تبریزبیدار
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۰۸:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۵۴۶۳

گزارش تبریزبیدار از حال و روز پل های مکانیزه؛

آسانسورهای دکوری و پله برقی هایی که روی اعصاب هستند / رنج معلولین و سالمندان از پلکانی که متحرک نیست!

اصلی ترین دلیلی که ایجاب می کند تمامی پله های برقی و آسانسور ها بدون هیچ گونه ایراد و نقصی کار کند، رفت و آمد و استفاده سالمندان، کودکان و افراد معلول از این لوازم است.

به گزارش تبریز بیدار ، شلوغی خیابان های مرکز و سایر نقاط پر تردد در سطح شهر و همچنین نرده کشی های انجام شده در خیابان ها، عواملی است که استفاده از پله برقی را برای شهروندان در اکثر نقاط  ضروری کرده است و اگر به هر دلیل شهروندان موفق به استفاده از پله برقی نشوند، ناگزیر هستند چند صد متر پیاده رفته تا بلکه از وسط خیابان محلی برای عبور و رفتن به آن طرف پیدا کنند.

علاوه بر این با توجه به عدم رعایت حال افراد پیاده در خیابان ها توسط برخی رانندگان، مردم مجبور به استفاده از پله های برقی هستند و گرنه در صورت عبور از وسط خیابان ها با توجه به رانندگی خطرآفرین برخی رانندگان، هر لحظه احتمال وقوع تصادف وجود دارد.

اما با این همه متاسفانه شاهد هستیم که همه یا قسمتی از پله های برقی در سطح شهر، خراب و یا در دست تعمیر هستند. نکته جالب دیگر اینکه در برخی از پل های عابر پیاده اقدام به ایجاد و نصب آسانسور نیز شده بود که از همان ابتدا می شد حدس زد که با توجه به سابقه طولانی خرابی پله های برقی، سرنوشت آسانسورهای ایجاد شده نیز چیزی بهتر از پله های برقی نخواهد بود.

از جنبه های گوناگون می توان به اهمیت سالم بودن پله های برقی و حتی آسانسورهای پل های عابر پیاده اشاره کرد.

اصلی ترین دلیلی که ایجاب می کند تمامی پله های برقی و آسانسور ها بدون هیچ گونه ایراد و نقصی کار کند، رفت و آمد و استفاده سالمندان، کودکان و افراد معلول از این لوازم است.

شاید یک جوان و یا شخص میانسال بتواند در صورت خرابی پله برقی از وسط خیابان عبور کند و یا با پاهای خودش و بدون استفاده از پله برقی از پل استفاده کند، اما سالمندان و کودکان و بخصوص معلولین به هیچ عنوان قادر به انجام این کار نخواهند بود.

نمونه های زیادی می توان اشاره کرد که تقریبا برای مردم نیز عادی شده است.

پل عابر پیاده دانشگاه تبریز که همواره یا خراب بوده و یا در دست تعمیر است. پل عابر پیاده گلباد که ظاهرا آسانسور دارد اما کمتر کسی از شهروندان کارکردن آسانسور این پل را به یاد می آورد. پل عابر پیاده جام جم که همانند پل گلباد آسانسورش کار نمی کند. پله برقی های بازار که معمولا هر چند روز یکبار بخشی از پله برقی ها از حرکت می ایستد و مردم باید همانند یک پل معمولی از پله های برقی استفاده کنند که این کار برای افراد سالمند بسیار دشوار است. پل عابر پیاده پل قاری که همانند سایر پل ها معمولا قسمتی از پله برقی متوقف است و کار نمی کند و ...، از جمله پل هایی است که معمولا دارای نقص بوده و خراب می شود.

بدیهی است در میان مشکلات بی شمار اقتصادی که مردم هر روز با آنها دست و پنجه نرم می کنند، کمترین انتظاری که از مسئولین و واحدهای خدمات رسان شهری می رود این است که در تأمین، حفظ و ارائه امکانات و خدمات شهروندی برای مردم کوتاهی نکرده و با تلاش مضاعف و شبانه روزی، این امکانات را فراهم آورند.

کمتر کسی منکر این موضوع است که میزان رضایتمندی مردم از نحوه خدمت رسانی دستگاه های گوناگون، مشخص کننده کیفیت خوب و مطلوب دستگاه های خدمات رسان است و نه آمارها و گزارشات ارائه شده توسط مدیران و معاونین.

معضلات متعددی همچون آسفالت، ترافیک، آلودگی، خرابی پله های برقی، عملکرد ناوگان حمل و نقل عمومی و... از جمله مهمترین و می شود گفت قدیمی ترین دغدغه های شهروندان تبریزی است که رفته رفته رنگ و بوی تاریخ به خود می گیرد و در اکثر مواقع بی پاسخ مانده است.