماه جاري تا يكم آبان ماه سالجاري در محل نمايشگاه بين المللي تبريز و در شش سالن به فضاي 21 هزار و 500 مترمربع برگزار مي شود. 

وي اضافه كرد: انتظار داريم در نمايشگاه امسال كتاب ناشران با بيش از 100 هزار عنوان كتاب حضور يابند. 

محمدپور، برگزاري نمايشگاه بين المللي كتاب تبريز را رويداد بزرگي فرهنگي در استان و منطقه نام برد و گفت: در اين نمايشگاه صدها ناشر آخرين آثار و نشريات خود را در حوزه قلم و انديشه به مخاطبان ارايه مي كنند و علاقه مندان مي توانند به راحتي و با كمترين هزينه به نيازهاي علمي خود دسترسي پيدا كنند. 

وي خاطرنشان كرد: انتظار مي رود ناشران و پديدآورندگان آثار مكتوب در اين نمايشگاه با شناخت ذائقه هاي علاقه مندان، به سمت رفع نيازهاي مخاطبان حركت كنند. 

وي اضافه كرد: برگزاري نمايشگاه كتاب علاوه بر تاثيرات فرهنگي در جامعه، در بخش هاي اقتصادي و گردشگري نيز تاثيرگذار است و از اين فرصت بايد به نفع استان استفاده شود. 

محمدپور به اهميت اطلاع رساني و آگاهي بخشي جامعه اشاره و تاكيد كرد: همه وظيفه داريم كه در راستاي آفزايش آگاهي هاي عمومي گام برداريم زيرا كه بدون تحقق اين امر مهم، روند توسعه مختل و متزلزل مي شود. 

وي با اشاره به اهداف برگزاري اين نمايشگاه ، اذعان كرد: ارتقاي سطح مطالعه و كتابخواني، برطرف كردن نيازهاي علمي علاقه مندان و پژوهشگران، بارزتركردن اهميت موضوع كتاب در جامعه و سوق دادن جامعه به سمت مطالعه و كتابخواني و قرار دادن كتاب در سبد خانوار از جمله اهداف برگزاري چهاردهمين نمايشگاه بين المللي كتاب است. 

وي همچنين به برگزاري چهارمين نمايشگاه قرآن و عترت همزمان با نمايشگاه كتاب تبريز اشاره كرد و افزود: نمايشگاه قرآن در ايام محرم مي تواند زينت بخش نمايشگاه كتاب باشد كه با حضور 100 ناشر قرآني و موسسات فعال در حوزه قرآن برگزار مي شود. 

 توزيع 12 ميليارد ريال بن كتاب 

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي با بيان اينكه در نمايشگاه امسال 12 ميليارد ريال بن با 20 درصد تخفيف عرضه مي شود، ابراز كرد: علاقه مندان براي تهيه بن خريد كتاب مي توانند از شنبه هفته آينده و به مراجعه به سايت www.bonf.ir نسبت به ثبت نياز خود اقدام كنند. 

وی تصریح کرد: در اين نمايشگاه براي افراد داراي مدرك تا ديپلم 300 هزار، ليسانس 500 هزار و بالاتر از ليسانس يك ميليون ريال بن خريد كتاب ارائه مي شود. 

وي ادامه داد: علاوه بر 20 درصد تخفيفي كه شامل بن ها مي شود 20 تا 30 درصد نيز از سوي ناشران تخفيف اعمال مي شود و علاقه مندان با 50 درصد تخفيف مي توانند كتاب ها را خريداري كنند. 

محمدپور گفت: بن هاي ارائه شده 10 روز پس از نمايشگاه نيز در 12 كتاب فروشي تبريز اعتبار خواهد داشت. 

وي با اشاره به زمان برگزاري چهاردهمين نمايشگاه بين المللي تبريز، اظهار داشت: جابجايي زمان برگزاري نمايشگاه از اول مهر به آخر اين ماه، اين امكان را فراهم كرده كه مراكز عملي و دانشجويان نيازهاي خود را از اين نمايشگاه تامين كنند. 

محمدپور با بيان اينكه در نمايشگاه سال گذشته بيش از 30 ميليارد ريال فروش داشتيم، خاطرنشان کرد: در نمايشگاه امسال نيز سعي مي كنيم اين رقم را تحقق بخشيم. 

 چاپ 817 عنوان كتاب در شش ماهه سالجاري در استان 

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي با بيان اينكه در شش ماهه اول امسال 817 عنوان كتاب در استان چاپ شده است، اضافه کرد: اين رقم در مدت مشابه سال گذشته 617 عنوان بود. 

وی اذعان كرد: در حوزه نشر كتاب جهش هايي اتفاق افتاده و روند نشر كتاب تسريع شده و تلاش داريم ظرف امسال بيش از 1500 عنوان كتاب منتشر كنيم. 

وي ادامه داد: البته در سطح كشوري تعداد نشر كتاب از 50 هزار عنوان به 80 هزار عنوان افزايش يافته كه رقم استاني در مقايسه با رقم كشور اصلا مناسب نيست و استان از اين نظر پس از استان هاي تهران، قم، خراسان رضوي و اصفهان در رتبه پنجم قرار دارد. 

2 ميليارد و 880 ميليون ريال اجاره سالن هاي نمايشگاه 

محمدپور با بيان اينكه براي اجاره سالن هاي نمايشگاه كتاب، 2 ميليارد و 880 ميليون ريال پرداخت كرده ايم، اشاره کرد: البته اين رقم جداي از هزينه هاي تجهيز و آماده سازي است. 

وي ابراز نمود: همه ساله در پرداخت رقم اجاره دچار مشكل مي شديم ، اما خوشبختانه امسال و با پيگيري هاي استاندار و حمايت هاي وي، اين مشكل رفع شده است. 

محمدپور در پایان گفت: مذاكراتي نيز با اتوبوسراني انجام داده ايم كه شهروندان و علاقه مندان را از نقاط مختلف شهر به نمايشگاه انتقال دهند.