تبریزبیدار
دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۲۵:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۶۰۷۲

تبریزبیدار بررسی می کند؛

تشتت در طیف اقلیت شورا و سرنوشت مبهم شهردارِ غایب از نظرها

آنچه تاکنون در شورای پنجم دیده شده بود وحدت رویه 5 عضو حامی شهردار در برابر فعالیت های پنهانی 8 عضو لیست امید برای پایین کشاندن شهین باهر بود اما آرای تقابلی دو عضو از طیف اقلیت تداوم این اتحاد را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / صابر عیسی پور

وقتی سعید نیکوخصلت با کناره گیری از نامزدی ریاست شورا آب پاکی را روی دست اصلاح طلبان ریخت، وقتی علی آجودان زاده و محرم محمدزاده، تقی پور را به نشستن در کرسی ریاست ترجیح دادند، متوجه بالا گرفتن دامنه گسترده اختلافات میان اعضای دو ائتلاف اکثریت و اقلیت شورای شهر می شویم.

دعواهای داخلی و آرایی که به سبد رقبا ریخته شد

بالاخره اعضای شورای شهر پنجم تبریز تکلیف رئیس شورا را با رای ناپلئونی و اکثریت نسبی آن هم در مرحله دوم مشخص کردند و بدین ترتیب شهرام دبیری در رقابت با عبدالله تقی پور بر صندلی ریاست در سال سوم شورا تکیه زد.

گسیل شدن آرای آجودان زاده و محمدزاده از طیف اقلیت به سبد تقی پور کاندیدای لیست امید و رای دادن سه عضو اصلاح طلب یعنی سونیا اندیش، کریم صادق زاده و غلامحسین مسعودی ریحان به شهرام دبیری و از سوی دیگر رای ممتنع بهشتی و نیکوخصلت و عدم موافقت این دو با ریاست هم طیفی خود یعنی تقی پور، همگی نشان از  تشتت و چند دستگی دارد که شائبه های همیشگی سهم خواهی یا سیاسی کاری را بیش از پیش نمایان می کند.

بنابراین امروز بیش از هر زمان دیگری می توان بر روی این مسئله تکیه کرد که با نمایان شدن اختلافات بین اقلیت 5 نفری تکلیف شهردار تبریز چه خواهد شد؟ در دو سال گذشته همواره شایعات استیضاح ایرج شهین باهر از سوی طیف مقابل زمزمه می شد اما چون هر 5 عضو طیف اقلیت بر حمایت از شهین باهر اتفاق نظر داشتند، همواره یک رای برای عبور از شهین باهر کم بود.

البته وجود همین اختلافات در طیف مقابل هم معادله را پیچیده تر کرده است. تشتت آرا در اردوگاه اصلاح طلبان زمانی عود می کند که نیکوخصلت و بهشتی به جای رای به تقی پور ترجیح می دهند رای ممتنع دهند یا صادق زاده، اندیش و مسعودی ریحان آرای خود را به سبد نامزد غیر هم حزبی خود می ریزند و این سوال پیش می آید که آیا این چرخش آرا در موضوع حمایت از شهردار نیز جلوه خواهد کرد؟

همه اتفاقات پرتناقض در روز غیبت شهردار

همه این اتفاقات در حالی صورت گرفت که ایرج شهین باهر غایب بزرگ جلسه دیروز بود.

این تصمیمات متناقض و متفاوت اعضای دو طیف شورا نشانگر وجود یک دعوای داخلی میان آنها است و می توان گفت این قصه سر دراز دارد و هیچ بعید نیست که شورای پنجم در ادامه هم سرنوشت پرتنشی داشته باشد.

آنچه تاکنون در شورای پنجم دیده شده بود وحدت رویه 5 عضو حامی شهردار در برابر فعالیت های پنهانی 8 عضو لیست امید برای پایین کشاندن شهین باهر بود اما آرای تقابلی دو عضو از طیف اقلیت تداوم این اتحاد را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

به نظر می رسد هر دو جریان موجود در شورا  دچار سردرگمی و سرگردانی شده اند و شکاف و تنازع میان اعضای آنها در حال شکل گیری است که می تواند آسیب ها و مشکلاتی بر امر خدمات رسانی شهرداری وارد کرده و بی تردید تداوم این روند تبریز را با چالش مواجه خواهد کرد و از پیشرفت و توسعه باز بدارد.

انتهای پیام/