تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۵۷:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۷۸۰

پاسخ به یک دغدغه؛

افزایش ظرفیت رشته های پزشکی؛ شکست انحصار یا جبران کمبود پزشک؟ / تفاوت دکتر و معلم چیست؟

چه تفاوتی بین رشته دبیری و رشته پزشکی وجود دارد که سالانه تنها ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جذب رشته پزشکی شده و ۲۴ هزار نفر جذب رشته دبیری؟!

به گزارش تبریز بیدار ،  افزایش ظرفیت رشته های پزشکی موضوعی است که به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده بود که برای اولین بار به تازگی و به صورت رسمی برای تصمیم گیری درباره آن وارد مجلس شورای اسلامی شده است. مجلسی که بیشتر نمایندگان آن به عنوان درخواست لایحه دوفوریتی پای آن را امضا کرده اند تا مانع از انحصار این رشته پرطرفدار شوند. این در حالی است که سال گذشته دانشگاه فرهنگیان میزان جذب دانشجوی خود را به ۳ برابر حد نصاب رسانده و بیش از ۲۴ هزار نفر را جذب کردند تا به بدنه آموزش و پرورش کشور وارد شوند. حال سوال اصلی از مسئولین این است که چه تفاوتی بین رشته دبیری و رشته پزشکی وجود دارد که سالانه تنها ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جذب رشته پزشکی شده و ۲۴ هزار نفر جذب رشته دبیری؟! با این تفاوت که در اکثر کشورهای همسایه و پیشرفته دنیا هیچ تفاوتی بین پزشک و معلم در درآمد و شان اجتماعی وجود ندارد.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو درباره دلایل موافقت با افزایش ظرفیت رشته های پزشکی می گوید: موضوع افزایش ظرفیت رشته های پزشکی به دلیل تقاضای زیاد به عنوان یک طرح دوفوریتی مطرح شده است اما با توجه به دلایلی امکان رد آن وجود دارد.

محمد حسین فرهنگی با بیان این که شبهات و اشکالاتی برای این طرح وجود دارد و در صورت عدم رفع این اشکالات به احتمال زیاد طرح رای نیاورد، می افزاید: بنده یکی از موافقین افزایش ظرفیت رشته های پزشکی هستم که می بایست با ایجاد ظرفیت های آزمایشگاهی و بیمارستانی و با اعمال استاندارد های لازم این اقدام انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش ظرفیت رشته پزشکی به نوعی ایجاد انحصار برای این رشته پرطرفدار تبدیل شده است، می گوید: به عقیده بنده انحصار پزشکی معنایی ندارد و در موضوع افزایش ظرفیت رشته های پزشکی بحث بر این موضوع است که هم اکنون در کشور با کمبود پزشک و پرستار مواجه هستیم و با وجود استعداد های این رشته به دلیل پایین بودن ظرفیت ها پشت درهای بسته مانده و واحد اموزش از تمام ظرفیت های خود نمی تواند استفاده کند.

لازم به ذکر است که با وجود تنش های میان مجلس، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تنها چهار نماینده مجلس به نام های زاهدی، قاضی پور، فرهنگی و فرمند به طور جد پیگیر افزایش ظرفیت رشته های پزشکی هستند.