تبریزبیدار
جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۶۲۰۶

صافکاری بدون رنگ خودرو به صورت حرفه‌ای

این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با صافکاری بدون رنگ و مراحل اجرای آن آشنا شوید.

به گزارش تبریز بیدار ،  یکی از مهم‌ترین عواملی که همیشه خریداران خودروهای دست دوم به آن توجه می‌کنند بدون رنگ بودن خودرو است زیرا درصورتی که خودروی شما قبلا در تصادفی دچار آسیب‌دیدگی شده باشد و از طریق صافکاری با رنگ مورد تعمیر و ترمیم قرار گرفته باشد، قیمت آن هنگام فروش به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد. از این‌رو است که صاحبین خودرو، پس از اینکه خودرو آن‌ها دچار آسیب‌دیدگی می‌شود تمام سعی خود را می‌کنند تا یک صافکار حرفه‌ای پیدا کنند و او بتواند با صافکاری بدون رنگ خودروی آن‌ها را ترمیم کند. البته نباید از این مسئله بگذریم که گاهی‌اوقات شدت ضربه وارد شده به خودرو آنقدر زیاد است که شخص صافکار راهی به جزو صافکاری با رنگ ندارد. بنابراین صافکاری به دو روش بدون رنگ و با رنگ تقسیم می‌شود. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با صافکاری بدون رنگ و مراحل اجرای آن آشنا شوید.

صافکاری بدون رنگ

Image title

فرض کنید خودروی شما در یک تصادف دچار آسیب‌دیدگی شده است و اکنون به دنبال یک صافکار حرفه‌ای هستید تا بتواند خودروی شما را به بهترین شکل ممکن ترمیم کند. اولین کاری که یک صافکار حرفه‌ای انجام می‌دهد این است که از شما می‌پرسد به چه شکل و با چه خودرویی تصادف کردید؟ درواقع این پرسش برای این است که شخص صافکار به خوبی بتواند عمق فاجعه را درک کند! و دقیقا نوع و شدت ضربه وارد شده به خودرو را بررسی کند تا بتواند تصمیم بگیرد که آیا خودروی شما نیازی به تعویض قطعه دارد؟ آیا خودروی شما به صافکاری با رنگ نیاز دارد یا تنها با صافکاری بدون رنگ مشکل آن برطرف می‌گردد؟ پس از اینکه صافکار خودرو را با دقت مورد بررسی قرار داد و تصمیم گرفت که از چه روشی برای صافکاری استفاده کند، پروسه صافکاری را آغاز می‌کند. البته یک صافکار ماهر، صافکاری است که سعی می‌کند به گونه‌ای خودروی شما را ترمیم کند که هیچ نیازی به تعویض قطعه یا صافکاری با رنگ نداشته باشد.

البته تمام این‌ها به شدت ضربه وارد شده به خودرو بستگی دارد چراکه گاهی‌اوقات آنقدر شدت ضربه‌ای که به خودرو وارد شده زیاد است که نه‌تنها رنگ بخش آسیب‌دیده از بین می‌رود بلکه به لایه‌های متریالی که از آن در ساخت خودرو استفاده شده است، آسیب جدی وارد می‌شود. از این‌رو در چنین شرایطی شخص صافکار راهی جزو صافکاری به همراه نقاشی بخش آسیب‌دیده ندارد. اما در صورتی که شدت ضربه وارد شده به خودرو کم باشد صافکار می‌تواند تنها به صافکاری بدون رنگ برای ترمیم آن بسنده کند تا از ارزش خودرو کاسته نشود. از این‌رو است که بررسی شدت ضربه‌ای که به خودرو وارد شده است یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کارهایی است که هر صافکاری قبل از آغاز پروسه صافکاری باید انجام دهد.

