تبریزبیدار
پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۱:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۵۴۹۱

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان اعلام کرد:

ممنوعیت خرید و فروش، حمل و نگهداری دام بدون پلاک

شریفیان گفت: هرگونه خرید و فروش، حمل و نگهداری دام سبک و سنگین بدون پلاک و هویت گذاری، ممنوع است.

به گزارش تبریز بیدار ، حبیب شریفیان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  امروز در حاشیه گردهمائی و کلاس آموزشی عاملین و مجریان معرفی شده از سوی تشکلهای مربوطه جهت پلاک کوپی در محل مجتمع شهید کسائی تبریز با اعلام این خبر گفت: برای جلوگیری از قاچاق دام زنده از کشور، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه نامه ای را تنظیم کرد که در دی ماه ۹۷ در هیات دولت تصویب و اواخر سال گذشته ابلاغ شد.

حبیب شریفیان افزود: بر اساس این شیوه نامه 5 ماده ای ، چنانچه دام های کشور بعد از یک مدت مشخص، هویت دار نشوند، مصداق کالای قاچاق محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: مهلتی که برای پلاک گذاری و هویت دار کردن دام های سنگین تعیین شده شش ماه و برای دام های سبک یکسال از زمان تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

شریفیان ادامه داد : بر اساس این شیوه نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است و دامداران و مالکینی که مبادرت به حمل و جابجایی دام می کنند باید از سازمان دامپزشکی و سایر ارگان ها مجوز دریافت کنند.

بر اساس این شیوه نامه، استان های کشور به دو گروه الف و ب تقسیم شده اند و گروه الف شامل استان های مرزی و بخشی از استان های مرکزی هستند که تردد دام در آنجا زیاد است و از هم اکنون در این استان ها هر گونه حمل و نقل دام باید با پلاک و مجوز صورت گیرد.

برای استان های گروه ب، شش ماه تا یکسال از زمان تصویب شیوه نامه، فرصت برای هویت دار کردن دام داده شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد: از این پس برای دام های اصلاح نژادی و گله های صنعتی، نصب شماره و پلاک در دو گوش و برای سایر دام های کشور نصب پلاک در یک گوش دام در نظر گرفته شده است.

شریفیان درباره اجرای عملیات پلاک گذاری دام گفت: عاملین و مجریان معرفی شده از سوی اتحادیه دامداران، اتحادیه عشایری، اداره کل دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی با استفاده از واحدهای خود در اقصی نقاط استان اقدام به نصب پلاک گوش دام ها می کنند و اطلاعات دام های پلاک گذاری شده در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی و سامانه سازمان دامپزشکی ثبت می شود.

وی با بیان اینکه هزینه 3 هزار تا 8300 تومانی پلاک گذاری دام ها بسته به نوع دام بر عهده صاحبان دام هاست افزود: هویت دار کردن دام در قانون نظام جامع دامپروری سال ۸۸ آمده و وزارت جهاد کشاورزی موظف شده کل دام ها را هویت دار کند و طی ۱۰ سال گذشته بر اساس میزان اعتبارات دریافتی سالانه تعدادی از دام های استان بر حسب اولویت بندی و با اولویت دام سنگین، هویت گذاری شده اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: با تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از این پس تفاهم شده کلیه ارگان های دخیل در هویت گذاری دام از شماره استاندارد ۱۵ رقمی استفاده کنند.

شریفیان درپایان درباره مشکلات مربوط به پلاک گذاری دام ها نیز گفت: تامین پلاک دام و مواد اولیه آن و نیروهای آموزش دیده در استان از محدودیت های اصلی عملیات هویت گذاری دام هستند و این سازمان در حال پیگیری رفع این مشکلات است.