تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۱:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۷۵۶۰۷

استقبال تلخ روزنامه اصلاح طلب از سفر روحانی به تبریز؛

لشکر کشی به آذربایجان برای افتتاح / دو وعده بزرگ دولت بنفش که عملی نشد

روزنامه اصلاح طلب امین در سرمقاله خود آورده است: رییس دولتی که از سر ناچاری و صرفا برای افتتاح یک سد به سفر استانی می رود. پروژه هایی که می شد با حضور استاندار و نهایتا وزیر نیرو افتتاح شود، در نبود ادله سفر، پای هیات دولت را به آذربایجان باز می کند.

به گزارش تبریز بیدار ، همزمان با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان شرقی، روزنامه اصلاح طلب امین طی مقاله ای به انتقادات جالبی از این سفر پرداخته و این سفر را  «لشکر کشی برای افتتاح» عنوان کرد.

روزنامه امین در سرمقاله خود به قلم وحید خدادادی آورده است: 

دو سال آخر حیات دولت روحانی است و بی شک مجالی برای طرح موضوعات و مطالبات جدید مقدور نیست.
لاجرم و از سر ناچاری بایستی همزمان با سفر رییس جمهور به دیار ستارخان، همان مطالبات و وعده های انتخاباتی سال ۹۲ را پیگیر شد و در باب دولت اندکی با رییس دولت دوازدهم سخن گفت.

اگر مطالبات سال ۹۲ را مطرح می کنیم از آن جهت است که دولت بنفش در سال ۹۶ وعده و قول انتخاباتی جدیدی مطرح نکرد و به همان دو مورد دور قبلی انتخابات بسنده کرد که در دولت اول حسن روحانی تحقق نیافته بود.

به سراغ آن دو وعده بزرگ می رویم، فرهنگستان زبان ترکی و احیای دریاچه ارومیه! اولی با ایجاد بنیاد فرهنگ و ادب زبان ترکی از سر وا شد و از همان ابتدا معلوم بود که دولت توان اجرای این وعده را ندارد و اساسا با حساسیت هایی که در این خصوص وجود دارد امکان عملیاتی شدن آن تقریبا امری نزدیک به محال بود.

در چهار سال دوم دولت طرح بسندگی زبان فارسی هم از موضوعات جالبی بود که اتفاق افتاد. پروژه احیای دریاچه هم که صرفا در دولت اول روحانی به جلسات و همایش هایی گذشت که بزرگترین نقطه عطف آن شربت و شیرینی سرو شده در مراسم بود و خروجی دیگری نداشت.

رنگ بنفش دولت برای مردم آذربایجان آبی بود و خدا با روحانی مهربان بود و نخواست تا بیش از این شرمنده مردم آذربایجان باشد و بارندگی های اخیر نیمه جانی به دریاچه رو به موت داد و خطر از بیخ دولت گذشت. هر چند نباید از نقش به سزای ستاد انتخاباتی روحانی و احزاب فصلی در حال فعالیت در استان که به جد باید پیگیر این وعده ها می شدند، نبایستی گذشت که تقریبا نمره عملکردشان عددی نزدیک به صفر است.

از این دو وعده محقق نشده که بگذریم، امروز مبارزه با فساد و معیشت مردم در این شرایط سخت اقتصادی از جمله موضوعاتی است که بایستی در موردش صحبت های جدی کرد. ضعف مدیران دولتی در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دستگاه قضایی را با انبوهی از پرونده های فساد و رانت مواجه کرده و وزرا بیشترین نقش را در ایجاد این نابسامانی دارند.

آن چه در بخش قابل توجهی از سیستم دولتی با آن مواجهیم نوعی ول کردن جریان امور و سپردن آن به قضا و قدر الهی است، و گرنه این حجم از سو مدیریت و ضعف در نظارت و اجرای امور جز با این نوع نگاه قابل توجیه نیست.

از سویی بحث معیشت مردم و افزایش روز افزون میزان بیکاران از مباحثی است که به توجه جدی دولت نیاز دارد. نان شب مردم نه احیای دریاچه است نه فرهنگستان که بشود زیر سبیلی آن را رد کرد.

با وجود ارقام خنده داری که دولتمردان در مورد کاهش نرخ بیکاری می دهند، روزانه بر میزان بیکارانی که هر کدام سرپرستی خانواری را بر عهده دارند افزوده می شود و ادامه این روند می تواند دو سال آخر عمر دولت را با مخاطرات جدی روبرو نماید.

رییس دولتی که از سر ناچاری و صرفا برای افتتاح یک سد به سفر استانی می رود. پروژه هایی که می شد با حضور استاندار و نهایتا وزیر نیرو افتتاح شود، در نبود ادله سفر، پای هیات دولت را به آذربایجان باز می کند.

اگر فرصتی پیش آمد و مسئولان استانی اجازه طرح موضوع دادند، در باب عملکرد شش ساله دولت و معیشت مردم حرف های شنیدنی بسیاری هست که کاش مجال گفتنش فراهم شود.
علی برکت الله!

گفتنی است این سرمقاله در سایت این روزنامه به نشانی www.aminnews.ir/?p=45014 نیز قابل رویت است.

نظرات

محمدي
TR

خبري از قطار و. اهر. و. جاده. سهند. چند ساله. قولش رو. دادند. افتتاح. نشد.

ارشدي
TR

انتقال اب ارس. بزرگراه. ارمنستان. همه. از. ياد. رفته. جناب. ريس جمهور.