تبریزبیدار
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰:۵۲ شناسه خبر : ۱۰۷۶۸۳۲

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

هر سال دریغ از پارسال/ نامهربانی با یار مهربان در هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز

با آغاز هفدهمین دوره نمایشگاه کتاب تبریز شاهد نامهربانی با یار مهربان کتاب هستیم.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / پریسا رضاپور

 هر ساله با آغاز نمایشگاه کتاب تب و تاب شدیدی بین کتاب خوانان اتفاق می افتد. امسال بسان سال های گذشته منتظر برپایی نمایشگاه کتاب بودیم ولی اگر کمی اهل مطالعه باشید و چند غرفه را پشت سر هم بگذارید متوجه می شوید که امسال وضعیت نمایشگاه کتاب تبریز چنگی به دل نمی زند.

Image title


یاد شعر عباس یمنی افتادم، من یار مهربانم، دانا و خوش بیانم، گویم سخن فراوان با آنکه بی زبانم؛ آری این یار مهربان با اهل دلان سخن گفت و از نا مهربانی اهل فرهنگ و متولیان امر و یا ناشران گله کرد.

عرضه کتاب های خاک خورده

باید اهل دل باشی تا صدای نهفته کتاب ها را بشنوی، ناشرانی که با کم لطفی هایی که در حق مخاطبان کردند، کتاب هایی را که در انبار کتابفروشی شان خاک خورده بود به نمایشگاه آوردند تا شاید خریداری پیدا شد و مسئولینی که متاسفانه با کم نظارتی و یا بی توجهی اجازه برپایی همچین نمایشگاهی را دادند.

Image title

Image title


بدتر از همه‌ی این ها این است که با وجود این وضعیت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بالاترین مقام فرهنگی دولت میهمان و افتتاح کننده این نمایشگاه بود. 

Image title


هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز در حالی آغاز به کار کرده است که به نظر بسیاری از ناشرین و بازدیدکنندگان حاضر در غرفه‌ها، افت کیفت این نمایشگاه در همان روز افتتاحیه به چشم می‌خورد. با این حال اما متولیان برگزاری این دوره از نمایشگاه طبق آمار و اطلاعاتی که به طور معمول در اختیار رسانه‌ها می‌گذارند مدعی هستند که کیفیت نمایشگاه نه تنها در مقایسه با سنوات گذشته کاهش نداشته بلکه افزایش نیز داشته است.

اگر كتاب و كتاب‌خوان و كتاب‌خوانی نه در حد شعار، بلكه به‌واقع مهم بودند رنگ رخساره‌ اجرایی نمایشگاه كتاب آن را نشان می‌داد.

از یک سو مخاطبان نمایشگاه کتاب انتظار دارند شاهد کتاب‌های جدید، کم پیدا و ناب باشند نه کتاب های تکراری و انبار شده ناشران و از سوی دیگر حالا كه ناشران نه چون صنعتگران بزرگ كشور زور و توانی دارند و نه چون دیگر رسته‌ها و دسته‌ها سامانی، پس در شلوغی‌های بازار کتاب از این سر به آن سر پاس داده می‌شوند بی‌آنكه پاس داشته شوند و این خود حكایت پاسداشت كتاب است در روزگار ما.

مشكلات این نمایشگاه كتاب را تقریباً همه اهالی فرهنگ و مدیران می‌دانند. نكته مهم این نقد ابتدا قبول آن است و بعد اراده تغییر یا اصلاح شرایط فعلی است. امیدواریم در آغازین ساعات صدای اعتراض کتاب خوانان به گوش مسئولین برسد و چاره ای بیندیشند.

نظرات

فرهاد
IR

امروز جمعه صبح رفتیم نمایشگاه ولی بی تدبیری مسئولین ورودی خودروها ، باعث شد 40 دقیقه در ترافیک ورودی بمانیم فقط به خاطر گرفتن 3000 تومان از هر خودرو !!!!!!!!!!!!!!!!!!!