تبریزبیدار
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۳۶

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

پارکی که بهشت شهدا را خراب کرده / 158 شهید، گمنام تر از همیشه در گوشه تبریز

مزار شهدای محله ستارخان تبریز هر چند از بدعت یکسان سازی در امان ماند اما این روزها در گیر و دار احداث پارک محله ای، اصلا حال و روز خوبی ندارد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار

تصاویری که در لابلای این گزارش می آید، وضعیت تاسف بار آرامستان قدیمی ستارخان تبریز است که ۱۵۸ آلاله دوران دفاع مقدس در آن آرمیده است که بعد از گلزار شهدای وادی رحمت تبریز، بیشترین تعداد شهدای مدفون در این مکان آرام گرفته اند.

این آرامستان که با تصمیم شهرداری و کسب مجوزهای لازم قرار است به پارک محله ای تبدیل شود و در مورد شکل ظاهری قبور شهدا حرف و حدیث های متفاوتی وجود دارد.


Image title

شاید بدلیل اینکه قبور شهدای مدفون در این مکان برخلاف وادی رحمت، پراکنده بود، از بدعت یکسان سازی مصون ماندند اما ظلم بزرگتری که به این امامزادگان عشق به تعبیر امام(ره) شده، غبار غفلت و فراموشی است که از سوی مسئولین و مردم صورت گرفته است.


Image title

یکسان سازی قبور شهدا هر چقدر هم برای دغدغه مندان دردناک بود اما برای برخی مسئولین و علاقمندان به عکس های یادگاری، فرصت مناسبی ایجاد کرده بود تا با ظاهری آراسته و شیک کنار سنگ های سیاه همسان سازی شده، حضور یافته و به بهانه هایی چون تجدید بیعت یا مراسم گلباران، عکس هایی برای خود ثبت کرده و رزومه بیعت با شهید جمع کنند.Image title

حدود 5 ماه قبل بود که احد فلاحی مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در نشست خبری  در پاسخ سوال دیگر خبرنگار تبریزبیدار در مورد آینده آرامستان ستارخان گفت: این آرامستان با حفظ و ساماندهی قبور شهدا، به پارک محلی تبدیل می شود و سایر قبور با خاک پوشانده می شوند.

با گذشت ماه ها از این وعده گلزار شهیدان مظلوم این مکان، حال و روز خوبی ندارد.


Image title

در همان روزهای آغازین اجرای پروژه پارک محله ای ستارخان رسول وظیفه شناس شهردار منطقه ۱۰ در مورد وضعیت قبور شهدا به تبریزبیدار گفت: هیچ گونه قبری نه تخریب و نه انتقال داده نخواهد شد.قبور شهدا توسط سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران ساماندهی می شود.

شهردار منطقه ۱۰ تبریز اظهار داشت: بعد از تبدیل کاربری آرامستان به پارک،  بقیه قبور با سنگ نوشته هایی در اندازه بیست در بیست پوشیده خواهد شد.

Image title

این روزها همه از رشادت شهید حاج قاسم سلیمانی می گویند و مسئولین سرگرم تغییر نام معابر و اماکن به نام این شهید هستند اما مزار همرزمان آن سردار آسمانی زیر خاک و غبار غفلت و شعارزدگی فرو رفته، گویا جایگاه آنها در حد یک پروژه عمرانی نیست.

بنیاد شهید و امور ایثارگران استان نیز که تاکنون در تعیین وضعیت گلزار شهدای وادی رحمت سکوت پیشه کرده، در این مورد نیز موضع خاصی اتخاذ نکرده است.


در همین باره بخوانید:

واکنش شهرداری تبریز به گزارش تبریزبیدار