تبریزبیدار
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۱:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۵۶۰۳

بودجه و زمان و نیرو بهانه بود؛

راه حل تجهیز یادگار امام در حد اروپا؛ تبریز را میزبان دائمی فینال لیگ قهرمانان کنید!

ای کاش ورزشگاه های ایران از جمله یادگار امام(ره)همواره میزبان دائمی فینال های لیگ قهرمانان آسیا شود تا لااقل هر سال و ظرف ۱۰ روز اتفاقاتی در حد بهترین ورزشگاه های اروپا را در ایران شاهد باشیم.

به گزارش تبریز بیدار زمان آغاز نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور هنوز مشخص نشده و حتی خبری از قرعه کشی مسابقات نیز نیست تا صدای اعتراض باشگاه های لیگ برتری رفته رفته به گوش برسد.

فدراسیون فوتبال و مسئولان سازمان لیگ اصرار به اصلاح شرایط ساماندهی تماشاگران در ورزشگاه ها دارند تا با کنترل دقیق روی رفتار هوادارانی که به استادیوم های فوتبال می آیند فضای ملتهب را از روی صندلی‌های تماشاگران بگیرند.

اگر امروز کنفدراسیون فوتبال آسیا سوال می کند چرا به دستوراتی که ۱۹ سال پیش قبل از راه اندازی اولین دوره لیگ برتر در ایران گفته، عمل نشده است، برای همین است که جان تماشاگران در استادیوم ها به خطر نیفتد. مدتی گفته می شد از نظر تجهیزاتی امکان بازسازی نیست و یا هزینه های سرسام آوری دارد. برخی اوقات هم کمبود زمان برای رساندن یک سازه ورزشی به استانداردهای لازم را بهانه این موضوع عنوان می کردند.

پس می توانستیم و اقدامی نمی کردیم؟

خلاف همه این ادعاها در پاییز سال ۱۳۹۷ اثبات شد. آنجا که AFC تهران را به عنوان محل برگزاری دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ آسیا میان کاشیما آنتلرز ژاپن و پرسپولیس در نظر گرفت و قرار شد اینفانتینو رییس فیفا و کولینا رییس کمیته داوران آن و همه مقامات برجسته کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تماشای این دیدار راهی تهران شوند. تهران برای تأیید شدن تنها ۱۰ روز فرصت داشت تا استادیوم پیر آزادی را به شکلی مدرن و امروزی تغییر شکل بدهد. جایگاه ویژه تخریب شده و جایگاهی برای ایستادن تیم قهرمان روی آن تعبیه شود. راهروها برای محل استقرار خبرنگاران تغییر شکل داده و خلاصه ده ها اتفاق مهم دیگر در استادیوم آزادی رخ بدهد تا تهران بتواند شرایط میزبانی را احراز کند و اتفاقا با کار سه شیفته و شبانه روزی همه این کارها انجام شدند!

پس می توانستیم و اقدامی نمی کردیم؟ بودجه بود و می گفتیم پول نداریم؟ مهندسین نقشه کش و نیروی کار به مقدار لازم موجود بود و گفته می شد کسی نیست؟

در تبریز شاهد هستیم که برای استادیوم یادگار امام(ره) 10 هزار صندلی نو نصب می شود و عملیات گیت گذاری و نصب دوربین های مدار بسته ورزشگاه آخرین مراحل خود را طی می کند. این اقدامات در نتیجه بازدیدهای فنی در روزهای اخیر بوده که عملیات اجرایی رفع نواقصات نیز توسط مدیریت باشگاه تراکتور در حال انجام است تا مشکلات برای شروع لیگ نوزدهم مرتفع شود.

چندی قبل سهیل مهدی مسئول کمیته صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها درباره اینکه گفته می شود ورزشگاه آزادی، نقش جهان اصفهان، یادگار امام تبریز و فولاد آره‌نا مشکلی ندارند یادآور شد: من اتفاقاً بر عکس این دیدگاه را دارم. ورزشگاه های بزرگ مشکل اصلی هستند. جمعیت بیشتری به این ورزشگاه ها می آیند و اگر بحرانی ایجاد شود به مراتب بدتر از بقیه ورزشگاه ها خواهد بود. هنوز مشکل آنها حل نشده است. 

سخت گیری های اخیر برای ساماندهی استادیوم ها ایجاب می کند که دیگر مقامات مسئول از این پس از مشاوران و معاونان خود بخواهند مادامی که یک پروژه ۰ تا ۱۰۰ تمام نشده قراری برای قیچی کردن روبان افتتاحش نگذارند. حتما باید تهدید و محرومیت و جریمه باشد تا کار کنیم؟ یکبار برای همیشه این قاعده زشت و ناپسند را به پایان ببریم. ورزشگاهی که فلان مسئول افتتاح می کند ممکن است محل حضور یکی از نزدیکان خودش در آن باشد. پس لااقل اگر به جان و سلامتی هموطنان خودتان بی اعتنا هستید برای اعضای خانواده خودتان ارزش قایل شوید که ممکن است روزی روی یکی از همان صندلی ها بنشینند!

اینجاست که آرزو می کنیم ای کاش ورزشگاه های ایران از جمله یادگار امام(ره)همواره میزبان دائمی رویدادهای مهمی همچون فینال های لیگ قهرمانان آسیا شود و هر سال فینال در یک شهر برگزار می شد تا لااقل هر سال و ظرف ۱۰ روز اتفاقاتی در حد بهترین ورزشگاه های اروپا را در ایران شاهد باشیم و در نهایت پس از یکی دو دهه همه شهرهای کشور دارای ورزشگاه هایی قابل قبول و استاندارد شوند.