تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۷:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۷۵۷۴۴

تبریزبیدار گزارش می دهد:

انگشت اتهام در سگ کشی های مبهم تبریز به سمت کیست؟ / توضیحات ناجا، شهرداری و پناهگاه پردیس

در کنار توجه به اصل زنده گیری و عقیم سازی برای کنترل جمعیت سگ‌ها، اخبار متعددی از سوی گروه های مردمی از سگ کشی در برخی محدوده های جغرافیایی تبریز حکایت دارد که مشخص نیست چه کسی دست به این کار می‌زند.

به گزارش تبریز بیدار ، سرگذشت سگ‌های ولگرد یکی از موضوعات اساسی در خبرهای زیست محیطی است. یک روز خبر از کشتار سگ‌ها به گوش می‌رسد و یک بار خبر زنده گیری و عقیم شدن آن‌ها. مسئولین یک روز  از مسئولیت شانه خالی می کنند و یک روز اعلام پیگیری می‌کنند.

در روزهای گذشته انتشار اخباری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در خصوص جمع آوری سگ های ولگرد تبریز به روش تیراندازی، این سوالات را دوباره در اذهان یادآور می شود که متولی سگ‌های ولگرد در شهرها کیست؟ آیا تعداد سگ‌های ولگرد این روزها افزایش پیدا کرده است؟ بهترین راه برای مقابله با این حیوانات چیست؟ آیا نیازی به مبارزه و مقابله هست؟

مجموعه پناهگاه حیوانات پردیس توسط گروه های مردمی  در سال ۱۳۹۰ به طور رسمی افتتاح شد که هدف اصلی از تاسیس آن جمع آوری حیوانات از جمله سگ های ولگرد از طریق تماس‌های مردمی و سامانه ۱۳۷ شهرداری تبریز و سپس انتقال به قرنطینه و عقیم سازی آنها است.

گزارشات مردمی و تصدیق ناپدید شدن سگ ها در برخی مناطق تبریز

به گفته ژیلا پورایرانی مدیر مجموعه پناهگاه پردیس برخی از حامیان و گروه های مردمی مرتبط با این مجموعه، خبر از تیراندازی در برخی مناطق تبریز به سمت سگ ها و حذف فیزیکی آنها خبر داده اند.

پورایرانی در این خصوص به تبریزبیدار می گوید: تعدای از حامیان، جمع آوری سگ ها به روش تیراندازی را به من اطلاع دادند اما خودم فعلا مستنداتی در این مورد ندارم.

Image title

وی در خصوص عوامل احتمالی این اقدام ناهنجار می گوید: فکر نمی کنم شهرداری چنین حماقتی را انجام دهد و سگ ها را به گلوله ببندند اما باید بگویم که سگ های برخی مناطق تبریز از جمله شهرک یاغچیان مدتی است ناپدید شده اند.

برای پیگیری موضوع تماس تلفنی با سرهنگ شعفی معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی داشتیم تا در خصوص پیگیری ماجرا از وی راهنمایی بگیریم.

وی ضمن تاکید بر عدم ارتباط موضوع با ناجا، شهرداری را متولی جمع آوری این حیوانات ولگرد عنوان کرد.

بازخوانی بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها

در تصدیق سخنان سرهنگ شعفی باید گفت که بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها می‌گوید: «جلوگيری از شيوع امراض ساريه انسانی و حيوانی و اعلام اينگونه بيماری ها به وزارت بهداری و موسسات بهداشتی و دامپزشکی و شهرداری های مجاور هنگام بروز آنها و دور نگاه داشتن بيماران مبتلاء به امراض ساريه و جمع‌آوری حيوانات بلاصاحب و دفع حيوانات مريض و مضر و ولگرد و ممانعت از چرا و گردش چارپايان و احشام در شهر و دفع و اتلاف حشرات.»

تلاش های تبریزبیدار برای برقرای تماس تلفنی با روابط عمومی شهرداری تبریز جهت ارتباط گرفتن با عوامل دخیل در این موضع بی نتیجه ماند اما پیش از این در گزارش قبلی این سایت خبری پیرامون این موضوع، محمدرضا قربانیان معاون خدمات شهری شهرداری کلانشهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار، در خصوص چگونگی ورود سگ های ولگرد به تبریز و جمع آوری و نگه داری آنها به تبریزبیدار گفته بود: سگ های ولگرد از مناطق همجوار تبریز وارد می شوند، به این نحو که گاها مشاهده می شود از روستاها و شهرهای اطراف تبریز تعداد بسیاری از این حیوانات در مبادی ورودی تبریز رها شده و به سمت داخل و مرکز شهر حرکت می کنند.

