تبریزبیدار
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۱۸:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۳۵

سرویس سیاسی تبریز بیدار؛

از ادعای گردش آزاد اطلاعات تا مسدود کردن صفحات مجازی

بسته شدن صفحه ایسنتاگرام چند خبرگزاری و پایگاه های یعنی در نظام فکری غرب حتی ارکان اصلی گردش اطلاعات آزاد نیز به خودی و غیرخودی تقسیم می شود.

سرویس سیاسی تبریز بیدار / رحمت مهدوی

آزادی بیان، گفتگو، تساهل، مدارا، تضارب افکار، گردش آزاد اطلاعات و... از جمله مهمترین مباحثی دنیای امروزی است که آبشخور فکری تمامی آنها جهان غرب است. ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس صرفا از لحاظ نظامی نشان دهنده چهره واقعی نظام سیاسیغرب نبود و اگر کمی منصفانه نگاه کنیم می بینیم که غرب در این ماجرا در حوزه های گوناگون نیز شکست خورده ولی افسوس که تریبونی جامع نیست که این شکست ها را از آن داد زد.

در این رخداد شاهد شکست نظام رسانه ای دنیای غرب نیز بودیم، آنجا که در حد ملاک و میعارهای انسانی وارد گود نشده و اقدام آمریکا را محکوم ننمودند که هیچ بلکه اصل بی طرفی را نیز چندان مورد احترام قرار نداند. این رخداد بی طرفی بسیاری از نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل و حتی شورای امنیت را دوباره زیر سوال برد. اگر چنین اقدامی علیه یکی از کشورهای عضو شورای امنیت یا از اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا می افتاد آیا واکنش ها همین می شد؟

ترور شهدای امنیت جهانی صرفا عدم کارایی نهادهای بین اللملی را نشان نداد، بلکه گفتمان گردش آزاد اطلاعات را زیر سوال برود و نشان داد همه این مفاهیم بیشتر مصرف داخلی (نظام غرب) دارد و هرکس یا کشوری که در گفتمان غرب جای نگیرد مورد بی توجهی قرار خواهد گرفت. دنیای امروزی که دنیای ارتباطات و رسانه است و در آن بشدت بر گردش آزاد اطلاعات تاکید می شود صرفا تا جایی مجاز است که فعالیت ها مورد پسند نظام غرب باشد.

پس از ترور شهدای امنیت جهانی شاهد رفتارهای غیرحرفه ای و حتی توهین آمیز نسبت به برخی مسئولان، اشخاص و پایگاه های خبری بودیم. برای مثال شاهد بسته شدن صفحه توئیتری مقام معظم رهبری بودیم. این یعنی اینکه در سطح جهانی ما تعیین می کنیم صدای چه کسی به گوش مردم برسد. بسته شدن صفحه ایشان در واقع توهین به 80 میلیون نفر ایرانی است که مقام ارشد کشور شما حق اظهار نظر در سطح جهانی ندارد. البته این اقدامات محدود به توئیتر نبوده بلکه در اینستاگرام نیز شاهد چنین رفتارهایی بودیم ، بطوری که مطالب افراد زیادی در حمایت از سردار سلیمانی حذف شد. برای نمونه شاهد حذف صفحه اینستاگرامی حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی بودیم. آل هاشم اولین امام جمعه ای بود که به قضیه ترور شهدای امنیت منطقه ای و جهانی به شکل جدی ورود کرد و حضور مردم تبریز در خیابان ها را مورد ارج و حمایت قرار داد، به طوری که رهبر انقلاب نیز این اقدام مردم تبریز را تحسین نمودند.

اقدام دیگر بسته شدن صفحه ایسنتاگرام چند خبرگزاری و پایگاه های خبری بود. یعنی در نظام فکری غرب حتی ارکان اصلی گردش اطلاعات آزاد نیز به خودی و غیرخودی تقسیم می شود، در حالی که یکی از مبانی مهم فکری غرب پذیرش دیگری یا همان غیرخودی است. تمامی این اقدامات نشان دهنده این است که اولا گردش آزاد اطلاعات تا جایی آزاد است که برخلاف خواست غرب اطلاعاتی منتشر نشود، دوما توئییتر، اینستاگرام و... در نهایت سربازان نظام غرب در جنگ نرم و رسانه ای هستند و بیشتر به دنبال اجرایی کردن منویات دستگاه سیاستگذاری کشورهای غربی و در راس آن آمریکا هستند. 

نگارنده به دنبال ایجاد فضای دوقطبی اسلام و غرب منکر دستاوردهای آن دز حوزه های گوناگون علمی نیست، اما نباید همه چیز را سیاه و سفید دید. باید این تناقض های رفتاری، تبعیض های فکری، بی عدالتی ها سیاسی و بین المللی را مورد تامل قرار داد.