تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۵۷۶۶

دبیرکل ‌ستاد مبارزه با موادمخدر کشور در تبریز مطرح کرد؛

معتاد متجاهر خیابانی در تبریز وجود ندارد / رتبه آخر آذربایجان شرقی در شاخصه های شیوع مواد مخدر

سردار مؤمنی با اشاره به اینکه معتاد متجاهر خیابانی در تبریز وجود ندارد، گفت: تمام شاخصه های شیوع در آذربایجان شرقی جزو رتبه هایی پایین و شاید آخر است.

به گزارش تبریز بیدار ، سردار سرتیپ اسکندر مؤمنی دبیرکل ‌ستاد مبارزه با موادمخدر کشور صبح امروز در بازدید از مرکز ماده 16 تبریز در گفتگو با خبرنگاران گفت: این مرکز یکی از مراکز نمونه و پیشرفته در کشور است که معتادین متجاهر وقتی وارد اینجا می شوند در کنار اینکه سم زدایی  و مراحل درمان را سپری می کنند، مهارتی هم می آموزند.

وی افزود: در این مرکز کارگاه ها و بخش های مختلف مانند نقاشی، قالیبافی و...  به همت  مسؤولین و خیّرین استان راه اندای شده که تقریبا همه معتادین این مرکز بعد از مراحل اولیه سم زدایی و درمان، هم مهارت یاد می گیرند و هم در طول مدتی که اینجا هستند کار می کنند و اینجا را اداره می کنند و بسیاری از امورات خدماتی اینجا به عهده خود معتادین متجاهر است.

وی با بیان اینکه اگر چند مرکز نمونه در کشور نام ببریم، یکی از آنها مرکز ماده 16 تبریز است، خاطر نشان کرد: کار کردن معتادین در اینجا باعث می شود چرخ تولید اینجا نیز بچرخد و کمک هزینه ای برای خانواده هایشان نیز می شوند.

دبیرکل ‌ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی و مشخصا در تبریز معتاد متهاجر خیابانی وجود ندارد و مشاهده نمی شود، بیان نمود: رتبه آذربایجان شرقی در بحث شیوع مواد مخدر بسیار پایین  است به طوریکه میزان شیوع مصرف مواد مخدر در کشور 5.4 است اما در آذرباجیان شرقی 1.3 است که رتبه 28 است.

وی ادامه داد: نرخ میانگین کشوری در شیوع مواد مخدر در دانش آموزشان 2.1 است اما در آذبایجان شرقی 0.44 است که آخرین رتبه در کشور است همچنین شیوع دانشجویی 4.7 اما در آذیبایجان 1.6 است. بعبارتی یعنی تمام شاخصه های شیوع در آذربایجان شرقی جزو رتبه هایی پایین و شاید آخر است که نشان دهنده اقدامت خوبی است که صورت گرفته است.

سردار مؤمنی با تاکید بر اینکه نباید مسؤولین احساس راحتی خیال کنند چون که طبق پژوهش صورت گرفته، تمایل مصرف 4 درص نسبت به پژوهش سال قبل افزایش یافته است لذا باید برای کاهش این روند تلاش بیشتری کنیم.

وی ادامه داد:پیشگیری باید به گفتمان عمومی  تبدیل شود و همه مردم، جامعه و  تصمیم سازان و هر کسی که امکانش است در امر پیشگیری تلاش کند و هرکسی که اختیاری دارد باید در امر اعتیاد کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: حدود 70 درصد زندانیان و بسیاری از طلاق ها و دزدی ها با اعتیاد و مواد مخدر دخیل هستند.

دبیرکل ‌ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در خصوص مرکز ماده 16  نیز گفت: این مرکز در حوزه بهزیستی است و واقعا به تنهایی از عهده یک سازمان بر نمی آید و باید نظارت های بهداشتی  لحاظ و بودجه لازم  تامین شود و مردم و خیّرین در تأمین هزینه های جاری کمک کنند.

وی در خصوص میزان کشفیات در 4 ماهه اول امسال اظهار داشت: در 4 ماهه اول امسال 300 تن در کشور کشفیات داشتیم. کسانی که ماده مخدر گل را مصرف می کنند، می گویند این ماده ضرر ندارد و مردم می گویند اگر ضرر داشت عمومی نمی شد لذا باید در امر پیشگیری اقدامات فرهنگی انجام شود.

وی ابراز نمود: امنیت و آرامش  باید مستمرا تولید شود و نمی شود گفت کاری ر ا در یک مرحله انجام دادیم و تمام شد.

وی به طرح «یاری گران زندگی» که در جلسه ستاد موادمخدر کشور با حضور رئیس جمهور تصویب شد اشاره کرد و گفت: این طرح که با اولویت وآموزش و پرورش طراحی و توسط رییس جمهور تصویب شد، به ما می گوید که موضوع مبارزه با مواد مخدر وساماندهی پدیده شوم اعتیاد صرفا به صورت دولتی قابل مهار نیست و حتما باید مردمی شود و مثل آذربایجان شرقی همه مردم و خیّرین که می توانند کمک کنند، وارد میدان شوند.

دبیرکل ‌ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه رهبر انقلاب شخصا پیگیر موضوع هستند و رئیس جمهور نیز هفته پیش در جلسه ستاد مواد مخدر بر ساماندهی این موضوع تاکید کرد، افزود: یک اراده مستحکم و واحد و یک هماهنگی بین مسؤولین ایجاد شده که این موضوع ساماندهی شود و در استان نیز هر زمان با مسؤولین تماس می گیریم، آقای استاندار، فرمانده نیروی انتظامی و همه دست اندکاران نگرانی و دغدغه معتادین را دارند اما موضوع اصلی اراده معتادین است.

وی خطاب به معتادین این مرکز گفت: شما سرپرست خانواده و عضوی از جامعه هستید و باید در جامعه برای سازندگی و پیشرفت کشور کمک کنید و باید بالای سر خانواده هایتان باشید و این مکان جای شما نیست. باید خودتان بخواهید تا خودتان نخواهید هیچ تغییری ایجاد نمی شود و امیدواریم که آخرین باری باشد که شما را دراینجا می بینیم.

سردار مؤمنی در پایان ضمن تایید وجود مشکلات در کشور گفت: نباید بخاطر وجود مشکل در کشور به خودتان آسیب بزنید کسی که مشکل دارد، به خودش آسیب نمی زند. مشکلات توجیهی برای معتاد شدن نیست و همه شرایط فراهم است اما شما خودتان باید نقش اصلی را ایفا کنید.

نظرات

محسن
IR

چطور وجود ندارد مگر اینکه باغ معروف و آنا خاتون و....ضمنا معتادین متجاهر گذری یا اسپند دود کن آخر شب را ندیده اید