وی همچنین زنده گیری و تحویل سگ ها به پناهگاه پردیس را از سیاست های شهرداری در مقابله با این حیوانات ولگرد عنوان کرده بود.

به هر حال مساله اینجا است که در کنار توجه به اصل زنده گیری و عقیم سازی برای کنترل جمعیت سگ‌ها، اخبار متعددی از سوی گروه های مردمی از سگ کشی در برخی محدوده های جغرافیایی تبریز از جمله شهرک یاغچیان حکایت دارد که مشخص نیست چه کسی دست به این کار می‌زند اما انگشت اتهام عمومی به سوی نهادی است که متولی جمع آوری سگ‌های ولگرد است و روشنگری در این خصوص امری ضروری است.

تبریزبیدار در تلاش خواهد بود تا با پیگیری موضوع از شهرداری، به تنویر افکار عمومی و تشریح اقدامات این ارگان برای جمع آوری سگ ها و مقابله با حیوان آزاری بپردازد.


در همین باره بخوانید:

سگ های ولگرد کابوسی برای کودکان شهر

نظرات

GB

این جانب، به عنوان یک شهروند که در جریان برخی کارهای انجام یافته می باشم، از عملکرد سرکار خانم پورایرانی، تشکر می کنم؛ ایشان و امثال ایشان، نیاز به حمایت جدی دارند؛ چراکه به شدت، دست تنهایند. راه حل، معدوم سازی سگ ها نیست که توسط برخی شهرداران در گوشه و کنار این کشور اتفاق می افتد و خبرهایش می رسد و موجب آشفتگی حیوان دوستان می شود؛ راه حل، اسکان دائمی سگ ها در یک پناهگاهی، مثل همین پناهگاه است که آنهم نیاز به حمایت جدی مسؤولان دارد. در چندساله اخیر، کشتار سگ ها، هیچگونه پیامد مثبتی در پی نداشته است و علاوه بر آن، هزینه هایی را نیز در پی داشته است که ترویج خشونت اجتماعی نیز یکی از پیامدهای آن است. تنها راه کنترل جمعیت سگ ها، در کنار سایر عوامل و راهکارها، جمع آوری و کم کردن آنها از سطح شهر و عقیم سازی آنها به روش های اصولی است تا به این شکل، حقوق شهروندان هم درنظر گرفته شود. سگ های مسأله دار، باید پس از جمع آوری، توسط دامپزشکان درمان شوند. سگ هایی که واکسیناسیون می شوند، باید دارای یک نشانی باشند و پلاکی داشته باشند تا شهروندان هم، احساس نگرانی نکنند. برای عقیم سازی سگ ها باید برنامه داشت؛ عقیم ساری، به کنترل رشد جمعیتی آنها کمک می کند؛ چرا که زمانی که رشد جمعیت سگ ها کنترل می شود، تعداد آنها به صورت مدیریت شده ای کمتر می شود و در نتیجه، به شهرها ورود پیدا نمی کنند. افرادی که دارای سگ های خانگی هستند یا باغبانان و کسانی که به ساختمان سازی مشغولند، باید مسؤولیت نگهداری سگ های خودشان را بپذیرند و باید به این موضوع بازرسی و رسیدگی مستمر شود. چراکه ما می بینیم بیشتر باغبان ها در زمان میوه، سگی را نگهداری می کنند و به عنوان نگهبان استفاده می کنند اما بعد از سپری شدن زمان باغ و باغداری و میوه، رهایشان می کنند که اینها وارد شهر می شوند یا در جاده ها ولو می شود و زیرچرخ ماندن، سرنوشت نهایی و شوم آنهاست و باید که رهاسازی هر حیوان خانگی، مثل سگ، جرم تلقی و با آن برخورد گردد. اگر امروز می بینیم سگ ها در شهرها زیاد شده اند، حاصل برنامه ها و روش های غلط ماهاست یا به عبارتی حاصل بی برنامگی و بی ندبیری ماست. ساماندهی سگ ها لازم است اما ساماندهی، معنایش حذف و معدوم سازی نیست؛ این را باید شهرداران کل کشور بدانندو حامیان و فعالان جامعه حیوان دوستان نیز این اجازه را هرگز نخواهند داد.