تبریزبیدار
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۴:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۶۱۸۱

مهاجرت به کانادا یا استرالیا؟؟

رد پای مهاجرت را می‌توان در تمام طول تاریخ مشاهده کرد. مهاجرت می‌تواند باعث دگرگونی زندگی فرد مهاجر شود اما شدت این دگرگونی بسیار متاثر از مقصد مهاجرت است.

به گزارش تبریز بیدار ،  مهاجرت می‌تواند به دلایل بسیاری صورت بگیرد، ادامه تحصیل، کسب شغل و درآمد، بیزنس و سرمایه‌گذاری و یا دلایل اجتماعی و فرهنگی. هر کدام می‌توانند دلیل مناسبی برای مهاجرت باشند، اما یک دلیل خوب الزاما نتیجه‌ای خوب هم در پیش ندارد.  در تعریف مهاجرت آمده "کوچ افراد از یک کشور-ملت به جایی که در آنجا شهروند نیستند." هر چه که هست، سفرهای کوتاه مدت مانند سفرهای گردشگری و سفرهایی که برای بازدید از دوستان و آشنایان صورت می‌گیرد، مهاجرت محسوب نمی‌شوند.

کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا اصلی‌ترین مقاصد مهاجران هستند و ما در این گفتار قصد داریم مقایسه‌ای خودمانی و منصفانه میان مهاجرت به استرالیا و مهاجرت به کانادا داشته باشیم. پاسخ به سوال کدام یک بهتر است، بسته به دلیل مهاجرت شما و ویژگی‌ها و شرایط شخصی‌تان، می‌تواند متفاوت باشد. گذشته از آن برای مقایسه بهتر نیاز به ملاکی برای سنجش داریم. ملاکی که همه قبولش داشته باشند.

مسافت

دلیل مهاجرت هر چه که باشد، بسیار نامحتمل است که نخواهیم بار دیگر به کشورمان برگردیم. پس فاصله از ایران، اولین ملاکی‌ست که سنجیده می‌شود. کانادا و استرالیا هر دو تقریبا به یک اندازه از ایران فاصله دارند. کانادا در گوشه شمال غربی جهان و استرالیا در گوشه جنوب شرقی جهان (ناگفته نماند که ایران ما نیز در مرکز جهان قرار دارد). برای رسیدن به هر دو باید از اقیانوس رد شوید و سفر طولانی مدت هوایی، برای هر دو مقصد انتظارتان را می‌کشد. اما یک نکته بسیار مهم را نباید فراموش کرد، و آن اینکه کانادا یک همسایه همه‌چیز تمام دارد به نام ایالات متحده آمریکا و جذابیتش به تنهایی آنقدر هست که کانادا را بر استرالیا ترجیح داد. در نقطه مقابل استرالیا جزیره‌ای در میان اقیانوس است و نزدیک‌ترین همسایه‌اش نیوزلند و اندونزی هستند که که هرگز جذابیت آمریکا را ندارند.

جغرافیا و اقلیم

شاید کمتر مهم به نظر برسد اما اگر از ایرانی‌های مقیم در کانادا و استرالیا بپرسید به شما خواهند گفت که در تصمیم‌گیری‌تان حتما شرایط جغرافیایی و اقلیمی را در نظر بگیرید. کشور ما در اکثر نقاط، سیصد روز آفتابی در سال دارد. معمولا یک مهاجر ایرانی به سختی می‌تواند یک هفته هوای ابری را تحمل کند و افسردگی پس از مهاجرت در بین تمام مهاجران شایع است. کشور استرالیا طبیعتی شبیه‌تر به ایران ما دارد. بخش بزرگ استرالیا را کویری بزرگ و بی آب‌وعلف فرا گرفته و نواری سبز و جنگلی ساحل شرقی استرالیا را پوشانده است (ناگفته پیداست که در کشور ما آن نوار سبز در شمال قرار دارد). در حالیکه کانادا آب‌وهوایی متنوع‌تر و ناآرام‌تر دارد. رشته‌کوه عظیم راکی در غرب که سراسر پوشیده از جنگل است، سرمای قطب در شمال، مراتع سرسبز در میان و برف و سرمای سنگین در شرق. در یک کلام استرالیا کشوری به نسبت گرم و کانادا کشوری به نسبت سرد است.  

