تبریزبیدار
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۹:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۷۶۶۷۱

گزارش تبریزبیدار از آرایش انتخاباتی در تبریز(1)؛

این قسمت: استانداران و فرمانداران سابق/ صف آرایی بازنشستگان برای ورود به بهارستان

حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو با 6 سهمیه در خانه ملت، همه نظرها را به خود جلب کرده است. تبریزبیدار در بخش نخست گزارش خود در خصوص صف آرایی انتخاباتی در تبریز، به تحرکات دسته اول نامزدها یعنی استانداران و فرمانداران سابق می پردازد.

به گزارش تبریز بیدار ، انتخابات مجلس یازدهم در واپسین روزهای سالجاری برگزار می‌شود. به رغم مباحث متعدد درباره ساختار و فرآیند انتخابات، گویا در بر پاشنه سابق می چرخد و استانی شدن انتخابات منتفی است. اکنون اصلی ترین موضوعات سطح مشارکت عمومی است و اینکه چه جریانی اکثریت مجلس بعدی را در دست خواهد گرفت.

در انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است اسفندماه امسال سری جدید بهارستان نشین ها مشخص می شود و افراد  و احزاب و جناح‌های سیاسی اندک اندک در حال آماده کردن خود برای حضور در این رقابت سیاسی هستند.

حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو با 6 سهمیه در خانه ملت، همه نظرها را به خود جلب کرده است. فعالان سیاسی معتقدند چارچوب های معادلات انتخاباتی در این حوزه کمی متفاوت تر از قبل خواهد بود و کاندیداتوری نمایندگان فعلی و سابق مجلس، سیاسیون سال های نه چندان دور و جوانان تازه ورود، زمینه ساز رقابت انتخاباتی خواهد بود.

تبریزبیدار در بخش نخست گزارش خود در خصوص صف آرایی انتخاباتی در تبریز، به تحرکات دسته اول نامزدها یعنی استانداران و فرمانداران سابق می پردازد.

مجید خدابخش استاندار اردبیلی آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم از جمله افرادی است که از زمان کناره گیری اجباری خود از دولت بدلیل قانون منع بکارگریری بازنشستگان، سودای بازگشت به سیاست در لباس نمایندگی است.

هر چند برخی رسانه های اردبیل از احتمال کاندیداتوری وی در دیار سبلان خبر می دهند، اما «شاخسی» گردی های محرم در تبریز، حضور در محافل تبریز و دنبال کردن خبرنگاران تبریزی در اینستاگرام، همه و همه حکایت از حضور احتمالی استاندار بازنشسته در انتخابات تبریز دارد.

از محمدرضا جبارزاده استاندار دولت یازدهم که خود سابقه چهار دوره نمایندگی در مجلس را دارد، بعنوان یکی دیگر از نامزدهای احتمالی یاد می شود اما تاکنون تحرک خاصی از او دیده نشده است.

جبارزاده نیز همانند خدابخش بدلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان از معاونت سیاسی وزارت کشور کنار رفت. اغلب سیاسیون حضور خدابخش در استانداری آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم را تحمیل شده جبارزاده عنوان می کردند و حال همان طیف معتقدند جبارزاده خود کاندیدا نمی شود و خدابخش در میدان رقابت، خط و مشی جبارزاده را عملی می سازد!

از جبارازده و خدابخش بعنوان گزینه های اصلی اصلاح طلبان برای لیست شش نفره خود در تبریز یاد می شود.

احمد علیرضا بیگی استاندار دولت دهم و نماینده فعلی مردم تبریز در مجلس، کاندیدای بالقوه انتخابات اسفند ماه سالجاری است که در مصاحبه های خود بصورت تلویحی بر حضور مجدد در کارزار انتخابات اشاره کرده است. قرار گرفتن او در لیست شش نفره اصولگرایان دور از ذهن نیست.

محمدعلی سبحان‌الهی نماینده دوره‌های اول تا چهارم تبریز در مجلس شورای اسلامی و استاندار آذربایجان شرقی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ دیگر گزینه ای است که در دو دوره اخیر انتخابات بعنوان گزینه مطرح از سوی اصلاح طلبان مطرح می شد و هر بار با گمانه زنی هایی چون احتمال عدم احراز صلاحیت، از دور خارج می شد. وی هر چند تاکنون تحرک خاصی برای حضور در این ماراتن سیاسی ندارد اما همچنان یکی از گزینه ها برای پر کردن لیست اصلاحات از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو است.

علی عبدالعلی زاده استاندار آذربایجان شرقی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی هم روی کاغذ بعنوان کاندید مطرح شده است اما گویا به نظر می رسد او تمایل چندانی ندارد تا خود را به محک آرای تبریزی ها بگذارد.

رحیم شهرتی فر فرماندار شهرستان تبریز در دولت یازدهم و معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم که بلافاصله بعد از کناره گیری از مسئولیت بدلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان، فعالیت های انتخاباتی خود را با حضور در محافل و تقویت فعالیت در شبکه های مجازی آغاز کرده است.

وی این روزها حتی بعنوان منتقد برخی سیاست های کشور تبدیل شده و یادداشت های انتقادی او در صفحات مجازی خود و برخی رسانه های همسو منتشر می شود.

شهرتی فر در صورت ثبت نام و عبور از فیلتر شورای نگهبان، یکی از سیاسیون مورد حمایت جریان اصلاحات در تبریز خواهد بود.

در بین بقیه فرمانداران اسبق تبریز چهره خاصی که سودای رسیدن به بهارستان داشته باشد، به چشم نمی خورد.

تبریزبیدار در ادامه سلسله گزارش های خود به سایر دسته های نامزدها اشاره خواهد کرد.