تبریزبیدار
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ۲۳:۱۷:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۵۶۷۳

پای صحبت های خبرنگاران تبریز؛

دیواری کوتاه تر از ما نیست / تلخ شیرین هایی از جنس ازدواج رسانه ای تا برخورد پادگانی

به مناسبت روز خبرنگار، پای صحبت چند خبرنگار رسانه های مختلف تبریز نشسته ایم تا زوایایی هر چند کوچک از سختی های این حرفه و انتظارات و مشکلات فعالان رسانه، بیان کرده باشیم.

  • به گزارش تبریزبیدار، فردا هفدهم مرداد روز خبرنگار است!  آنها که شیرینی و تلخی های روزگار را می نگارند، سخن هر انسانی را صدر تا ذیل می شنوند و از بالاترین مقام تا پایین ترین رتبه اجتماعی، سنگ صبور هر دردمند می شوند.

خبرنگار روز و شب نمی شناسد و هر لحظه در شکار سوژه ها و پیگیری دغدغه های مردم و جامعه است؛ خبرنگار به عبارتی گوش شنوا و چشم بینای هر جامعه‌ای است.  می‌نویسد از سختی‌ها و ناخوشی‌ها؛ روایت می‌کند از تنگناها و کمبودها، گاه انذارکننده و گاه بشارت‌دهنده است؛ زمانی مایه آرامش و امید می‌شود و اوقاتی ایجادکننده اضطراب و نگرانی ناشی از کم‌توجهی برخی از مسئولان.

خبرنگار  پژواک نارسایی‌ها و حامی دادخواهان، اما صد افسوس که هیچ کس را برای حمایت از خود نمی‌بیند و بسیار دغدغه‌مند در مسیر پرفراز و نشیب زندگی است.

این روز قرار است یادآور همه ارزش هایی باشد که به بهانه شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی، تا از ارزش هایی که روز خبرنگار را برای همه ویژه کرده، تجلیل شود.

باید منافع شخصی را زیر پا بگذاریم  تا صدای عدالت شویم

 مرتضی شفیعی، مدیر خانه مطبوعات آذربایجان شرقی و مدیر مسئول نشریه صریر در مورد سختی های خبرنگاری به تبریزبیدار می گوید: هر شغل، حرفه و مهارتی برای خودش سختی هایی دارد در کار خبرنگاری قطعا این امر مستثنی نیست. کار خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است حالا چرا در کشور ما این جنبه قانونی عمل نمی شود باید سراغ مسئولینی بروید که با این مساله ارتباط مستقیم دارند مطمئنا کار خبری کار سخت و پر چالش برای کسانی است که بخواهند در مسیر عدالت قدم بردارند .

Image title

وی  تاکید می کند: خبرنگار باید صدای عدالت مردم باشد و خبرنگاری که در این راه قدم برمی دارد باید منافع شخصی را زیر پا بگذارد.

اعزام به عربستان 

مدیر مسئول  نشریه صریر در مورد خاطرات شیرین و تلخ خبرنگاری می گوید: سراسر کار خبرنگاری برای هر خبرنگار خاطره است چون خبرنگاری بر خلاف حرف های دیگر مبتلا به روزمرگی نیست. یک خبرنگار هر روز خود را با چالش شروع می کند و وقتی حق یک مظلوم با ابزار رسانه  حل می شود آن روز مبارکی است. خاطره شیرینم از دوران خبرنگاری این است که حدود 5 سال پیش با بنده تماس گرفتند که شما خبرنگار اعزامی به عربستان هستید.

شفیعی در خصوص سوابق کار رسانه ای خود نیز می گوید : سال 82 وارد کار خبری شدم و در خبرگزاری شبستان و رسا فعالیت خود را شروع کردم و 14 سال  در کار خبری مشغول بوده و اکنون مدیر مسئول صریر آذربایجان و مدیر خانه مطبوعات استان هستم.

ضرورت استفاده از ظرفیت ریش سفیدان در  شکایت از رسانه ها

وی با بیان اینکه رسانه ها باید مستقل باشند می افزاید: رسانه ای که مستقل است آزاد اندیش تر از رسانه های وابسته است و می تواند واقعیت های جامعه را بهتر بگوید ، اصحاب رسانه نباید سیاسی کار باشند تجربه ثابت کرده است رسانه هایی که وابسته نیستند راحت تر هستند .

