تبریزبیدار
دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۲۰:۲۶:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۶۰۹۱

افشاگری یک نماینده مجلس؛

پای پزشکیان و فرهنگی به پرونده جنجالی خصوصی سازی ایران ایرتور باز شد

حجت‌الاسلام پژمان‌فر گفت: امیدوارم پزشکیان و فرهنگی نماینده تبریز با همان جدیتی که پیگیر حقوق آقای شکاری خریدار ایران ایرتور هستند بعد از روشن شدن حقایق در افکار عمومی توضیحاتی را ارائه کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در پارلمان درباره واگذاری ایران ایرتور گفت: شرکتی که در سال 1351 در زیرمجموعه هما به نام ایران ایرتور شکل گرفت و در سه نوبت بر اساس اصل 44 قانون اساسی از طرف سازمان خصوصی سازی واگذار شد. 

وی افزود:‌ واگذاری اول مربوط به سال 89 به شرکت تعاونی هسایار و شرکت صنایع خراسان بوده است. ضمن اینکه برای بار دوم هم به صورت غیرقانونی در سال 91 برای پرداخت بخشی از دیون دولت به وزارت دفاع منتقل شد که پیچیدگی‌های فنی و حقوقی زیاد دارد که اکنون سازمان بازرسی کل کشور در حال بررسی این واگذاری است ضمن اینکه سال 1394 مجددا و برای بار سوم به شرکتی متعلق به آقای مجید شکاری‌بیرق واگذار شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس  افزود:‌ در ابتدای سال 94 در خصوص این واگذاری شکایت کرده و از همان زمان قوه قضائیه به این موضوع ورود کرده و به دلیل پیگیری‌های آیت‌الله رئیسی از وی و دستگاه قضا تشکر می‌کنم.

پژمان‌فر تصریح کرد:‌واگذاری‌ها بر اساس اصل 44 قانون اساسی باید صورت بگیرد ولی ما به این کار اشکالاتی داریم.

وی تصریح کرد:‌درباره این واگذاری سازمان خصوصی سازی و دژپسند وزیر اقتصاد ، علی ربیعی سخنگوی دولت، منصور واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور موضوع را تائید کرده و نامه‌هایی به من نوشته و شکوائیه‌هایی علیه بنده تنظیم شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت:‌مسعود پزشکیان من را به دفترش برد و به شدت تلاش داشت تا پیگیری‌های بنده را متوقف کند ضمن اینکه در این دفتر من را با مسئولین و خریداران ایران ایرتور مواجه کرد و به دنبال کدخدامنشی برای پایان پذیرفتن این قضیه بود. که امیدوارم پزشکیان و فرهنگی نماینده تبریز با همان جدیتی که پیگیر حقوق آقای شکاری خریدار ایران ایرتور هستند بعد از روشن شدن حقایق در افکار عمومی توضیحاتی را ارائه کنند.

پژمان‌فر گفت:‌ فروش سوم ایران ایرتور بر اساس نظر سازمان خصوصی سازی و وزیر اقتصاد وکالتی بود که باید صحت این کار را بررسی کرد. ضمن اینکه باید بررسی شود که اصالتا این واگذاری از طرف دولت قانونی بوده است؟ 

وی خاطرنشان کرد: باید بررسی شود که قیمت پایه 34 میلیارد تومانی که سازمان خصوصی سازی درباره ایرانایرتور اعلام کرده از کجا آورده شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت:‌ سازمان خصوصی سازی درباره واگذاری ایران ایرتور به آقای مجید شکاری بیرق و تعیین قیمت پایه مزایده بر مبنای میزان مطالبات این سازمان از خریداران اولیه اقدامی غیرقانونی انجام داده است.

پژمان‌فر گفت: ایران ایرتور قطعا بیش از 34 میلیارد تومان ارزش دارد این در حالی است که هیچ کسی نمی‌تواند مال دیگری را بفروشد برای اینکه به طلبش و پولش برسد که البته این موضوع قاعده فقهی لاضرر ما ضرار است.

وی گفت: طبق اصل 40 قانون اساسی هیچ کسی نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد که بر همین اساس فروش وکالتی باطل است این در حالی است که در ماده 132 قانون مدنی آمده است کسی نمی‌تواند در ملک خود تصرفی کند. که مستلزم ضرر همسایه شود. 

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود:‌اگر در سال 94 اعلام می‌شد این واگذاری وکالتی بوده و بر همین اساس فروخته شده اقدام غیرقانونی است.

