تبریزبیدار
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۹:۱۰:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۶۷۸۰

در گفتگوی صمیمی با مداح اهل بیت(ع) مطرح شد؛

حسینی نامی: هرکس دعوت به قمه زنی می کند، اول خودش قمه بزند / باید در مجلس امام حسین(ع) شکسته شویم تا بزرگ شویم

حسینی نامی گفت: کسانی که مردم را به قمی زنی دعوت می کنند، آیا حاضر هستند خودشان نیز قمه زنی کنند؟

به گزارش تبریز بیدار ، با توجه به فرارسیدن اربعین حسینی ، سید محمد حسینی نامی (سیدعطار) را که یکی از مداحان جوان شهر است، به تحریریه تبریزبیدار دعوت کردیم و گفتگویی صمیمی با وی انجام دادیم.

Image title

مشروح گفتگو را در ادامه میخوانید.

تبریزبیدار: لطفا ابتداخودتان را معرفی کرده و بفرمایید چطور شد وارد عرصه مداحی شدید؟

متولد سال 65 هستم سال 78 در مسجد قره باغی ها طرحی بنام بقیه الله برگزار می شد که من در آنجا زیارت عاشورا می خواندم و کم کم که ایام محرم نزدیک شد، آقای دادگر (از مسؤولین مسجد) به من گفت که در میان زیارت عاشورا کمی هم روضه بخوان و من نیز شروع کردم به روضه خواندن و علاوه بر آن در هیأت آل یاسین محله سرخاب نیز خواندم و بعد ها خودمان هیأت تشکیل دادیم که روزهای پنجشنبه تشکیل می شود.

تبریز بیدار: لطفا بفرمایید کدام هیأت در طراز اهل بیت (ع) است و اهل بیت از آن هیأت ها راضی می شود؟ هیئت هایی که در طراز اهل بیت بوده و اهل بیت از آنها راضی هستند ویژگی های آن را بفرمایید؟

روضه خوان باید باید بدون حاشیه باشد، روضه خوان مانند یک پیراهن سفید است باید مردم بگویند این روضه خوان با یک فرد مستمع تفاوت دارد نه اینکه به نوحه خوان برچسب زده و بگویند این روضه خوان فلان کاره است .روضه خوان باید همیشه بدون حاشیه بوده چون وقتی روضه خوانی را در خودم معنی می کنم می گویم روضه خوان فقط حضرت زینب(س) بود که در مجلس یزید حرف هایش را با شهامت گفت و من رو سیاه و سرا پا گناه فردای قیامت دم از روضه خوانی می زنم روضه خوان باید مانند حضرت زینب(س) باشد که حرف هایش را با شهامت گفت . روضه خوان باید با خودش خلوت کرده و از امام حسین(ع) بخواهد برایش عنایت کند تا بدون حاشیه و اهل تقوا و عمل باشد نه این که میکروفون را در دست بگیرد و خیر را به شر تبدیل کند .روضه خوان باید تعصب روضه خوان دیگر را داشته باشد متاسفانه در تبریز یک تعداد از روضه خوان ها به هم تهمت می زنند. اگر در هیأت ها دلمان نشکند هیچ ارزشی ندارد باید در مجلس امام حسین(ع) شکسته شویم تا بزرگ شویم.

Image title

تبریز بیدار: در هیئت ها وظیفه داریم مشکلات مردم را حل کنیم و صرفا به سخنرانی و نوحه ختم نشود آیا هیأت های ما به این ظرفیت رسیده اند که بتوانند مشکل هیأتی ها را حل کنند؟

متاسفانه در یکی دو سال اخیر به جای اینکه هیأت های ما پیشرفت کند افت کرده است و به یک تئاتر تبدیل شده است در هیأت ها دعای توسل  و سخنرانی و نوحه خوانده می شود هیأت هایمان نباید صرفا سخنرانی و نوحه باشد .هیأت باید پیام داشته باشد الان مد شده می گویند باید روحانی را از هیئت ها حذف کنیم . باید در هیأت به مشکلات مردم رسید و کار های فرهنگی انجام بدهیم البته باید شرایطی داشته باشد که پشت سرمان حرف نباشد. بعضی ها از کار فرهنگی منظورشان این است که به حسینیه ها فوتبال دستی بیاوریم اگر فوتبال دستی به حسینه ها آورده شود فردا هم بیلیارد آورده می شود به نظر من به این ها کارها، کار فرهنگی گفته نمی شود. کار فرهنگی این است که وام قرض الحسنه بگذاریم و کسانی که توان مالی کمتری دارند مشکلات آن ها را حل کنیم .اخیرا در بعضی از هیأت ها مد شده است که لخت سینه می زنند وقتی از آنها دلیل کارشان را میپرسم می گویند صدای سینه خوب در می آید کسی نیست به آن ها بگوید آیا تو با این وضع می توانی جلوی مادرت بنشینی؟ پس چطور میخواهی به هئیت مادرمان فاطمه(س) بیاید؟

