تبریزبیدار
پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۲:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۵۴۸۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

ماجرای انصراف حجاج تبریزی از کجا آب می خورد؟ / سهم محرومین از اموال زائران کعبه و گردشگران ترکیه!

در همین راستا اخیرا پیام کپی شده از سال های قبل در فضای مجازی دست به دست می شود که از «انصراف حجاج تبریزی از رفتن به حج و اختصاص هزینه آن به فقرا» حکایت دارد و برخی ناآگاهان بدون توجه به صحت و سقم آن اقدام به تفسیر و تاویل آن می کنند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

سفر معنوی حج فریضه‌ای است که طبق فرمان خداوند و بر اساس آیات صریح کلام وحی، برای کسی که استطاعت دارد، واجب است حداقل یک‌بار به این سفر رفته و مناسک آن را انجام دهد.

این درحالی است که عده ای در فضای مجازی به بیان برخی شبهات مبنی بر عدم وجوب حج باتوجه به شرایط اقتصادی کنونی اشاره می‌کنند و با بیان این نکته که «بهتر است به جای رفتن به این سفر پولمان را خرج فقرا کنیم» به توجیه این مطلب می‌پردازند و یا اینکه چرا ما باید به حج برویم در صورتی که مکه در دست مشرکان ظالم است و پولمان به جیب آنها می‌رود.

در همین راستا اخیرا پیام کپی شده از سال های قبل در فضای مجازی دست به دست می شود که از  «انصراف حجاج تبریزی از رفتن به حج و اختصاص هزینه آن به جهیزیه فقرا» حکایت دارد و برخی ناآگاهان بدون توجه به صحت و سقم آن اقدام به تفسیر و تاویل آن می کنند.

تاکید می شود که خبر انصراف زائران تبریزی از حج بدلیل ادعای فوق، کذب محض بوده و اداره حج و زیارت آذربایجان شرقی آن را تکذیب کرده است.

آیا قبضه آل سعود بر مکه، دلیلی بر تحریم حج است؟

در خصوص ظالم بودن آل سعود و ارتباط دادن آن با تحریم حج باید نگاهی به تاریخ صدر اسلام داشت. در زمان پیامبر(ص) نیز وقتی رسول خدا یا مسلمانان می‌خواستند به حج بروند و محرم شوند مکه در دست مشرکان و ظالمان بود اما سفر حج تحریم یا لغو نشد و این رفتار نبی مکرم اسلام، مهر تاییدی بر حضور در مناسک حج در حکومت سعودی ها است.

در جواب ادعای هزینه کردن مخارج حج برای امور محرومین هم باید در نظر داشت که سفر حج مقدماتی دارد و یکی از این مقدمات پرداخت وجوهات کامل و رفع شبهات احتمالی مال با پرداخت خمس است که این مبالغ برای مستضعفان جامعه و اعتلای دین هزینه می‌شود. همچنین قربانی از دیگر واجبات حج است که گوشت این قربانی‌ها هم بین فقرا توزیع می شود.

همه مفسر شده اند

امیر روحی ملکی مدیر حج و زیارت آذربایجان شرقی در پاسخ به القای شبهات علیه حج به تبریزبیدار می گوید: بعضی ها مفسر شده و حج را اینگونه تفسیر کردند که چرا پول های خود را به مردم عربستان می دهید به جای آن پول خود را به فقرا بدهید. در حالی که همین حجاج به فقرا هم کمک می کنند. حج واجب دینی در صورت استطاعت مالی و جانی است و در قرآن هم به سفر حج توصیه شده است.

وی ضمن تاکید بر عدم بازارگردی و تزریق ارز به بازارهای سعوی می گوید: به زائرین تاکید کردیم تا بازار گردی نکنند، به مدیران کاروان ها هم اعلام شده است تا کاروان های خود را بازار نبرند و سوغاتی خود را از داخل کشور تهیه کنند.

روحی تاکید می کند: زائرانی که چندین سال در صف انتظار بودند بهتر است زمان خود را برای زیارت و عبادت سپری کنند. تمامی امکانات برای زائران شامل غذا، درمان و سیستم حمل و نقل درون شهری رایگان است لذا لازم نیست پول زیادی همراه خود ببرند.

این مقام مسئول در حج، تنش های سیاسی بین ایران عربستان را بی تاثیر در فریضه حج دانسته و تصریح می کند: عربستان مسایل سیاسی مربوط به دو کشور را به مناسک حج ارتباط نمی دهد.

متشرعانی که تسلیم افکار مسموم شده اند / پول هایی که گلوله می شود!!

نکته تعجب آور اینکه حتی برخی افراد متدین و مذهبی نیز تحت تاثیر افکار مسموم علیه حج قرار گرفته و می‌پرسند چرا ایرانی‌ها باید به حج بروند. پاسخ دینی به این متدین ها اینکه حج رکن دین است. مگر می‌شود مسلمان متشرع در صورت استطاعت در حج حضور نداشته باشد.

سال قبل کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که مدعی بود امام جمعه مکه خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از 6 ماه بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت معلوم شد که این فتوا به «حمزه المجالی» شخصی اردنی منسوب می‌شود که چهره‌اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است.

نکته بعدی که برای فریضه حج القای شبهه می کند، هزینه کردن پول های سفر برای گلوله‌های عربستان در یمن بوده درحالی که این دیدگاه نیز درست نیست.

به گفته حجت الاسلام قاضی عسکر سرپرست سابق حجاج ایرانی، ما با دولت عربستان طرف نیستیم. طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز سازنده بوده است.

اما تعدادي دیگری از كاربران فضاي مجازي بهانه تخريب مراسم حج تمتع را به دليل تامين ارز حجاج عنوان می کنند، در حالیکه این مساله برخلاف سال های قبل عملی نشد اما این نکته نیز تباید فراموش شود که در سال، بيش از 9 ميليون نفر از مردم ايران به خارج از كشور سفر می كنند و ارز مسافرتی دريافت می نمايند.

این نکته نیز قابل ذکر است که براساس آمارهای رسمی در طول سال میلیون ها ایرانی به ترکیه سفر می کنند و آمارها حکایت از رتبه چهارم ایران در ورود گردشگر به ترکیه را دارا است و جالب تر اینکه درآمد حاصل از حضور گردشگران ایرانی برای ترکیه در سال 2011 رقمی معادل یک میلیارد دلار اعلام شده است.

حال سوال اصلی این است که چرا هیچ فرد و یا گروهی خواستار تعطیلی این سفرها و صرف هزینه‌های کلان آن برای رفع محرومیت از جامعه نمی‌شود؟


در همین باره بخوانید:

حضور نمادین و روحانی شهید تبریزی منا در حج امسال