یکی از قدیمی‌ترین و البته مرسوم‌ترین روش‌هایی که صافکارها از آن برای صافکاری بدون رنگ استفاده می‌کنند، تقه گریسی است. روش تقه‌ گریسی به این شکل است که صافکار بخش آسیب‌دیده را با استفاده از گریس چرب می‌کند و سپس با زدن تقه از پشت آن، فرورفتگی‌های ایجاد شده را از بین می‌برد. البته امروزه بیشتر صافکارها از روش‌های دیگری نظیر روش‌های حرارتی و نور خورشید برای صافکاری بدون رنگ استفاده می‌کنند. در ادامه با بررسی مراحل صافکاری بدون رنگ بیشتر با این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

مراحل صافکاری بدون رنگ

  • اولین مرحله قبل از اینکه صافکار اقدام به اجرای پروسه صافکاری بدون رنگ بکند، جداکردن قطعات اضافی از روی خودرو مانند گلگیر یا گل‌پخش‌کن‌ها است. درواقع شخص صافکار باید تا جایی که قطعات اضافی بر روی خودرو مزاحم کار او نباشند و مانع از دسترسی او به نقطه آسیب‌دیده نشوند آن‌ها را از روی خودرو جدا کند.
  • پس از اینکه قطعات اضافی از روی خودرو کنار گذاشته شدند نوبت به استفاده از سمباده و آب برای تمیزکردن سطح داخلی بخشی است که دچار آسیب‌دیدگی شده است. زیرا اگر سطح داخلی به طول کامل تمیز و صیقلی نباشد ضربه‌هایی که شخص صافکار برای رفع فرورفتگی‌ها به خودرو وارد می‌کند به صورت دقیق به نقطه آسیب‌دیده وارد نخواهد شد و آن قسمت به شکل صحیح فرم پیدا نخواهد کرد.
  • پس از تمیزکردن و صیقل دادن بخش آسیب‌دیده از خودرو نوبت به افزایش خاصیت چکش‌خواری آن است. درواقع در این مرحله با استفاده از شعله مستقیم در پشت قسمت آسیب‌دیده، خاصیت چکش‌خواری آن را افزایش می‌دهند تا ضربات چکش در آن قسمت به صورت موثرتری عمل کند.
  • اکنون زمان واردکردن ضربات چکش رسیده است به گونه‌ای که صافکار با استفاده از چکش و ابزارهای مخصوص دیگری مانند مشتی‌ها ضربات لازم را به بخش آسیب‌دیده وارد می‌کند تا آن بخش به فرم صحیح خود بازگردد.
  • پس از اینکه با استفاده از چکش ضربات لازم به بخش آسیب‌دیده خودرو وارد شد نوبت به پروسه موج‌گیری است. درواقع برای تشخیص و ترمیم تمامی موج‌های ریز تا درشتی که در بدنه، حین ضربات وارد شده ایجاد شده‌اند از مشتی‌ها، انواع فنرها با اندازه‌های مختلف و قالب تنه مخصوص صافکاری استفاده می‌کنند و قطعه بدنه را در زیر نور آفتاب قرار می‌دهند.
  • پس از اینکه مرحله موج‌گیری به صورت کامل انجام شد تمامی قطعاتی که از روی خودرو جدا شده بودند در سر جای خود قرار داده می‌شوند. البته صافکارهای حرفه‌ای، صافکاری خود را به این مرحله ختم نمی‌کنند چراکه پس از قراردادن تمامی قطعات در سر جای خود از قلم‌گیری در برخی نقاط استفاده می‌کنند.

Image title


یک صافکار حرفه‌ای می‌تواند ترمیم و تعمیر خودرو شما را با استفاده از روش صافکاری بدون رنگ به بهترین شکل ممکن انجام دهد اگر شما به دنبال یک صافکار حرفه‌ای هستید ما به شما مجموعه صافکاری رضایی که از طریق صافکاری حرفه‌ای با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و ماشین‌آلات به ترمیم خودروی شما می‌پردازد را معرفی می‌کنیم.

برای ارتباط با این مجموعه می‌توانید از شماره تلفن‌های 09123708426 و 02126758042 و آدرس: اتوبان بابایی شرق، هنگام جنوب، نبش میدان هنگام، خیابان یا مهدی (عج)، مجتمع خدمات خودرویی شبنم، اتو رنگ رضایی. استفاده کنید.