پژمان‌فر گفت:‌اظهارات سازمان خصوصی سازی مبنی بر عدم مالکیت دولت بر سهام شرکت ایران ایرتور در زمان واگذاری سهام این شرکت به آقای مجید شکاری بیرق با محتویات قرارداد تنظیم شده در تعارض است.

وی تصریح کرد: اگر سازمان خصوصی سازی واقعا وکالتی داشته است هم می‌توانسته طلب خود را بگیرد و هم موجب ضرر موکلین خود یعنی دو واگذاری‌های اولیه نشود. لذا این واگذاری غیرقانونی موجب مالکیت مجید شکاری بیرق نمی‌شود. و باید توضیح داده شود که چگونه دولت توانسته مال خصوصی را بر اساس اصل 44 قانون اساسی بفروشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود«‌کجای دنیا وجود دارد که یک مال وکالتی خصوصی از طریق دولت به فروش برسد و بعد دولت هم غرامت و خسارت و ضرر و زیان را بر عهده بگیرد. در حالی که طبق متن قرارداد واگذاری، دولت خود را پاسخگوی خریدار کرده است در حالی که فقط در زمانی این امر می‌توانسته محق باشد که واگذاری دولتی باشد ضمن اینکه در یکی از بندهای این قرارداد درج شده که خریدار می‌تواند سهام را به دولت برگرداند. که بر همین اساس می‌توان تلقی کرد که مال از آن دولت است.

پژمان‌فر گفت: حتی اگر این واگذاری اصالتا هم باشد امری غیرقانونی است.

وی اضافه کرد: باید زمان قیمت گذاری محدود باشد ولی این واگذاری بر اساس قیمت تنظیم شده در سال 89 بوده است. و تجدید نظری هم در قیمت‌گذاری نشده در حالی که طبق قانون اگر 6 ماه از قیمت گذاری گذشته باشد واگذاری غیرقانونی است. در حالی که قیمت تعیین شده برای واگذای ایران ایرتور مربوط به 5 سال قبل از واگذاری است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: طبق نامه 23 شهریور 94 آقای شکاری (خریدار ایران ایرتور) باید تا حداکثر 20 روز پس از امضای قرارداد 13 میلیارد تومان از 34 میلیارد تومان این واگذاری (40 درصد مبلغ نهایی) مندرج در متن قرارداد را با کسر سپرده شرکت در مزایده که 10 میلیارد تومان می‌شود را پرداخت کند که البته این کار را نکرده ولذا این واگذاری غیرقانونی بوده و فسخ شده است.

پژمان‌فر گفت: طبق آنچه که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده آقای شکاری باید 6 میلیارد تومان در 28 شهریور 95 و 6 میلیارد در 28 مهر 95 و 6 میلیارد تومان را در 28 فروردین 96 و 6 میلیارد تومان را در 28 مهر 96 پرداخت می‌کرده است که بین اولین و دومین پرداخت فاصله یک ساله وجود دارد که نشاندهنده عدم تمکن مالی خریدار بوده و به وظایفش عمل نکرده است.

وی گفت: ایران ایرتور دیونی را به شرکت هواپیمایی هما برای خرید 14 فروند توپولوف داشته که باید طبق قانون این بدهکاری به ایران ایرتور واگذار می‌شد و آقای شکاری می‌بایست تضامینی برای جابجای این تعهدات انجام می‌داد که این کار را نکردهاست.

پژمان‌فر گفت: طبق نامه آقای دژپسند وزیر اقتصاد اعلام کرده شرکت ایران ایرتور ورشکست بوده و نمی‌توانسته واگذار شود در این حالی است که دژپسند در نامه‌ای دیگر اعلام کرده این شرکت فعال است و مشکلی ندارد. 

وی گفت: در سال 93،94،95، 96 ایران ایرتور هیچ نوع اظهارنامه مالیاتی پر نکرده و پرداخت مالیاتی نداشته است. ضمن اینکه طبق بررسی حسابداری‌ها سود و زیان ایران ایرتور در عملکرد سال‌های 94 تا 96 ضرر بوده است و بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته 443 میلیارد تومان زیان ده تلقی شده ضمن اینکه در سال 93 هم میزان زیاده ده بودن ایران ایرتور 389 میلیارد تومان بوده است. 

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: قبلا این شرکت 5 فروند بوئینگ ام دی قبل از واگذاری داشته در حالی که امروز حتی یک هواپیمای هم به دارایی ایران ایرتور اضافه نشده ولی وزیر اقتصاد اعلام کرده این شرکت فعال است.