مدیر خانه مطبوعات استان در ادامه می گوید: همکاران رسانه ای باید به قانون مطبوعات آشنا شوند و کسی که به قانون آشنا نیست متفاوت است و باید شکایت های رسانه ای در دادگاه های استان به صورت ریش سفیدانه حل شوند. مسئولی که رویکرد تعاملی داشته باشد مطلبی بر علیه او نوشته نمی شود و آستانه تحمل مسئولین باید زیاد باشد و انتقاد ها را بپذیرند و در این صورت رسانه ها می توانند به وظایف خود عمل کنند.

دسته و پنجه نرم کردن با مسئولین!

فرناز پور عباس، خبرنگار پایگاه خبری شمس نیوز در گفتگو با خبرنگار تبریز بیدار در مورد سختی های حرفه خبرنگاری می گوید: هر کاری سختی های خود را دارد اما  یکی از دلایل اصلی که شغل خبرنگاری را جزو مشاغل سخت میکند شاید استرسی هست که خبرنگار باید متحمل بشود. دقت و سرعت در انتقال خبر به ویژه‌ خبرهای مهم استرس برای خبرنگار و به ویژه خبرنگاری که خودش را متعهد برای انتقال صحیح‌ ترین خبر می داند  و یکی از سختی ها دسته و پنجه نرم کردن با مسئولینی که حاضر به جوابگویی نیستند و در مقابل انتقاد هم موضع بدی میگیرند.

Image title

ازدواج رسانه ای

وی همچنین به خاطرات شیرین و تلخ خود در عرصه خبر اشاره داشته و می افزاید: شیرین‌ترین خاطره مربوط به آشنایی با همسرم هست که عکاس خبری هستند و  تلخ‌ترین خاطره هم مربوط به همین موضوع اخیر دستفروشان هست که علی‌رغم اینکه در طول سه سال گذشته بیشترین گزارش و گفت‌وگو را کار کردم اما آنقدر بی‌توجهی شد که آخرش به چالش اجتماعی تبدیل شد.

قلم صادق در گرو استقلال مالی

خبرنگار پایگاه شمس نیوز در مورد وارد شدن خود به عرصه خبرنگاری بیان می کند: خیلی اتفاقی وارد این حوزه شدم در سال ۹۱ با روزنامه فوتبالیست‌ها شروع به همکاری کردم اما چون دوره تحصیل من بود لذا این کار را کنار گذاشتم  تا اینکه سه سال قبل با  پایگاه خبری آناج دوباره کار خبری رو شروع کرده و دوباره به وادی خبر برگشتم.

 وی می افزاید : متاسفانه وضعیت خبرنگاران در استان ما به شدت بدتر از تهران و حتی شهرهای بزرگ مثل شیراز و اصفهان است و همین موضوع لازمه بازنگری نسبت به اوضاع خبرنگاران هست تا زمانیکه خبرنگار استقلال مالی نداشته باشد، نباید انتظار داشت که قلمش صادق  و آلوده به اغراض نشود.

خبرنگاران باید الک شوند سپس انتظار حمایت داشت

پورعباس اظهار می کند: ساماندهی خبرنگاران موضوعیمهم دیگری است که باید توجه کرد. در حال حاضر تعداد خبرنگاران  زیاد است در حالی که در کنار این تعداد زیاد نه خروجی آنچنانی و نه تاثیرگذاری لازم دارد ، اول باید خبرنگاران فعال الک شوند و بعد با توجه به تعداد معقول، حمایت از مسئولین را بخواهیم.

شکایت می کنند چون دیواری کوتاه تر از ما نیست

خبرنگار پایگاه خبری شمس نیوز در مورد راهکارهای حمایت از خبرنگاران دربرابر شکایت های غیر منصفانه مسئولین بیان می کند: متاسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از این اتفاق وجود ندارد چون دیواری کوتاه ‌تر از خبرنگار نیست اما فکر میکنم چندین انجمن و خانه ‌ای که به اسم خبرنگاران وجود دارد و البته خیلی از خبرنگاران واقعی راهی به آنها ندارند باید در رده نخست حمایت از خبرنگار در مقابل شکایت مسئولین باشند در حالیکه این انجمن‌های صنفی در چنین مواردی منفعل هستند.

 وی می گوید: موضوع دوم هم جنبه‌های قانونی حمایت از خبرنگار در مقابل شکایت است که باید چنین قانونی در مجلس تصویب شود و مصونیت خبرنگار از شکایت در مقابل اخبار واقعی و درست، ضروری شود.

دوندگی برای وصول حق ناچیز!

