تبریزبیدار
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۴۲:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۰۹

واکنش اداره کل محیط زیست استان به خبر تبریزبیدار؛

ماجرای تلف شدن پستانداران دریایی در دلفیناریوم تبریز چه بود؟

سرپرست اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدرا به تشریح جزئیات تلف شدن پستانداران دریایی در دلفیناریوم تبریز پرداخت.

به گزارش تبریز بیدار ، بدنبال انتشار نامه شورای هماهنگی شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیست به رئیس سازمان محیط زیست و اشاره به تلف شدن ۵ پستاندار دریایی در دلفیناریوم تبریز (جزئیات را اینجا بخوانید+) سرپرست اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

داود غنی پور در گفتگو با تبریز بیدار بیان داشت: این مجموعه تفریحی که حیوانات آبی را از کشور های دیگر وارد می‌کرد، به علت تضرر در هزینه ها، بیش از 4 ماه است که بسته شده است.

وی در ادامه گفت: هزینه واردات، نگه داری و حمل و نقل این حیوانات بسیار بالا بود و وقتی متوجه آسیب پذیر بودن این حیوانات شدند، سریعا به کشور مبدا که اوکراین بود، ارجاع دادند.

غنی پور با اشاره به حضور دامپزشک متخصص خارجی در تبریز عنوان داشت: با توجه به اینکه این نوع از حیوانات با شرایط اقلیمی و آب و هوایی ما سازگاری ندارند و حتی در تغزیه این گونه ها مشکل پیش می آید و در معرض آسیب بودند، با وجود دامپزشک های متخصص این مجموعه تفریحی، حیوانات را به کشور مبدا عودت دادند.

وی افزود: دو گونه از این حیوانات ماه های قبل در مجموعه تفریحی دلفناریوم تبریز به خاطر تغییرات اقلیمی و آسیب پذیر بودن، تلف شده بودند که این مساله به خاطر تضرر مالی با وجود مجوز فعالیت و قرار قانونی، بیش از 4 ماه است که بسته شده است.

این مقام مسئول در اداره محیط زیست استان خاطر نشان کرد: واردات این گونه های حیوانی بسیار هزینه بر است و برای نگه داری باید دامپزشک متخصص وال نهنگ نیز به همراه حیوانات آورده شود که مستلزم هزینه های بسیار زیادی است و در صورت تلف شدن، فرد سرمایه گذار متضرر می‌شود که قطعا هیچ کس راضی به این عمل نمی‌شود.