تبریزبیدار
جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۶:۲۷:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۶۲۶۴

در خطبه های نماز جمعه تبریز مطرح شد؛

اولتیماتوم حجت الاسلام آل هاشم به پروژه شهیدزدایی در تبریز / تاکید بر سامان دادن به مقبره الشعرا

امام جمعه تبریز گفت: البته پروژه شهید زدایی چندین سال است شروع شده و مختص تبریز هم نیست. در مرحله اول تذکر می دهم تا نام شهدا را برگردانند وگرنه با خشم مردم آذربایجان مواجه خواهید شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز با اشاره به تقوا گفت: امام علی(ع) می فرماید از صفات متقین این است که موقع راه رفتن با تواضع راه می رود، سعی کنیم در راه رفتن، سلام دادن و جواب سلام دادن تقوا داشته باشیم.

وی در ادامه به اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر افزود: اصول تبلیغی برای امر به معروف و نهی از منکر خیلی مهم است و علما و امران و ناهیان باید دقت کنند.یکی از اصول امر به معروف و نهی از منکر دفاع از مظلوم است. حتی اگر کافر باشد، واجب است.

خطیب جمعه تبریز بیان داشت: یکی دیگر از اصول امر به معروف و نهی از منکر فریاد برای مظلوم در مقابل ظالم است و فلسفه عزاداری امام حسین(ع) نیز باید اینگونه باشد.

تذکر به مسئولین مصلی

وی در ادامه طی تذکری به دست اندرکاران مصلی امام خمینی(ره) تبریز اظهار داشت: ما گفته بودیم در روشنایی لوسترهای مصلی صرفه جویی شود اما نگفته بودیم تاریک باشد. از آقایان مسئول می خواهم چراغ های معمولی را روشن کنند تا من بتوانم نمازگزاران عزیز را ببینم.

کاندیداهای مجلس تحمل مخالف را داشته باشند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در تداوم تذکرهای انتخاباتی خود گفت: یکی از نکاتی که کاندیداها باید رعایت کنند، تحمل افکار دیگران است. نماینده مجلس باید نسبت به افکار دیگران تحمل داشته باشد و گرنه این نماینده به درد نمی خورد.

وی ضمن تشکر از مردم آذربایجان بخاطر برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم، افزود: اگر ایراد دیر شروع کردن و دیر تمام کردن مراسمات عزاداری ها نبود، خیلی بهتر می شد.

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: آفرین بر شما مردم ایران و آفرین بر مردم کشورهای همسایه بخاطر عزاداری محرم؛ چه کسی می تواند این همه مردم را در خیابان ها جمع کند، آفرین بر مردم قهرمان آذربایجان که با این عزاداری سنتی در بازار به عزاداری پرداختید.

وی به حادثه روز عاشورا در کربلا و جان باختن جمعی از زوار اشاره کرده و گفت: فروریختن دیوار بتنی در حرم امام حسین(ع) حادثه تلخی بود.

شهیدزدایی از معابر تبریز و خشم مردم

شامام جمعه تبریز به اقدام حذف عبارت «شهید» از نام معابر تبریز انتقاد کرده و گفت: اخیرا مشاهده شده که اسامی شهدا را از کوچه ها، خیابان ها، موسسات، بانک ها و ورزشگاه ها برمی دارند و اسم شهید را بدون درج عبارت «شهید» می نویسند. من به آقای شهردار گفتم و گفتند حتما این موضوع را حل می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما هرچه داریم به برکت خون شهدا است، گفت: البته پروژه شهید زدایی چندین سال است شروع شده و مختص تبریز هم نیست. در مرحله اول تذکر می دهم تا نام شهدا را برگردانند وگرنه با خشم مردم آذربایجان مواجه خواهید شد.

حمایت از رئیس دستگاه قضا بدلیل برخورد با مفسدین

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه بیان داشت: نیروهای مردمی طوماری در حمایت از اقدامات حضرت آیت الله رئیسی در برخورد با مفسدین اقتصادی امضا کرده اند ما هم این ط‌ومار را امضا و حمایت خود را از آیت الله رئیسی اعلام می کنیم و امیدواریم این روش ادامه داشته باشد و با برخورد با مفسدین اقتصادی امید به جامعه برگردد.

وی با گرامیداشت  سالروز درگذشت استاد شهریار در 27 شهریور گفت: خیلی ها  می خواستند شهریار را از انقلاب جدا کنند اما این شاعر وفاداری خود را به انقلاب و رهبر اعلام کرد. شهریار اگر هیچ خدمتی هم نمی کرد، شعر «علی ای همای رحمت» او کافی است.

انتقاد جدی از وضعیت نامطلوب مقبره الشعرا 

خطیب جمعه تبریز به انتقاد از وضعیت مقبره الشعرا پرداخته و گفت: مقبره الشعرا الان در چه وضعیت است؟ گردشگران زیادی به تبریز می آیند و می خواهند مقیره الشعرا را ببینند. من نمی دانم مسئولیت بازسازی با چه کسانی است. شهرداری، شورای شهر، میراث فرهنگی یا ارشاد؟ اما امیدوارم تلاش مضاعفی داشته باشند.

وی همچنین با گرامیداشت سالروز ارتحال شهید مدنی گفت: شهید بزرگوار آیت الله مدنی عالم عارف و عامل و زاهد پیرو خط امام و حامی مستضعفان در سال ۶۰ به شهادت رسید، مردم تبریز هیچ وقت مهربانی این شهید را فراموش نمی کنند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به مسایل بین المللی گفت: اخراج جان بولتون نشانه شکست سیاست های جنگ طلبانه آمریکا است. جان بولتون عضو تند رو در آمریکا و فردی جنگ طلب بود و از زمان حضورش در شورای امنیت ملی به هیچ‌کدام از اهدافش نرسید و در ونزولا، افغانستان و کوبا شکست خورد. بولتون گفته بود ایران چهلمین سال انقلاب را نخواهد دید اما خودش دومین سال حضورش در کاخ سفید را ندید.