جهانبخش احمدیان، از فعالان رسانه ای استان و خبرنگار پایگاه خبری عصر تبریز نیز در گفتگو با تبریز بیدار از سختی های حرفه خبرنگاری چنین می گوید: سختی های خبرنگاری در تبریز تنها مربوط به بخش فنی آن یعنی نویسندگی نیست و عدم تعامل برخی از مسئولین در جواب دهی، بحث مالی و حق التحریر، نبود بیمه و امنیت شغلی، انتظارات بی مورد مسئولین از رسانه و خبرنگار و... سختی‌هایی هستند که اصحاب رسانه با آن دست به گریبان هستند. مگر حق التحریری چقدر درآمد دارد که برای وصول آن باید دوندگی کند؟

Image title


برخورد پادگانی تیم حفاظت روحانی 

وی با بیان اینکه خاطرات تلخ و شیرین خبرنگاری رابطه مستقیم با  رویدادهایی دارد که آنها را پوشش می دهد، تاکید می کند: اکثر این رویدادها خاطره شیرینی در ذهن خبرنگار بر جای می گذارد، ولی برخی برخوردهای زشت هیچ گاه از یاد و خاطره آدمی بیرون نمی رود. به عنوان مثال برخورد زشت تیم حفاظت روحانی با خبرنگاران استانی در جریان سفرش به تبریز، خاطره تلخی بود که در خاطر ما نقش بست. برخورد پادگانی، تفتیش بدنی، امر و نهی در شأن خبرنگار نیست.

احمدیان در مورد ورودش به عرصه خبرنگاری می گوید: قبل ورود حرفه ای به این عرصه، برای خودم می نوشتم و در کانالی برای دوستان به اشتراک می گذاشتم. بعد مدتی متوجه شدم یکی از پایگاه‌های خبری این نوشته ها را منتشر می کند، بدون اینکه نامی از نویسنده یا اسم کانال بیاورد. اعتراضی که کردم و خواستار درج نام خودم پای نوشته ها شدم که مدیرمسئول سایت اظهار بی اطلاعی کرده و گفتند یکی از مخاطبانمان می فرستد و همین کار زمینه ای برای حضور رسمی در عرصه رسانه شد بیش از ۳ سال است که به صورت رسمی به نگارش یادداشت و گزارش و خبر روی آورده ام.

قانون مطبوعات باید اصلاح شود

خبرنگار پایگاه خبری عصر تبریز می افزاید: انتظار از مسئولین در جایی که اهمیتی برای آنها ندارد، نابجا است. بایستی قانون رسانه و مطبوعات ما اصلاح شود، قانونی که از هر رسانه، حرفه ای گری در جذب و فعالیت خبرنگاران را طلب می کند. این قانون می تواند شامل دفتر کار، ابزار رسانه ای، قرارداد حرفه ای، بیمه خبرنگاری و... باشد.

با سیاه نمایی های مغرضانه باید برخورد کرد

وی با بیان اینکه  حمایت از خبرنگار در برابر شکایات مسؤلین هم می بایست به صورت قانون باشد یاد آور شد: البته اینجا لزوم احیای هیئت منصفه مطبوعات و شورای حل اختلاف مطبوعات ضروری می نماید. یک مورد دیگر هم سیاه نمایی مغرضانه برخی از رسانه ها در مورد افراد و سازمان‌ها است که چاره ای جز شکایت برای آنها باقی نمی گذارد. ولی در کل وجود قانون‌ مشخص در این رابطه، از بروز تنش میان اصحاب رسانه و مسئولان خواهد کاست.

با نوشتن چند خط صحبت های مدیر فلان جا، خبرنگار نمی شوند

کتایون حمیدی، خبرنگار خبرگزاری فارس  آذربایجان شرقی، دیگر فعال رسانه ای است که پای صحبت های او نشستیم. وی به خبرنگار تبریز بیدار می گوید: حرفه خبرنگاری روز و شب ندارد و کسی که اسم خود را خبرنگار گذاشته، باید وجدان بیدار، مسئولیت‌پذیری، ذهن روشن را هم داشته باشد وگرنه قلم به دست گرفتن و نوشتن  چند خطی از صحبت‌های یک مدیر در نشست‌های خبری، کسی را خبرنگار نمی‌کند. نبود تضمین شغلی در آینده، نبود امکانات، حق‌الزحمه‌های پایین از جمله مشکلات یک خبرنگار است ولی در کل خبرنگاری عشق و علاقه می‌خواهد و این علاقه می‌تواند همه مشکلات در این عرصه را شیرین‌تر کند.

Image title


وی اضافه می کند: خاطره تلخ من در خبرنگاری، در مورد حادثه سیل عجبشیر و آذرشهر و قطار تبریز به مشهد است که برای همه روزهای سختی بود ولی خاطره شیرین خیلی زیاد دارم برای مثال گزارش غسال ، معلم کوهستان، گفت‌وگو با سرکرده داعش در فیلم به وقت شام تجربه‌های شیرینی برای من بود که نتیجه‌اش منجر به کسب مقام اول جشنواره ابوذر و مطبوعات شد.