از آن گذشته مساحت کشور مقصد نیز حائز اهمیت است. در کشور مقصد حتما بارها مسافرت درون کشوری خواهید داشت و کشور کوچکتر می‌تواند در وقت و هزینه سفر به کمک شما بیاید. استرالیا و کانادا هر دو از بزرگترین کشورهای جهان هستند اما یک تفاوت تاثیرگذار دارند. شهرهای مهم استرالیا اکثرا در ساحل شرقی قرار دارند در حالیکه شهرهای بزرگ کانادا در سراسر کشور پراکنده‌اند. مسافرت درون کانادا سخت‌تر از مسافرت درون استرالیاست.

Image title

فرهنگ

استرالیا و کانادا هر دو تا اوایل قرن بیستم کولونی‌های انگلستان بوده‌اند. نمی‌گوییم مستعمره چون کولونی با مستعمره تفاوت دارد. کولونی جایی‌ست که استعمارگران به قصد سکونت دائم به آنجا آمده‌اند اما مستعمره جایی‌ست که قدرت استعمارگر تنها بر آن حکومت می‌کند. به عنوان مثال استرالیا کولونی بوده ولی هندوستان مستعمره. نتیجه اینکه کانادا و استرالیا هر دو فرهنگی مشترک دارند که ریشه در انگلستان دارد. حتی امروزه نیز ملکه بریتانیا به صورت تشریفاتی حاکم کانادا و استرالیا است. با این حال این دو کشور تفاوت‌هایی نیز دارند ولی تفاوت‌شان در حد تفاوت چین و هند نیست. استرالیا لهجه‌ای مختص به خود دارد اما مردم کانادا بیشتر با لهجه آمریکایی صحبت می‌کنند. جمعیت بیشتر مهاجران باعث شده که کانادا فرهنگی غنی‌تر از استرالیا داشته باشد و افزون بر آن کُبِک به عنوان ایالتی فرانسوی‌زبان، کانادا را از لحاظ فرهنگی بسیار جذاب کرده است. در آخر اینکه مردم کانادا بر خلاف مردم استرالیا بر روی نام آمریکا حساسیت بالایی دارند. آنها بسیار ناراحت می‌شوند که همسایه جنوبی‌شان را آمریکا بنامید چرا که از نظر مردم کانادا، آمریکا به سراسر قاره اطلاق می‌شود. همسایه جنوبی تنها ایالات متحده نام دارد!

استرالیا پنج شهر مهم دارد. سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت و آدلاید. دو شهر سیدنی و ملبورن وجهه جهانی دارند و در واقع پایتخت امروزی استرالیا در توافقی میان این دو شهر، کانبرا انتخاب شد. در نقطه مقابل کانادا پنج شهر بزرگ دارد. تورنتو، مونترئال، ونکوور، کلگری و ادمونتون. سه شهر تورنتو، مونترئال و ونکوور وجهه جهانی دارند و اکثر مهاجران به کانادا یکی از این سه شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

برای دانشجویان بیشتر مقایسه سطح علمی دانشگاه‌ها جذاب‌تر است. هر دو کشور سیستم دانشگاهی پیشرفته‌ای دارند و سالانه پذیرای هزاران دانشجوی خارجی هستند. در یک نگاه کلی دانشگاه‌های کانادا سطح علمی بالاتری دارند و در جهان بیشتر شناخته شده‌اند و شرایط تحصیل در کانادا نسبت به تحصیل در استرالیا برای دانشجویان جذاب تر است. در میان صد دانشگاه برتر جهان نام پنج دانشگاه در کانادا به چشم می‌خورد.

 • دانشگاه تورنتو در شهر تورنتو با رنک جهانی 21
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور رنک جهانی 37
 • دانشگاه مک‌گیل در شهر مونترئال با رنک جهانی 44
 • دانشگاه مک‌مستر در شهر همیلتون با رنک جهانی 77
 • دانشگاه مونترئال در شهر مونترئال با رنک جهانی 90

در نقطه مقابل استرالیا نیز پنج دانشگاه معتبر و با رنک زیر 100 دارد.

