تبریزبیدار
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۷۴

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

تقدیم لایحه بودجه ۳۵۸۰ میلیارد تومانی با چالش رکود

صبح امروز جلسه علنی شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری و در غیاب فریدون بابایی اقدم و کریم صادق زاده در عمارت تاریخی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، صبح امروز جلسه علنی شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری و در غیاب فریدون بابایی اقدم و کریم صادق زاده در عمارت تاریخی شهرداری تبریز برگزار شد.

بابایی اقدم بدلیل سفر به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان حضور نداشت.

شهرام دبیری در ابتدای جلسه گفت: ان شاء الله تمامی آحاد جامعه در استفاده از حمل و نقل عمومی تلاش کنند و از آقای شهردار نیز تشکر می کنیم که امروز بلیط مترو را به مناسبت روز هوای پاک رایگان اعلام کردند.

وی افزود: علی رغم تلاش همکاران خدمات شهری که زحمات زیادی دیشب کشیدند، اما ظاهرا جنس موادی که بر روی برف ریخته شده بود رقیق بود 


دستور اول جلسه: تقدیم بودجه سال 1399 توسط شهردار تبریز به شورای اسلامی شهر و ارائه توضیحات درخصوص کلیات آن توسط شهردار


ایرج شهین باهر در این مورد گفت: به لطف خدا و با تلاش همکاران شهرداری بعد از ساعات تلاش جمع بندی کردند و با راهنمایی آقای بهشتی که در حوزه بودجه نعمت هستند و بسیاری از مشکلات بودجه در گذشته، حل شد.

وی افزود:براساس روند اقتصادی ۱۰ سال گذشته ، بودجه تدوین شده و اسناد بالادستی مبنا گذاشته شده و تلاش شده تا پاسخگوی نیازهای همشهریان باشیم.

شهردار تبریز با بیان اینکه کماکان تلاش کرده ایم تا توسعه محله ای ، کاهش هزینه ها پابرجا بماند، گفت: در بودجه سال گذشته بالاتر از ۷ سال گذشته تحقق داشتیم. محورهای مورد تاکید بودجه، حذف پروژه های غیر ضروری، توجه ویژه به خطوط ۱ و ۲ و محله وری است.

وی ادامه داد: سال ۹۹ بعنوان سال فضای سبز در بودجه گنجانده شده است. سعی شده پروژه ای بدون امکان سنجی و بدون مطالعه پیشنهاد نشود

شهین باهر در خصوص دخل و خرج شهرداری در سال آتی گفت: امسال درآمد ۲۶۶۸ میلیاردی محقق شد و در سال ۹۹ مبلغ ۳۵۸۰ میلیارد پیش بینی کرده ایم. ۳۴ درصد به شکل خالص نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.

وی در مورد برآورد بودجه  نیز بیان داشت: خالص درآمد ۹ ماهه ۹۸ و سه ماهه ۹۷ مبلغ ۲۱۱۰ میلیارد بود، تاثیر تعرفه عوارض محله ای ۲۷۰ میلیارد تومان، کمک دولت ۲۰۰ میلیارد تومان، اوراق قابل جذب ۴۵۰ میلیارد تومان، مطالبات از دستگاه های دولتی ۵۵۰ میلیارد تومان، جمع کل بودجه ۳۵۸۰ میلیارد تومان است.

وی در تشریح چالش های بودجه ۹۹ گفت افزایش هزینه نگهداری زیرساخت های شهری، رکود اقتصادی و تورم غیر متعارف هزینه های عمرانی، کاهش کمک های دولتی، عدم تناسب منابع درامدی با هزینه های مدیریت شهری، رکود بازار مسکن و ساخت و ساز، ابلاغ افزایش هزینه های جاری پیش بینی شده ، عدم توازن وظایف محوله از جمله این چالش ها است.


دستور دوم جلسه: بررسی لایحه شماره 93/67678 مورخ 10/10/98 شـهرداری تبریز مبنی بر تجویز شـروع اجرای عملیـات عمرانی پروژه احداث پل معلق مابین شـهرک مرزداران و پارک شمیم پایداری (ائل کورپوسی) به عنوان المان ورودی شـرق تبریز با هزینه کرد مبلغ۱۰ میلیارد ریـال از محل جابجایی ردیف اعتبار سایر پروژه های عمرانی سال 1398و اعمـال در اصلاحیه و متمم بودجه مصوب سـال جـاری و مـابقی به صورت پیشبینی و تأمین اعتبار در بودجه عمرانی سال 1399

محمدباقر بهشتی در این باره گفت: این لایحه باید در کمیسیون عمران بررسی شود و قرار بود با حفظ کمیسیون عمران، اعضا مشخص شود. اصطلاح هزینه کرد در این لایحه غلط است، منظور شما اعتبار است نه هزینه کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: به نظر من کمیسیون عمران باید این پروژه ها را بررسی کند و برای همه این پروژه ها مجوز مناقصه بگیرند.