این فعال رسانه ای تاکید می کند: از دوران دانش‌آموزی در خبرگزاری پانا به صورت غیرمتمرکز فعالیت خبری را شروع کردم و در زمان دانشگاه یک وقفه افتاد ولی با ورود به کارشناشی ارشد به باشگاه خبرنگاران جوان رفتم و در کنار درس، کار خبری هم انجام می‌دادم ولی بعد از اتمام کارشناسی ارشد به صورت کامل در خبرگزاری فارس مشغول شدم، علاقه و حس کنجکاوی دلیل اصلی ورود و ماندن من در کار خبر است و الان ۸ سالی است که در این عرصه فعالیت می‌کنم.

با قربان صدقه رفتن های یک روزه حمایت نمی شود! / سوا کردن خبرنگار از خبربیار

حمیدی با بیان اینکه موافق حمایت مسئولین نبوده و نخواهم بود، می افزاید:  مسئولین سال‌هاست وعده و وعید داده و روز خبرنگار قربان صدقه خبرنگاران می‌روند ولی از فردای آن روز هیچ کدام از خبرنگاران را تحویل نمی‌گیرند. باید شغل خبرنگاری مانند اصناف دیگر یک صنف متمرکز و فعال به خود بگیرد و با الک کردن خبرنگارهایی جدی از خبربیارها،  رسانه جای واقعی خود را پیدا می کند. آن وقت است که خبرنگاری همانند رشته متخصص جراحی در بورس شغل‌ها قرار می‌گیرد و حمایت‌ها و تسهیلات نیز به تبع آن پدیدار می‌شود.

آشنایی از قانون و توجیه مسئولین برابر نقدها

خبرنگار فارس در خصوص شکایت مسئولین از رسانه ها نی می گوید: خبرنگار و فرد رسانه‌ای باید از قوانین آشنایی کامل داشته باشد و به دنبال تشنج افزایی و حاشیه نباشد و در مقابل نیز  هیات رسیدگی به پرونده‌های رسانه استان فعال شده و مسئولان را توجیه کنند که حق شکایت از یک فرد منتقد واقعی رسانه‌ای را به هر دلیل پیش افتاده‌ای ندارند و در نهایت به عقیده من، رسانه جای حزب‌گرایی و جناح و عقیده  نیست و اگر بتوانیم نماینده واقعی ملت و صدای آنها باشیم هیچ مسئول یا مدیری زور و توان مقابله با این صدا را نخواهند داشت.

ساعت کاری زیاد با حقوق کم و بدون بیمه 

مسعود سپهری نیا، از عکاسان فعال خبری استان است که در گفتگو با تبریز بیدار می گوید: سختی در خبرنگاری  که زیاد داریم از نداشتن امنیت شغلی بگیرید تا ساعات کاری و حقوق و مزایا،؛ مدیران خبرگزاری و پایگاه های خبری که پول درست و حسابی نمیدهند و به طبع مشکل مالی داریم، بیمه نمیکنند، ساعات کاری مشخصی هم نداریم و هر لحظه برای برنامه آفیش شویم باید برویم و گاهی صبح می ریم سرکار و برگشتن مون هم معلوم نیست.

Image title

 وی بیان می کند: خیلی ها که خبرنگار را نمیدانند کارش چیست؟ ،بخاطر یک مصاحبه یا  عکاسی کتک مان میزنند و در همین سال بودند افرادی که در همین رابطه از افراد مختلف کتک خوردند و امنیت شغلی نداریم ممکن هست هر لحظه مدیر مسئول بگوید بودجه نداریم و یا به هر دلیلی نمیتوانیم همکاری کنیم و ما بیکار میشویم و به همین دلیل اکثر خبرنگاران و عکاسان هر سری در یک رسانه مختلف همکاری میکنیم.

سپهر نیا  از خاطرات تلخ و شیرین 8 سال فعالیت خبری خود چنین می گوید:  در یکی از پایگاه های خبری محلی مدت ها همکاری میکردم و حق الزحمه ام را پرداخت نمیکردند،مدیر مسئول آن پایگاه خبری در آستانه روز خبرنگار،بنده را مورد ضرب و شتم قرار دادند و کار به دادگاه کشید و علی رغم پیگیری مسئولین، هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

وی می افزاید:  شیرین ترین خاطره ام این است که در همین سال ۹۸ با یکی از فعالین رسانه ای ازدواج کردم و دوره جدیدی از زندگی را تجربه میکنم و خیلی خوشحالم از اینکه همسرم،هدیه حضرت معصومه(س) برایم بود و این شیرین ترین خاطره خبرنگاری ام هست.

