تبریزبیدار
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۹:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۷۶۶۵۹

در گفتگوی تبریزبیدار با مسئولین حج و زیارت و وزارت خارجه مطرح شد؛

اگر گذرنامه زائر اربعین در عراق گم شود ...

تبریزبیدار در گفتگو با مسئولین حج و زیارت و وزارت خارجه پاسخ های آنها در خصوص مشکلات متعدد زائران اربعین در عراق را خواستار شده است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

کم کم زائران اربعین حسینی مهیای رفتن به کربلا هستند تا در همایش عظیم و بی نظیر پیاده روی حضور پیدا کنند. بی شک مقدمات و تمهیدات لازم برای این سفر معنوی، برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات احتمالی لازم است و از سوی دیگر ممکن است برخی مشکلات ناخواسته نیز بر سر راه زائران پیش آید. تبریزبیدار در گفتگو با مسئولین حج و زیارت و وزارت خارجه پاسخ برون رفت از این مشکلات احتمالی را خواستار شده است.

چرا باید در سماح ثبت نام شود؟

امیر روحی ملکی مدیر حج و زیارت آذربایجان شرقی موکدا به اهمیت ثبت نام در سامانه سماح اشاره کرده و به تبریزبیدار می گوید: برای استفاده از خدمات بیمه ای در صورت وقوع حادثه در عراق، لازم است زائران با مراجعه به سایت samah.haj.ir  ثبت نام کنند و اگر خود قادر به این کار نباشند، به یکی از دفاتر معتبر زیارتی مراجعه کنند.


وی ضمن هشدار به کسانی که خواهان سفر به عراق بدون گذرنامه باشند می گوید: کشور عراق با افرادی که بدون گذرنامه وارد این کشور شوند برخورد کرده و زندانی می کند.

حتما دقت شود که در مرز مُهر خروج از کشور درج شود وگرنه...

مدیر حج و زیارت آذربایجان شرقی تاکید می کند: زائران اربعین هنگام خروج از مرز حتما دقت کنند که افسر عراقی مستقر در مرز، مهر ورود روی گذرنامه آنها بزند، ممکن است این مهر فراموش شود و در عراق حین کنترل گذرنامه، مشکلی به وجود آید و حضور در عراق غیرقانونی تلقی شود.

اگر گذرنامه (پاسپورت) زائر گم شود...


اما یک منبع موثق در وزارت امور خارجه نیز در گفتگو با تبریزبیدار به آیین نامه این وزارتخانه در خصوص سفر اربعین اشاره کرده و می گوید: ورود و خروج از کشور صرفا با اخذ گذرنامه معتبر امکان پذیر می باشد ولی در صورتی که یکی اتباع جمهوری اسلامی ایرانی در عراق گذرنامه خود را گم کند،  می تواند با مراجعه به کنسولگری های ایران در عراق، با ارئه مدرک شناسایی(اصل کارت ملی و اصل شناسنامه) و پس از انجام مصاحبه و احراز هویت، برگ بازگشت دریافت و به کشور مراجعت نماید.

وی در ادامه به دیگر موارد آیین نامه اشاره و می افزاید: موکدا توصیه می گردد با توجه به عدم پیروی قانون کشور عراق در خصوص دیات، زائران نسبت به اخذ بیمه نامه معتبر ایرانی قبل از خروج از کشور اقدام نمایند تا در صورتی بروز حادثه، جبران زیان های وارده از محل بیمه نامه تامین گردد.

تکلیف زائران فوت شده چیست؟

فوت زائران در کشور عراق از جمله مسایل مهم دیگری است که این منبع رسمی در وزارت خارجه به آن پرداخته و می گوید: در صورت اطلاع از فوت هر یک از هموطنان ایرانی در عراق، ضروری است فورا واقعه وفات را به اطلاع نزدیک ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق و یا دفاتر سازمان حج و زیارت رسانده شود. مراجعه بستگان درجه یک متوفی و یا وکیل آنها به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل وفات جهت دریافت معرفی نامه تحویل جنازه متوفی، پس از احراز هویت ایران متوفی توسط نمایندگی  الزامی است.
وی ادامه می دهد: در صورت دفن متوفی در کشور عراق، ضروری است که قبل از مراجعت خانواده وی به ایران، نسبت به ترجمه گواهی وفات نزد نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام امور اداری متوفی(مانند انحصار وراثت و)... در ایران اقدام لازم را به عمل آورند.

نحوه پیگیری زائران بازداشت شده در عراق

این دیپلمات وزارت خارجه در خصوص تعیین تکلیف زائران ایرانی بازداشت شده در عراق نیز می گوید: پس از اطلاع نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران از بازداشت هر یک از اتباع ایرانی در عراق، مراتب از طریق آن نمایندگی در اسرع وقت به اطلاع خانواده و نزدیکان فرد بازداشت شده می رسد. خانواده این افراد با مراجعه به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه، ضمن تکمیل فرم های مربوطه و ارائه اسناد و مدارک لازم، می تواند از طریق این اداره درخواست رسیدگی نمایند. این اداره نیز ضمن ارسال فرم های مزبور و مدارک ارائه شده به نمایندگی، در خصوص انتخاب وکیل مساعدت لازم را به عمل می آورد.

وی می افزاید: چنانچه از سرنوشت هر یک از اتباع ایرانی در عراق خبری در دست نباشد، خانواده وی می توانند با مراجعه به اداره امور اجتماعی و تکمیل فرم ها و ارایه مدارک نسبت به کسب خبر از فرد مورد نظر اقدام لازم را به عمل آورند.

این مقام دستگاه دیپلماسی کشور در ادامه می گوید: در صورتی که پرونده هر یک از زائران ایرانی در عراق  به دادگاه های آن کشور ارسال شده باشد ، خانواده متهم می توانند با مراجعه به اداره امور اجتماعی و تکمیل فرم های مربوطه و پرداخت هزینه وکیل، نسبت به پیگیری حقوقی موضع اقدام لازم را به عمل آورند.

اگر پول زائری در عراق مفقود یا سرقت شد چگونه به کشور بازگردد؟

وی همچنین در مورد آن دسته از زائران که بدلایلی مختلفی چون سرقت یا مفقودی، پول برای بازگشت نداشته باشند، می گوید: در صورت مراجعه هر یک از زائران به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در عراق به منظور تامین نیاز مالی، در صورتی که فرد تمکن مالی داشته باشد ولی به دلایل مختلف مانند سرقت، به پول دسترسی نداشته باشد، با تکمیل فرم مربوطه و ارائه مدارک هویتی از طرف نمایندگی های جمهوری اسلامی به خانواده وی اعلام می شود که وجه مورد نظر را از طریق اداره امور اجتماعی به حساب نمایندگی مربوطه واریز نمایند که در اینصورت نمایندگی نیز اقدام به تحویل مبلغ واریزی به شخص در راه مانده می نماید.

این مقام دیپلماسی خاطر نشان می کند: در صورتی که زائر ایرانی واقعا تمکن مالی نداشته باشد و امکان واریز وجه از طریق بستگان وی نیز وجود نداشته باشد با تکمیل فرم های مربوطه و ارائه مدارک هویتی ایرانی، جهت بازگشت وی به کشور مساعدت لازم توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران صورت می پذیرد.