تبریزبیدار
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۲:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۵۶۴۷

سرویس ورزشی تبریزبیدار؛

چرا لیگ برتر فوتبال باید به تعویق بیفتد؟ / آخرین تمهیدات رفاهی و امنیتی برای تماشاگران در تبریز

حالا و در شرایطی که فدراسیون فوتبال عزم خود برای ممانعت از بروز حوادث غیرقابل جبرانی را جزم کرده اهالی فوتبال نیز باید همسو و همراه با فدراسیون فوتبال حرکت کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، برگزار نشدن مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور به موضوع اول رویدادهای ورزشی در رسانه ها تبدیل شده و صدای باشگاه ها را در آورده اما  با شرایطی که پیش از این در نحوه برگزاری این مسابقات حاکم بود به نظر می رسد این تعویق، بیش از اینکه به سود فوتبال باشد در جهت رفاه حال تماشاگران است.

 آنچه اهمیت هر رویدادی را مشخص می کند بازتاب آن بین افراد مختلف جامعه است. این موضوع را می توان به اشکال دیگر با مثال های متفاوت بیان کرد. یکی دیگر از این موارد موضوع شلوغی و یا خلوتی رستوران ها و غذاخوری های شهری یا بین شهری است. معمولا رستوران هایی فرصت سرخاراندن ندارند که غذایی مطلوب به مشتری های خود ارائه می کنند و در نقطه مقابل غذاخوری هایی خلوت و کم مشتری هستند که کیفیت لازم و یا بهداشت عمومی را در موارد ابتدایی کارشان رعایت نمی کنند.

فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست. ورزشی که بی شک پرمخاطب ترین رشته در اکثر جوامع بین المللی محسوب می شود باید دارای حداقل های لازم جهت ارائه خود به مخاطبان خود باشد. مخاطبی که اگر او نباشد، فوتبال معنی خود را از دست می دهد. در این میان موضوع اهمیت دادن به مخاطب فوتبال وقتی اهمیت بالایی پیدا می کند که ممکن است جان و مال تماشاگرش به خطر بیافتد!

همانطور که اگر رستورانی غذای فاسد به مشتری هایش بدهد که منجر به مسمومیت و یا حتی مرگ افراد شود، ضمن جریمه و محکومیت مدیرانش پلمب شده و تا مدت ها حق فعالیت نخواهد داشت. در فوتبال هم همین است. وقتی تماشاگری برای دیدن فینال جام حذفی در خرمشهر بینایی یکی از دو چشمش را از دست می دهد و یا عین همین اتفاق در بازی نیمه نهایی جام حذفی فصل قبل در اصفهان رخ می دهد قطعا بدون بازتاب نمی ماند. چه بسا اگر قانونی به سفت و سختی قوانین بهداشتی درباره رستوران ها را در فوتبال داشتیم تاکنون چند بار فدراسیون فوتبال را هم پلمب کرده بودند!

Image title


حالا و در شرایطی که فدراسیون فوتبال عزم خود برای ممانعت از بروز چنین حوادث غیرقابل جبرانی را جزم کرده اهالی فوتبال نیز باید همسو و همراه با فدراسیون فوتبال در اجرایی شدن خواسته های به حق برگزار کنندگان این ورزش تلاش کرده و تجهیزات لازم برای پذیرایی از صاحبان اصلی این ورزش را مهیا کنند.

فوتبال  به نفس تماشاگری زنده است که باید به راحتی بلیت تهیه کند، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیش از شروع بازی روی صندلی شماره گذاری شده اش بنشیند و بدون دغدغه اینکه ممکن است سنگی و یا مواد آتش‌زایی بر سر خود و همراهانش بریزد از دیدن فوتبال مورد علاقه اش لذت ببرد.

اینجاست که اهمیت اقدامات اخیر فدراسیون فوتبال مشخص می شود. اتفاقی که البته برخلاف انتظار، مخاطبان فوتبال از آن استقبال کرده و موافق تعویق لیگ برتر نوزدهم تا زمانی هستند که امکانات در استادیوم ها به استانداردهای لازم برسد. 

Image title


فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در اقدامی هماهنگ شده قرعه کشی رقابت های فصل نوزدهم لیگ برتر را عقب انداختند  تا نشان دهند تهدیدشان مبنی بر دیر شروع شدن یا تعطیلی لیگ برتر طبل توخالی نیست و آنها پای حرف شان مبنی بر استانداردسازی ورزشگاه ها هستند.

اکنون فدراسیون فوتبال تاکید دارد  ورزشگاه های میزبان لیگ برتر باید صاحب امکانات بلیت فروشی الکترونیکی، گیت های ورودی ،اتاق کنترل تصاویر مربوط به سکوها  و .. باشند. امکاناتی که به سختی در چند ورزشگاه ظاهرا مدرن کشور وجود دارد یا حداقل می تواند وجود داشته باشد اما برخی دیگر از این ورزشگاه ها مشکلات جدی دارند. 

بر اساس اعلام مسئولین استادیوم یادگار امام(ره) تبریز میزبان بازی های تیم تراکتور تبریز و همچنین استادیوم بنیان دیزل تبریز محل برگزاری مسابقات ماشین سازی تبریز به همراه استادیوم های نقش جهان اصفهان، فولادشهر اصفهان، فولاد آره نای اهواز، امام رضا(ع) مشهد و شهید بهشتی بوشهر 7 ورزشگاهی هستند که نسبت به سایر ورزشگاه ها اشکالات کمتری دارند. همه این ورزشگاه ها در بحث صندلی گذاری مشکلی ندارند و فقط باید شماره گذاری صندلی هایشان صورت بگیرد، اما برخی اشکالات دربین آنها متفاوت است.

در تبریز شاهد هستیم که برای استادیوم یادگار امام(ره) ۱۰ هزار صندلی نو نصب می شود و عملیات گیت گذاری و نصب دوربین های مدار بسته ورزشگاه آخرین مراحل خود را طی می کند. این اقدامات در نتیجه بازدیدهای فنی در روزهای اخیر بوده که عملیات اجرایی رفع نواقصات نیز توسط مدیریت باشگاه تراکتور در حال انجام است تا مشکلات برای شروع لیگ نوزدهم مرتفع شود.


در همین باره بخوانید:

تبریز را میزبان دائمی فینال لیگ قهرمانان کنید!

نظرات

کریمی - تبریز
RO

فقط به سه سطر نوشته جواب میدهم ایا مایوس کردن هفتاد و البته بیشتر از این مقدار هوار دار با تبانی وبه خواطر پول انصاف میباشد ؟ چرا جای مردی را با نامردی عوض کرده ایم ایا هواداری که از شهرستانهای دور و نزدیک تحمل رنج سفر کرده وهمراه خطر های جاده جان خود را در طبق اخلاس میگذارد باید چنین رفتاری داشته باشیم مال دنیا اینقدر شیرین است که انسان بودن را لگدمال بکنیم . راستی با چه مقدار از مال دنیا میخواهیم سیر شویم . زمان زیاد طول نمیکشد تا بخود بجنبیم همراهانمان که اگر باشند با گفتن تکبیر بدرقه خواهند نمود . انسانیت را فراموش نکنیم . یاحق