تبریزبیدار
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۷:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۴۲۹

رئیس حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز خبر داد:

پذیرش بدون آزمون ۴۰ دانشجوی مقطع دکترای در دانشگاه تبریز

احمدی گفت: از پذیرش بدون آزمون بیش از ۴۰ دانشجوی مقطع دکترای برای سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ از طریق آئین‌نامه استعدادهای درخشان و جایزه شهید احدی، براساس سوابق تحصیلی و مصاحبه علمی در دانشگاه تبریز خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار حمید احمدی رئیس گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز با اشاره به نحوه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان و جایزه شهید احدی در مقطع دکترای سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ اظهار داشت: امسال مجموعاً ۱۷۷ پرونده توسط گروه حمایت از استعدادهای درخشان وصول شد که از این تعداد، ۱۴۱ پرونده شرایط پایه تصریح شده در شیوه‌نامه پذیرش را احراز کرده و جهت تخصیص امتیازات سوابق آموزشی و پژوهشی به دانشکده‌های مربوطه ارسال شدند.

وی افزود: پس از بررسی سوابق توسط دانشکده‌ها، از ۶۲ متقاضی با توجه به کسب حدنصاب لازم از مجموع امتیازات سوابق آموزشی و پژوهشی برای شرکت در مصاحبه علمی دعوت به عمل آمد که نهایتاً ۴۳ نفر موفق به اخذ پذیرش شدند.

به گفته این استاد دانشگاه تبریز، براساس آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکترای مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه تبریز می‌توانست معادل با ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش روزانه از طریق کنکور سراسری را به صورت مازاد بر ظرفیت و از طریق سهمیه استعدادهای درخشان با بررسی سوابق تحصیلی و انجام مصاحبه علمی پذیرش کند.

احمدی تصریح کرد: پذیرش دانشجو در تمام رشته‌ها و گرایش‌های مقطع دکترای دانشگاه تبریز که در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ دارای سهمیه پذیرش روزانه از طریق کنکور سراسری هستند، از میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد با لحاظ کردن شرایط مندرج در شیوه‌نامه پذیرش صورت گرفته است.

وی ادامه داد: سال گذشته مجموعاً ۲۴۳ نفر از طریق سهمیه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان و جایزه شهید احدی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه تبریز پذیرش شده بودند که این تعداد امسال به ۴۲۱ نفر افزایش یافته است.

دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی، بیش از ۲۴ هزار  نفر دانشجو و ۴۵۷ هزار متر مربع فضای آموزشی، کمک آموزشی و پژوهشی و نیز به جهت همجواری با دانشگاه‌های بزرگ کشورهای منطقه، به عنوان بزرگترین مرکز علمی غرب و شمال‌غرب کشور، عهده‌دار بخش بزرگی از مسوولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه‌های بین‌المللی است.

منبع/فارس