 • دانشگاه ملبورن در شهر ملبورن با رنک جهانی 32
 • دانشگاه ملی استرالیا در پایتخت کانبرا با رنک جهانی 49
 • دانشگاه سیدنی در شهر سیدنی با رنک جهانی 59
 • دانشگاه کویینزلند در شهر بریزبن با رنک جهانی 69
 • دانشگاه نیوساوت‌ولز در حومه سیدنی با رنک جهانی 96

سیستم اداری و پذیرش مهاجر

در ایران ما اگر شما در خراسان بی‌گناه باشید در خوزستان هم بی‌گناهید اما نمی‌توان در مورد کانادا و استرالیا چنین ادعایی داشت. تقسیمات سیاسی این دو کشور قوانین ایالتی را معتبر می‌داند و شما ممکن است در ایالتی حق اقامت داشته باشید در حالیکه ایالت همسایه اقامت شما را معتبر نداند. هر دو کشور سیستم اداری پیشرفته‌ای دارند که احتمال خطا و فساد در آن بسیار پایین است. هر دو کشور مهاجران را بر مبنای سیستم امتیازدهی انتخاب می‌کنند ولی با این حال پذیرش در کانادا به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر است. یکی از دلایل آن ایالت کبک است که معمولا قوانین مهاجرتی متفاوتی نسبت به دیگر ایالات کانادا دارد. امتیازی که کانادا در مقایسه با استرالیا دارد این است که در صورت کسب اقامت دائم بالافاصله از حقوق شهروندی به صورت برابر با دیگر شهروندان، بهره می‌برید در حالیکه در استرالیا کسب حقوق شهروندی پس از اقامت دائم حتی می‌تواند تا دو سال طول بکشد.

Image title


اقتصاد

اقتصاد را می‌توان دقیق‌تر از موارد دیگر بررسی کرد. کانادا 37 میلیون نفر جمعیت دارد و استرالیا 25 میلیون (در سال 2019). کشور کانادا نسبت به استرالیا اندکی ثروتمندتر محسوب می‌شود (بر پایه تولید ناخالص داخلی). نتیجه اینکه مردم استرالیا با 55 هزار دلار درآمد سرانه در سال، به میزان 10 هزار دلار درآمد سالانه بیشتری نسبت به مردم کانادا دارند. اضافه بر آن درصد بیکاری در کانادا اندکی بالاتر از استرالیاست (در سال 2017). با این حال مقایسه ضریب جینی در دو کشور نشان می‌دهد، ثروت در کانادا اندکی عادلانه‌تر از استرالیا توزیع می‌شود. در ادامه به منظور مقایسه درآمدها، میزان تقربی دستمزد در هر دو کشور را بررسی می‌کنیم (بر حسب دلار آمریکا):

دستمزد پرداختی در کانادا

 • مهندس : 60 هزار دلار در سال
 • پزشک : 174 هزار دلار در سال
 • حداقل دستمزد : 8 دلار به ازای هر ساعت

دستمزد پرداختی در استرالیا

 • مهندس : 87 هزار دلار در سال
 • پزشک : بین 100 تا 400 هزار دلار در سال
 • حداقل دستمزد :  19 دلار به ازای هر ساعت

رفاه

مقایسه رفاه دو کشور کانادا و استرالیا کاری دشوار است و معمولا این دشواری به تعریف رفاه برمی‌گردد. رفاه را چگونه تعریف می‌کنیم؟ سادگی در یافتن شغل، نرخ دستمزد بالاتر، شادی اجتماعی بالاتر، محیط زیست سالم‌تر، امنیت بیشتر، آزادی بیشتر، دموکراسی بیشتر و.. هر کدام می‌تواند شاخصی برای سنجش رفاه باشد. در این مرحله می‌توان تا اندازه زیادی به شاخص HDI اعتماد کرد. این شاخص سه فاکتور اشتغال، سواد و امید به زندگی را می‌سنجد. مقایسه نشان می‌دهد سطح رفاه در کانادا و استرالیا تفاوت چشم‌گیری ندارد و هر دو کشور از مرفه‌ترین کشورهای جهان هستند و در میان ده کشور برتر جهان جای می‌گیرند. با این حال اگر وسواس دارید که بدانید کدام یک وضعیت بهتری دارد، استرالیا دست بالا را دارد.