سپهری نیا 8 سال فعالیت عکاس خبری خود را چنین توصیف می کند:  در سال 91 وارد خبرگزاری پانا شدم و مدتی هم در پایگاه خبری تبریزبیدار همکاری کردم و اکنون ۲۳سال دارم و ۴سال هست که با سرویس عکس خبرگزاری صداوسیما جمهوری اسلامی ایران در تهران و صداوسیمای مرکز  آذربایجان شرقی  همکاری میکنم و جا دارد از طریق رسانه پر مخاطب تبریزبیدار  از حمایت های  پدر و مادر و خواهر عزیزم که در این چند سال بنده را حمایت کردند تشکر ویژه  کنم که حمایت هایشان باعث  شد در این سن کم بین مردم و مسئولین جایگاه خوبی باز کردم.

مسئولین مشتری دوربین ما هستند نه خودمان

این فعال رسانه ای تاکید می کند: انتظارم از مسئولین این است که به ما خبرنگاران و عکاسان خبری خیلی بیشتر ارزش بدهند اما اکثر مسئولین فقط وقتی دوربین دستمان هست ما را میشناسند و سلام علیک می کنند ولی اگر مشکلی داشته باشیم خیلی کم پیش می آید که مشکلمان را حل کنند، امیدوارم مسئولین استان برای بیمه خبرنگاران و عکاسان خبری و پایگاه های خبری و خبرگزاری هایی که بدون بیمه مارا به کار میگیرند،راه حلی پیدا کنند و تا حقمان ضایع نشود.

بی احترامی با کارت هدیه 

معصومه درخشان، از دیگر فعالان عرصه رسانه استان و خبرنگار خبرگزاری فارس است که در گفتگو با تبریز بیدار می گوید: کار خبری و رسانه ای مانند سایر مشاغل سختی های خود را دارد مخصوصا اینکه کار پراسترسی است. افرادی که وارد این حرفه می شوند دغدغه اطلاع رسانی و آگاهی دارند و به موضوع درآمدی آن توجه ندارند چرا که همگان می دانند انتخاب این شغل اگر با علاقه و شور و هیجان نباشد موفقیت چندانی حاصل نخواهد شد.

وی  ادامه می دهد: آشنایی با چهره ها و شخصیت های تاثیرگذار در تمامی عرصه ها، انتشار اخبار گوناگون که بازخورد و انعکاس خیلی زیادی در بین شهروندان دارد از خاطرات شیرین حرفه خبرنگاری است و سوء تعبیرها توسط مسئولان و مدیران از گزارش های خبری، بی احترامی برخی از مدیران روابط عمومی ها به خبرنگاران و عکاسان خبری از جمله خاطرات تلخی است که قشر زحمت کش خبرنگاران را آزرده خاطر می کند.

Image title

این فعال رسانه ای در مورد ورود خود به عرصه خبرنگاری می گوید : در سال ۸۱-۸۲ با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشارکت موسسه مهدقرآن و عترت تبریز دوره های مقدماتی و پیشرفته خبرنگاری را در موسسه مهد قران گذرانده و سپس در تهیه، تدوین و تنظیم نشریه داخلی مهدقرآن همکاری نمودم .

 وی ادامه می دهد: همکاری خبری با  مهد قرآن و تهیه گزارش برای نشریه داخلی موسسه مهد قران ادامه یافت تا اینکه در اواخرسال ۸۴ از طریق یکی از دوستان مطلع شدم که روزنامه جام جم سرپرستی آذربایجان شرقی برای تکمیل تیم خبری خود به یک خبرنگار نیاز دارد. بعد از اطلاع و هماهنگی و صحبت های  اولیه سرپرست روزنامه جام جم با درخواست فعالیت من موافقت کرد و من از ابتدای سال ۸۵ فعالیت خبری و رسانه ای خود را با این روزنامه ادامه دادم و اکنون دارای ۱۵سال سابقه کار خبری هستم.

 درخشان تاکید می کند: مسئولان از اصحاب رسانه انتظار دارند که اخبار سازمان متبوعشان در حد اعلا و به صورت کامل منتشر شود و زمانی ‌که صحبت از حمایت های مسئولان به میان می آید ارزش و شان خبرنگاران را در حد یک کارت هدیه ۵۰هزارتومانی پایین می آورند تا زمانی که این نوع تفکر و دیدگاه در بین مدیران وجود دارد صحبت از حمایت مسئولان از اصحاب رسانه بی فایده و دور از انتظار است.


گزارش از الهه مهدوی