تبریزبیدار
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۲:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۷۵۴۴۰

مدیرکل تامین‌اجتماعی اعلام کرد:

بدهی ۸۵۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی به تامین‌اجتماعی آذربایجان‌شرقی

مدیرکل تامین‌اجتماعی آذربایجان‌شرقی گفت: بخش خصوصی افزون بر ۸۵۰ میلیارد تومان به این سازمان بدهی دارد.

به گزارش تبریز بیدار جعفر سمساری مدیرکل تامین‌اجتماعی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: بخش بزرگی از این حجم بدهی مربوط به واگذاری های غیر اهلیتی تعدادی از کارخانه ها، واحدهای تولیدی و صنعتی است که به دلیل بروز مشکلات بیمه ای بدهی کلانی را به بار آورده اند.

وی با بیان اینکه تامین اجتماعی تا حد امکان از کارگران بیکار شده واحدهای واگذاری که تعطیل شده اند و یا تعدیل نیرو کرده اند، حمایت می کند، افزود: بر همین اساس تامین اجتماعی در قالب مستمری بازنشستگی و مقرری بیکاری این عده را تحت حمایت قرار داده است.

وی بدهی واحدهای دولتی به تامین اجتماعی را نیز مورد اشاره قرار داد و با ابراز گلایه از اینکه این بدهی ها پرداخت نمی شود، خاطرنشان کرد: عدم پرداخت این بدهی ها موجب بروز مشکلات و چالش های عدیده برای سازمان تامین اجتماعی می شود.

سمساری تعهدات خرداد ماه گذشته تامین اجتماعی آذربایجان شرقی را ۳۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این در حالی است که مجموع وصولی های تامین اجتماعی استان حدود ۳۲۰ میلیارد تومان است و بر همین مبنا هر ماه با بیش از ۶۰ میلیارد تومان کسری منابع مواجه هستیم.

سمساری با بیان اینکه هم اکنون ۵۳ درصد شامل ۶۹۰ هزار نفر از جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری این استان تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: با احتساب افراد تبعی بیمه شدگان تأمین اجتماعی در آذربایجان شرقی، حدود ۲ میلیون نفر از جمعیت استان از خدمات این سازمان بهره مند می‌شوند.

وی مستمری بگیران تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی را ۱۸۱ هزار نفر اعلام و با بیان اینکه حجم مستمری این افراد بسیار سنگین و بالا است، تصریح کرد: در خرداد ماه گذشته ۲۸۰ میلیارد تومان برای این مستمری بگیران پرداخت شد و تعهدات بلند مدت سازمان برای این تعداد بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.