سونیا اندیش نیز گفت: این پروژه در کمیسیون عمران بررسی شده و کاملا توضیح داده شده و تنها موضوع مورد سوال، بحث طراحی و قسمت های تجاری پل است.

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان نیز بیان داشت: برخلاف نظر آقای بهشتی معتقدم این برای شهرداری خوب است اگر درامد پایدار باشد. اگر از حالا برای تمام پروژه های سال ۹۹ مجوز گرفته شود، بهتر است.

تلنگر اسوتچی به عبرت از پروژه متناقض میدان آذربایجان

محمدحسین اسوتچی عضو جدید شورای پنجم نیز پیرامون این لایحه گفت: هزینه مربوطه فعلا ۱ میلیارد برآورد شده. در میدان آذربایجان نیز ۳۰ میلیارد برآورد شده بود اما الان رقم های مختلف مطرح می شود

وی تاکید کرد: نباید تجارب قبل تکرار شود و ابتدا باید پیش بینی های لازم صورت بگیرد.


شهین باهر در خصوص این پروژه طی توضیحاتی گفت: آنچه که مد نظر ماست، شهرداری خودش اقدام کند و از مرحله می توانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم و مشارکتی باشد.طراح این پل ، پل مشکین و پل تهران را طراحی کرده و همشهری ما است.


طراح پروژه نیز در صحن شورا در این مورد گفت: این پل در سطح پل تازه افتتاح شده در چین است و از لحاظ امکانات بسیار بالاتر و معماری اش نیز قوی تر از سایر پل هاست. حداقل در مرحله اول برای شهرداری آورده زیادی خواهد داشت.

وی افزود: ۵۵۰ متر اندازه پل است که در دنیا اول یا دوم است و دهانه اش ۴۰۰ متر است. ۶۰ میلیارد بودجه این پل و زمانش ۲ سال است.

چک سفید امضا روی ائل کورپوسی!

دبیری نیز تاکید کرد:  باید سرمایه گذاری مشخص شود که شهرداری خودش می خواهد این پروژه را انجام دهد؟ در بودجه ۹۹ چقدر پیش بینی کرده اید؟

بهشتی در مخالفت مجدد با لایحه گفت: این لایحه خلاف قانون است و یک هرینه است نه درآمد. تصویب این پروژه چک سفید امضا است. وقتی جاذبه گردشگری وجود دارد، چه لزومی دارد شهرداری هزینه کند؟

اما محمد فرج قلیزاده نیز در واکنش دیگری گفت: برای پلی که قرار است در کشور یک نماد باشد، ۶۰ میلیارد نمی تواند مشکل را حل کند و تقریبا ۳۰۰ میلیارد هزینه لازم دارد. حتی طلا را هم به نهاد های حکومتی و عمومی مانند شهرداری دهیم، بازهم ضرر می رساند.

وی افزود: با این وضعیت اقتصادی، برای ساخت این پل باید سایر پروژه ها تعطبل شود وگرنه زمان بر خواهد بود و شیرینی اش تلخ خواهد شد. بهتر است تحت عنوان یک بسته فراخوان داخلی حتی خارجی داده شود تا سرمایه گذاران بیایند


شهردار تبریز در خصوص ردیف بودجه این طرح گفت: یک میلیارد را از جابجایی ردیف بودجه در نظر گرفته ایم و‌ مقداری را از یودجه ۹۹ و مقداری از بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته ایم.

شهین باهر افزود: بحث ساختمان ها جزو پروژه نیست و اصلا می توانیم فقط پل را بسازیم. در نهایت اگر اعضای شورا مجوز دهد، این پروژه را برای شهر تبریز می سازیم.

بررسی این لایحه بدون تصمیم گیری خاصی به زمان دیگری موکول شد.


