تبریزبیدار
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۳۳:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۵۷۳۱

همزمان با عیدسعید غدیرخم؛

دومین جشنواره استانی هلو در شندآباد شبستر برگزار می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شبستر از برگزاری دومین جشنواره استانی هلو به میزبانی شهر شند آباد این شهرستان در بیست و نهم مرداد ماه مرداد و همزمان با عید سعید غدیر خم خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار  فرامرز افشانی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه میوه‌های سر درختی به ویژه هلو با تنوع بالا از مهم‌ترین محصولات بخش کشاورزی شند آباد به شمار می‌آیند، گفت: هلوی شند آباد به دلیل مرغربیت بالا علاوه بر شهرت ملی به بازارهای ‌نقاط مختلف و نیز کشورهای همجوار نیز صادر می‌شود.   

وی ادامه داد:  امسال، حدود 28 هزار تن محصول هلو از مجموع 2400 هکتار باغ شند آباد تولید و روانه بازار مصرف شده است که البته به دلیل سرمای دیر رس بهاره در سال جاری، بیش از 30 درصد کاهش تولید هلو را در سطح شهرستان شبستر شاهد هستیم.   

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شبستر  خاک حاصل خیز، آب و هوای مناسب و توجه به توصیه‌های کارشناسی توسط کشاورزان و باغداران منطقه را جزو عواملی برشمرد که موجب با کیفیت و متفاوت بودن طعم متفاوت هلوی شند آباد با میوه سایر شهرستان‌ها شده است.   

وی با بیان اینکه انواع و ارقام مختلف هلو در شند آباد و سطح شهرستان شبستر تولید و برداشت می‌شود، اظهار داشت: هلوی خونی، هسته جدا و کارتی، انجیری تابستانی، انجیری زعفرانی و مالکی، هلوی کوثری از جمله ارقامی هستند در شند آباد کشت می‎شوند.   شهردار شند آباد نیز در ادامه اظهار کرد: جشنواره هلوی شند آباد به منظور شناساندن محصول هلو و معرفی مرغوب‌ترین نوع هلو شهرستان و با هدف توسعه صنعت گردشگری، بالا بردن ظرفیت‌های کشاورزی و جذب سرمایه گذار برای ایجاد صنایع تبدیلی، برند سازی و ثبت جهانی هلوی این شهرستان از ساعت 17 الی 21 روز سه شنبه 29 مرداد ماه همزمان با عید بزرگ غدیر خم برگزار می‌شود.

شهردار شند آباد نیز در ادامه اظهار کرد: جشنواره هلوی شند آباد به منظور شناساندن محصول هلو و معرفی مرغوب‌ترین نوع هلو شهرستان و با هدف توسعه صنعت گردشگری، بالا بردن ظرفیت‌های کشاورزی و جذب سرمایه گذار برای ایجاد صنایع تبدیلی، برند سازی و ثبت جهانی هلوی این شهرستان از ساعت 17 الی 21 روز سه شنبه 29 مرداد ماه همزمان با عید بزرگ غدیر خم برگزار می‌شود.

بهرام هوشنگی شندی خاطرنشان کرد: این جشنواره با حضور عموم مردم و میهمانان ویژه کشوری، استانی و شهرستانی همراه با اجرای برنامه‌های شاد و متنوع در محلی که بین باغات هلو در ورودی شند آباد (سه راهی خامنه) در نظر گرفته شده است، برگزار می‌شود.