تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۲۸:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۷۷۱۴۱

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با تبریزبیدار:

در سال ۱۴۰۶ خطر از شهرهای همجوار دریاچه رفع می شود

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در سال ۱۴۰۶ که احیای دریاچه ارومیه به مرحله نهایی می رسد و تمام ریزگرد های نمکی زیر آب قرار خواهد گرفت و هیچ خطری دیگر برای شهرهای همجوار نخواهد داشت.

خلیل ساعی مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با  تبریز بیدار ، در خصوص آخرین اقدامات برای احیای این دریاچه گفت: آخرین اقدامات به سال۱۳۹۷ برمی گردد که ادامه دار است، در سال ۱۳۹۸ اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از محل ماده ۱۰ و بخشی از مقررات دولت و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران کشور داده شده و ابلاغیه ای برای سال ۹۸ نبوده است.

تشریح آخرین وضعیت پروژه انتقال آب از کانال زاب و تصفیه خانه های تبریز و ارومیه

وی ادامه داد: در استان آذربایجان غربی در کانال زاب تونل به طول ۳۵ کیلومتر تونل حفاری و لاینینگ شده است و حدود ۵کیلومتر از این کانال ناتمام مانده است که تا نیمه اول سال ۹۹ به پایان می رسد.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه گقت:پروژه دیگر برای احیای دریاچه، انتقال از تصفیه خانه شهر تبریز است که پیشرفت خوبی داشته و پروژه دیگر انتقال از تصفیه خانه شهر ارومیه است که تصمیم دولت این است که این دو پروژه و پروژه کانال زاب هرچه زودتر به پایان برسد که بعد از اتمام این سه پروژه حدود یک میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه افزوده خواهد شد.

وی با بیان اینکه از خداد امسال تاکنون حدود ۷۰ سانتی متر آب دریاچه ارومیه پایین آمده، گفت: با اقدامات صورت گرفته امسال یقینا تراز دریاچه را به ۱۲۷۰ به بالاتر خواهیم رساند.

ساعی به نقش رسانه ها در این موضوع اشاره کرده و افزود: در بحث فرهنگ سازی و آگاه سازی رسانه ها و صداوسیما نقش بسیاری در همراه کردن مردم دارند تا با کمک مردم به احیای دریاچه ارومیه بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون فصل تبخیر و کاهش سطح آب دریاچه ارومیه به پایان رسیده و در حال تثبیت سطح آب است، اظهار داشت: یکی از تهدیدات دریاچه، تبخیر آب آن بود که به‌طور متوسط سالیانه بیش از یک میلیارد مترمکعب تبخیر داشتیم ولی برای احیا، به حداقل رساندن تبخیر باید در اولویت قرار گیرد.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: امسال نسبت به سال گذشته یک متر و دو سانتی متر افزایش آب دریاچه ارومیه را شاهد هستیم.

وی بیان کرد: در سال ۱۴۰۶ که احیای دریاچه ارومیه به مرحله نهایی می رسد شاهد ۱۴ و نیم میلیارد مترکعب آب در سطح دریاچه خواهیم بود و تمام ریزگرد های نمکی  زیر آب قرار خواهد گرفت و هیچ خطری دیگر برای شهرهای همجوار نخواهد داشت.

نظرات

محمد
IR

احمد بایبوردی رئیس جدید مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، در حساب توئیتر خود اعلام کرد: با عنایت به قولی که به دوست‌داران محیط زیست و فعالین رسانه‌ای استان در خصوص بررسی علت تغییر رنگ رود آراز داده بودم، با توجه به آزمایشات متعدد انجام یافته، تغییر رنگ به علت غلظت بالای فلز آلومنیوم ناشی از پساب‌های کشور ارمنستان می‌باشد و ضروری است در این خصوص اقدامات قانونی لازم صورت گیرد.