دستور سوم جلسه: بررسی لایحه شماره93/67681 مورخ 10/10/1398 شـهرداري تبریز مبنی بر تجویز واگذاري شروع‌ اجراي عملیات عمرانی پروژه احداث تقاطع غیر همسـطح خیابان ارتش- آزادي مطابق مطالعات مهندسین مشاور ذي صلاح و مجوزهـاي مـأخوذه بـا هزینه کرد مبلغ ۱۰ میلیارد ریال از محـل جابجایی ردیف اعتبار سایر  پروژه‌هاي عمرانی سال 1398 و اعمال در اصلاحیه و متمم بودجه مصوب سال جاري و مابقی به صورت پیش بینی و تأمین اعتبار در بودجه عمرانی سال ۹۹

یوسفی معاون ترافیک شهرداری تبریز پیراون لایحه گفت:  پلیس به شدت موافق این پروژه است چون ترافیک این محل قابل حل نیست. باید مهر شورای ترافیک استان بر روی نقشه های اولیه باشد.

سونیا اندیش  با اشاره به نظر کمیسیون گفت: مصوبه کمیسیون عمران منوط بر مصوبه شورای ترافیک بود که تاکنون طرحی از این شورا داده نشده است.

حکایت نامه های بی جواب

در ادامه علی آجودان‌زاده ضمن انتقاد از اتلاف وقت شورا برای جر و بحث های تکراری گفت: از ماه سوم نامه های ما به مناطق بی پاسخ مانده و حتی بعضی ها گفته اند ما به شهردار هم پاسخ نمی دهیم. چرا آقای شهردار قاطعیت ندارید؟

این عضو شورای شهر افزود: چرا باید نامه یک شهروند به کنار انداخته شود و گفته‌شود که «از این نامه ها زیاد است». اگر تا هفته بعد پیگیری نکنید، اسامی را اعلام می کنم. ۳۱ مورد است که بی پاسخ مانده است

شهین باهر طی واکنشی گفت: اگر این موصوع را قبلا به من می گفتید توضیح می دادم و نیازی به گفتن پشت تریبون نبود. مکاتبات باید از طریق شهرداری انجام شود و کمیسیون نظارت باید در سطح کلان کار کند.


اندیش هم در این باره گفت:طبق قانون، اعضای شورا باید همه مکاتبات را با شهرداری انجام دهد. این کار در شورای چهارم انجام می شد اجازه ندهیم در شورای پنجم نیز باب شود.

نائب رئیس شورای شهر ادامه داد: بعضی همکاران شورا شروع کرده اند و با افراد مکاتبه می کنند. حتی با معاونین شهردار نیز حق مکاتبه ندارند.


دستور چهارم جلسه: بررسی تعرفه عوارض محلی سال ۹۹


تبصره ۲ ماده ۱، رای نیاورد

ماده ۲: نحوه وصول عوارض در فرایند صدور پروانه ساختمانی و تمدید ها و تجدید ها

جلسه به مدت نیم‌ساعت تمدید شد.

ماده ۱۲-۳ با اصلاحات گفته شده تصویب شد.

لایحه دو فوریتی مساعدت مالی به مبلغ ۱ میلیارد ریال به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

مسعودی ریحان در این باره گفت:در جریان زلزله، ۲۰۰ میلیون به میانه کمک کردیم اما به سراب کمکی نکردیم. اکنون نیز باید در کنار کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان، مبلغی هم به زلزله زدگان سراب کمک شود.

 با رای اعضای شورا این لایحه تصویب شد.

در ادامه اسوتچی طی تذکری گفت: موضوع تبدیل وضعیت به شکل های مختلف مطرح شده است اما اساسی ترین لطمه به کارکنان زده می شود. ارجاع به وزارت کشور که ۶۰۰ کیلومتر آن طرف نشسته، برای کارکنان زحمتکش و با تجربه قانع کننده نیست.

وی افزود:باید شفاف سازی شود چون حرف های مختلفی مطرح می شود و کارکنان نگران می شوند و البته حق اعتراض دارند. جوابگو شورا و شهرداری است.

دبیری پاسخ داد: من خودم و آقای شهرداری پیگیر هستیم.

اسوتچی واکنش نشان داده و گفت: پیگیر هستید اما محول به وزارت کشور نباشد چون شورا و شهرداری تصمیم خواهند گرفت.

شهین باهر هم در این باره گفت: این مقوله کشوری است و در اختیار شورا و شهرداری نیست. وزیر کشور ابلاغ کرده به تعداد پست های خالی تبدیل وضعیت شود. اتفاقا من فکر می کنم اگر مدارک به وزارت کشور فرستاده شود، عادلانه است.