نمی‌توان از رفاه گفت ولی به شادکامی اشاره نکرد. سازمان ملل متحد در گزارش جهانی شادکامی خود که هر ساله منتشر می‌کند کانادا و استرالیا را در ردیف شادترین کشورهای جهان قرار می‌دهد. با این حال در این شاخص کفه ترازو اندکی به سود کانادا سنگینی می‌کند. امنیت نیز می‌تواند ملاک خوبی برای سنجش رفاه باشد. واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست هر ساله بر مبنای 4 ویژگی امنیت دیجیتال، امنیت بهداشتی، امنیت زیرساخت و امنیت شخصی، امن‌ترین شهرهای جهان را معرفی می‌کند. شهرهای استرالیا و کانادا در امنیت پیشتاز شهرهای جهان هستند. تورنتو در کانادا و ملبورن در استرالیا در سال‌های اخیر، همیشه در میان ده شهر برتر جهان در شاخص امنیت جای داشته‌اند.

هزینه‌های زندگی

آنچه ذهن بسیاری از مهاجران را درگیر می‌کند هزینه زندگی در کشور مقصد است. در واقع کیفیت زندگی در مقصد بستگی بسیار یبه میزان درآمد و هزینه‌ها دارد. همان طور که گفته شد درآمد در استرالیا اندکی بالاتر از کانادا است. اما این به تنهایی برتری استرالیا را نمی‌رساند. احتمال اینکه یک مهاجر بتواند در کانادا کار پیدا کند بیشتر از استرالیا است. در هر دو کشور هیچ راه فراری برای پرداختن مالیات وجود ندارد و البته مهاجران به زودی می‌فهمند که پرداختن مبلغ مالیات تا چه حد به نفع خود آنهاست.

در کانادا مالیات‌ها بر دو نوع فدرال و استانی تقسیم می‌شوند که هر شهروند موظف است هر دو را پرداخت کند. مالیات فدرال ثابت و مالیات استانی می‌تواند متغیر باشد اما مجموع هر دو بیشتر از 13 درصد نمی‌شود. در استرالیا مالیات‌ها ثابت و تقریبا 10 درصد است اما برخی مالیات‌های دیگر باعث می‌شود بیشتر پرداخت کنید که در آن صورت نیز جمع مالیات پرداختی شما کمتر از کانادا خواهد بود. تفاوت مالیات پرداختی توسط شما در دو کشور کمتر از یک درصد است و با توجه به کیفیت بالای زندگی در هر دو کشور به چشم نمی‌آید.

حمل و نقل در استرالیا کمی گران‌تر از کانادا تمام می‌شود. شهر سیدنی بر خلاف تورنتو مترو ندارد و شبکه‌ای از قطارها و اتوبوس‌ها سیستم حمل‌ونقل شهر را تشکیل می‌دهند. حداقل هزینه جابه‌جایی در سیدنی 4.5 و در تورنتو 3 دلار است. اما می‌توان برای سیدنی این مزیت را در نظر گرفت که آب‌وهوایش در هیچ موقع از سال مثل تورنتو آزاردهنده نیست و استفاده از سیستم حمل‌ونقل توجیه بیشتری دارد.

بخش بزرگی از هزینه‌ها در هر دو کشور متوجه مسکن خواهد بود. پیشنهاد ما این است اوایل مهاجرت در حاشیه شهرها به دنبال خانه بگردید و حتی‌الامکان یک هم‌خانه داشته باشید. داشتن یک هم‌خانه هم هزینه‌ها را نصف می‌کند و هم می‌تواند تجربه فرهنگی جالبی باشد. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ملبورن 2200 دلار در ماه و در حاشیه ملبورن 1600 دلار در ماه است. در مقابل هزینه اجاره یک واحد تک خوابه در مرکز تورنتو 1800 دلار و در حاشیه تورنتو 1300 دلار است. مقایسه نشان می‌دهد هزینه مسکن در استرالیا بالاتر از کانادا می‌باشد.

خوب است اشاره کنیم که به طور کلی هزینه خرید مایحتاج روزانه زندگی در استرالیا اندکی بالاتر از کاناداست اما در کیفیت مواد غذایی هر دو کشور، نمی‌توان به راحتی برای یکی امتیاز قائل شد. در نهایت این علاقه، ویژگی‌های فردی و موقعیت فرد است که تعیین می‌کند فرد کجا زندگی کند و حتی به چه میزان از زندگی خود لذت ببرد. شاید تمام انتخاب‌های زندگی به اندازه انتخاب بین کانادا و استرالیا ساده و لذت‌بخش نباشد. مهاجرت آغاز تلاش برای خوشبختی است..