تبریزبیدار
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۵۶:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۹۱

بناب و تبریز متهم اصلی گرانی پیاز

محمدصادق ریاحی در خصوص دلایل افزایش قیمت پیاز، اظهار کرد: افزایش قیمت پیاز در بازار به دلیل صادرات پیاز مناطق بناب و تبریز به کشورهای هند و پاکستان است

به گزارش تبریز بیدار ، محمدصادق ریاحی  در خصوص دلایل افزایش قیمت پیاز، اظهار کرد: افزایش قیمت پیاز در بازار به دلیل صادرات پیاز مناطق بناب و تبریز به کشورهای هند و پاکستان است. افزایش نرخ ارز نیز موجب رغبت به صادرات و کم شدن محصول پیاز در بازار شده است.

وی همچنین دلیل دیگر افزایش قیمت پیاز را بارندگی های اخیر، سیل و خیس شدن زمین عنوان کرد که موجب تاخیر در برداشت این محصول شده است.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر تب افزایش قیمت پیاز در بازار گرفته شده و پیاز سفید نو در میدان با نرخ ۶۰۰۰ تومان و در سطح خرده فروشی با سود ۲۰ تا ۲۵ درصد عرضه می شود، همچنین پیاز قرمز به دلیل صادرات کم بوده و وارد بازار اصفهان نمی شود و قیمت عمده فروشی آن بین ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه اتحادیه عمده فروشان میوه و تره بار به دنبال برقراری تعادل بازار بین مصرف کننده و کشاورزان است، تاکید کرد: جهاد کشاورزی یکی از نهادهای تصمیم گیرنده دولتی برای مقابله با صادرات پیاز است، البته در نامه ای به این وزارتخانه اعلام کرده ایم که در صورت تداوم صادرات دوباره با افزایش قیمت این محصول مواجه می شویم.

به گفته ریاحی، مصرف روزانه پیاز در کشور دو هزار تن و گوجه را حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تن است.

وی همچنین درباره افزایش قیمت موز در بازار، اظهار کرد: قیمت موز امروز ۱۴ هزار تومان است که افزایش نرخ آن به دلیل نوسانات ارزی و همچنین عدم امکان گشایش اعتباری است که بازرگانان برای واردات موز ناچار به خرید از واسطه ها هستند.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان همچنین دلیل دیگر افزایش قیمت موز را از بین رفتن موز ایرانی در سیل اخیر چابهار اعلام کرد.

وی همچنین در خصوص وضعیت مرکبات با سرمای هوا و نزدیک شدن به پایان سال، اظهار کرد: باغداران به دلیل سرمای هوا ناچار به برداشت زودهنگام پرتقال می کنند که بعد از آن در اختیار واسطه قرار می گیرد که به طور معمول این محصول تا عید افزایش قیمت جزیی خواهد داشت.

ریاحی همچنین درباره افزایش قیمت ریحان در بازار، گفت: سرمای هوا و همچنین مشکلات گلخانه داران در تامین گاز موجب افزایش قیمت ریحان شده است.