پژمان‌فر گفت:‌اگر دژپسند وزیر اقتصاد می‌خواهد کار سیاسی کند به خودش ربط دارد ولی نامه‌ای که آقایدژپسند امضا کرده دقیقا با نامه آقای پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی یکی است در حالی که پوری‌حسینی هم اکنون در زندان است.

وی گفت:‌همه اقدامات واگذاری ایران ایرتور غیرقانونی بوده و بر دیون این شرکت افزوده شده و حقوق بیت‌المال رعایت نشده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت:‌از سال 94 یعنی زمان واگذاری ایران ایرتور دارایی‌های این شرکت 35 درصد نسبت به سال 90 کاهش پیدا کرده است. در حالی که بنابر اظهارات عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ارزش برند این شرکت 500 میلیارد تومان بوده که در کمیسیون مجلس این موضوع را بیان کرده والبته در اظهار نظر بعدی این رقم را به 350 میلیارد تومان رساند.

پژمان‌فر گفت: هم اکنون شرکت ایران ایرتور 36 میلیارد تومان بابت سوخت و مابه التفاوت آن به هواپیمای جمهوری اسلامی بدهکار است و 29 میلیارد هم بابت وجوه و تعهدات پرداختی به این هواپیمایی. همچنین 28 میلیارد تومان بابت خدمات هواپیمایی به هواپیمای جمهوری اسلامی بدهکار است که جمعا بدهی 94 میلیارد تومانی ایران ایرتور توانسته وضع نامناسبی از این شرکت و هزینه‌زا بودن و برخی اقدامات قضایی در خصوص وجوه مالیات را به وجود آورد.

وی در پایان گفت: شرکت ایران ایرتور تاکنون تضامین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نزد اداره خارجه بانک ملی ایران از بابت 82 میلیون و 500 هزار دلار ارز دریافتی از صندوق ذخیره ارزی را جایگزین نکرده است.


اخبار مرتبط:

واکنش فرهنگی و پزشکیان به ادعای نماینده مشهد

نظرات

ضیائی
IR

وفتی یه سایت مثل شما رسالت اخلاقی خودش رو کنار بذاره و مثل یک رسانه زرد رفتار کنه نتیجه اش این میشه که بگه پزشکیان یکیو صدا کرد که بیخیال تحقیق شو و بعدش در تیتر و عکسش بدون هیچ مستندات و حتی نقل قولی یهو اسم فرهنگی هم گنجانده میشه. فقط برای اینکه به مخاطب ثابت بشع تبریز بیدار به جایی یا افرادی وصل هست که دم انتخابات کارش این باشه زیرآب نماینده های تبریز رو بزنه بجز .... و همه بگن فلانی پشت سر این تهمتهای بی سند و آبدوغ خیاری هست. دقت به همین مساله کافیه تا دم خروس سایتتون بیرون بزنه. حزب الله اصیل تبریز اونایی هستند که از همه متدینین و کسانی که امکان رای آوری بیشتری نسبت به اصلاحطلبهای خون به دل رهبری کرده داشته باشند و آدمهایی که با این روشهای شما قراره رای بیارن نه تداوم دارند و نه سلامت. فقط یک رانت رسانه ای قراره به شما بدن که اونم چون شرافت توش وجود نداره موندگار نخواهد بود. اتحاد اصولگرایان و پرهیز از خبرهای زرد رسانه ای و مقابله با این خط دم انتخاباتی مهمترین دغدغه حزب اللهی و خط ولاییهای واقعی تبریز خواهد بود.

محسن
IR

یعنی الان سایت شما طرفدار مشهدیا شده که چرا ایران ایرتور به مشهدیا نرسید و به تبریزیها رسید؟ خب اسم سایتتون رو عوض کنین و بزنین مشهد بیدار :)) خوبه همه رسانه های آذربایجان یکصدا از نماینده های تبریز برای احقاق حقوق ملت آذربایجان دفاع کردند و علیه نماینده مشهد که بازنده ایران ایرتور بوده و خارج از روال قانونی و مزایده میخاد جوسازی کنه که ایرتور رو بگردونه به مشهد شکایت کردن بعدش تبریز بیدار هنوز خوابه؟ بیز تورکلر نه چکیروخ سیز فاسلاردان چکریوخ حتی اگر آدیزی تبریزلیلردن اوریسیز