تبریز بیدار: در مورد خواندن روضه صحیح در هیأت خوانده می شود توضیح دهید؟

متاسفانه در هیأت ها حرف های انحرافی زیادی گفته می شود و باید جلوی این کار گرفته شود . بعضی افراد می گویند وقتی به مجلس امام حسین(ع) می روید عطر نزنید و همیشه ریش زیادی نگه داشته و همیشه پیراهن های گشاد و مشکی بپوشید. متاسفانه  معلوم نیست ولادت است یا شهادت بعد از محرم و صفر و روز های های شهادت لزومی ندارد که مشکی بپوشند با این کار ها عظمت امام حسین و اربعین را پایین می آوریم .چند هفته پیش در یکی از هیأت ها یکی از روحانیون معروف می گفت خانم رباب بعد از واقعه عاشورا به حمام نرفت این در کجا گفته شده است ؟ در حالی که در اسلام نظافت از ایمان است حرف های انحراف کننده زیادی در هیأت ها زده می شود .بعضی از روضه خوان همه چیز را تقلید می کنند. البته ایرادی ندارد تا چند سال سبک یک مداح خاص را تقلید کند اما بعد از چند مدتی دیگر تقلید خوب نیست. یکی دیگر از ایرادات این است که  می گویند فلان مداح دسته درست کرده است و ماهم باید چند طبل بخریم و دسته داشته باشیم چرا آنها دارند و ما نداشته باشیم؟

Image title

تبریز بیدار : به نظر شما چه چیزی در حماسه اربعین وجود دارد که همه را جذب می کند؟ چه کنشی در زیارت اربعین هست که از هر کشور و با سلایق متفاوت و حتی غیر مسلمان ها به اربعین می آیند؟

اگر فقط پیام حضرت زینب را درک کنیم برایمان کافی است از حضرت زینب(س) سوال می کنند چه چیزی در عاشورا دیدی؟ و چه احساس کردی ؟ می گوید جز زیبایی چیزی ندیدم این پیام برای کسانی است که می گویند اربعین سیاسی است .روایت داریم حرم امام حسین(ع) در روز اربعین بزرگ می شود و این عنایت امام حسین(ع) است .امام حسین(ع) تمام یاران خود حتی فرزندانش حضرت علی اکبر(ع) و علی اصغر(ع) 6 ماهه اش را در راه خدا داد و خداوند بعد از خدا بودن تمام خصلت ها را به امام حسین داده است و اربعین از علایم مومن می باشد .

تبریز بیدار: به عنوان یک مداح آیا خطرات یا آسیب های انحرافی احساس می کنید که اگر به این ها توجه نکنیم خطرات زیادی به وجود می آید؟

چند سالی است که در عراق فرقه ای به نام احمد الحسن مانی تشکیل شده است که ادعا دارد پسر امام زمان(عج) است و پول های زیادی برای آنها داده می شود تا مردم را جذب کنند و در اربعین سال قبل احسان های زیادی برای زوار می دادند و جزوه پخش می کردند تا مردم جذب آنها شود. مردمی هم که به سفر اربعین می روند باید آگاهی زیادی داشته باشند و در هر موکبی مستقر نشوند .متاسفانه اخیرا مد شده است کاندیدا ها به هیئت ها می روند و در آنجا هم سر دسته می شوند و به خاطر منافع خود به هیئت پول تزریق می کنند . مسئله دیگر در خصوص قمه زنی است. من اصلا در جایگاهی نیستم که بگویم این کار درشت یا غلط است. اما می گویم که هرکسی که مردم را به قم زدن دعوت می کند، آیا حاضر است خودش نیز قمه بزند؟

Image title

تبریز بیدار: بعضا احساس می شود اربابان زر و زور پول های کثیفی به هیأت داده تا وجهه خود را معصوم نشان دهند نظرتان چیست؟

چون نزدیک انتخابات است  کاندیدا ها به مساجد آمده و نماز جماعت آمده و به مسجد کمک می کنند تا برای خود رای بگیرند.خداوند می داند از کجا ساپورت می شوند و این پول ها را برای مساجد می دهند  من تا هر کجا توان دارم برای امام حسین پول خرج می کنم و مداحی می کنم. کم کم روضه های خانگی کمرنگ شده و همه هیأت ها می گویند باید ما هم حسینیه داشته باشیم مثلا فلانی می گوید برای هیأت کمک میکنم و در بنر اسم من نوشته شود در حالیکه در هیأت باید امام حسین  تبلیغ شود نه فرد خاص.

گفتگو: تحریریه تبریز بیدار

تنظیم: الهه مهدوی

نظرات

مهدی
IR

در اون سن و جایگاهی نیست که در مورد قمه زنی صحبت کنه