تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۳۸:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۵۸۵۴

یادداشت؛

انگشت اتهام جهان اسلام در فاجعه منا / امیرالحاج آدرس غلط ندهد

اگر سفاکان سعودی بعد از فاجعه منا، حرمت زائران ایرانی در سرزمین وحی را نگه داشته اند، تنها و تنها بخاطر اقتدار منطقه ای ایران بوده و آقایان آدرس غلط ندهند!!

یادداشت مدیرمسئول تبریز بیدار / صابر عیسی پور

 حج امسال بدون حادثه تمام شد و هنوز هم انگشت اتهام جهان اسلام در فاجعه منا به سمت ماست.

نه  دیپلمات ها توانستند مظلومیت  شهدای منا و بی کفایتی سعودی را به گوش امت اسلام برسانند و نه  افسران جنگ نرم.

چندی پیش حجت الاسلام قاضی عسکر امیرالحاج در زمان فاجعه منا، آب پاکی را ریخت و اظهار داشت: بینی و بین الله سندی بر عمدی بودن فاجعه منا نیافتیم!!

این اظهارات آن هم بعد از چهار سال #پیگیری_ناملموس و حرف و حدیث های متناقض، این سوال را در ذهن متبادر می کند که کدام کمیته حقیقت یاب به این نتیجه رسید؟

تا دیروز می گفتند بدلیل عدم ارتباطات سیاسی و کنسولی با عربستان، امکان پیگیری نبود و امروز از قضاوت بر غیرعمدی بودن می کنند!!

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و تحقیق علل فاجعه از نزدیک، نخستین مطالبه رهبر انقلاب در پیام ایشان در دوم مهر ماه سال ۹۴ بود که وزارت خارجه، سازمان حج و زیارت و قوه قضائیه مخاطب آن بودند و تاکنون گزارشی از تحقق این مطالبه حاصل نشده است.

تاکید بر  فراموش نکردن این فاجعه مطالبه بعدی رهبری بود که گویا چندان جامه عمل پوشانده نشده، اینکه هر سال در دهه اول ذی الحجه و همزمان با اعزام حجاج، چند وعده و وعید داده شود و فردا روز از نو و روزی از نو!!

 رهبر انقلاب در ۲۷ مهر ۹۴ در جمع دست اندرکاران حج پیگیری برای مطالبه و زنده نگه داشتن این موضوع مهم را وظیفه سازمان حج خواندند و افزودند: این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سالها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولتهای غربی و سازمانهای مدعی حقوق بشر باشند.

ایشان همچنین در شهریور سال ۹۵ طی سخنانی در جمع خانواده شهدای منا، خودداری حکام سعودی از یک عذرخواهی زبانی را اوج وقاحت و بی‌شرمی آنان برشمردند.

اکنون امیرالحاج از کدام عزت سخن می گوید که در طول چهار سال حتی یک پیام عذرخواهی خشک و خالی از سوی آل سعود صادر نشده و این در حالی است که قاضی عسکر بر سو مدیریت حکام عربستان تصریح می کند.

امیرالحاج سال گذشته بعد از موسم حج، موفقیت کنگره جهانی حج را در گرو گفتگو و تعامل(!) عنوان کرده و گفتگوی طرفین را گامی برای بهبود شرایط سیاسی (!) بین دو کشور خوانده بود.

حال آنکه این گفتگو ها نه تنها برای احقاق حقوق شهدای منا کارساز نشد بلکه سنت هرساله  دعای کمیل در بین الحرمین مدینه هم تعطیل شد.

اگر سفاکان سعودی بعد از فاجعه منا، حرمت زائران ایرانی در سرزمین وحی را نگه داشته اند، تنها و تنها بخاطر  اقتدار منطقه ای ایران بوده و آقایان آدرس غلط ندهند!!