تبریزبیدار
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۱۱:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۷۷۷۱۵

آذربایجان شرقی رکورددار گازگرفتگی کشور

۴۳۶ نفر در کشور از ابتدای فروردین تا پایان آذر سال جاری بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان باخته‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۳۸۸ نفر) ۱۲.۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تبریز بیدار ،  از کل تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در ۹ ماه گذشته ۳۲۸ نفر مرد و ۱۰۸ نفر زن بودند.

در این مدت استان های تهران با ۸۴، آذربایجان شرقی با ۴۳ و اصفهان با ۳۹ فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را داشته اند، آمار تلفات گازگرفتگی در بیش از نیمی از استان ها کمتر از ۱۰ نفر و در استان قم صفر گزارش شده است.

حدود نیمی از تلفات امسال مربوط به پاییز است

بر اساس گزار پزشکی قانونی، در پاییز امسال ۲۱۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز جان خود را از دست دادند که حدود نیمی از تلفات ۹ ماه گذشته را در برمی گیرد و همچنین این آمار در مقایسه با پاییز سال قبل(۱۳۹۷) که آمار تلفات ۱۹۴ نفر بود، ۱۰.۳ درصد افزایش یافته است.

بیشترین آمار مرگ ناشی از گازگرفتگی در سال جاری در آذرماه ثبت شده و در این ماه ۱۲۳ نفر بر اثر مسمومیت با گاز جان باختند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶.۷ درصد بیشتر شده است.

هشدار پزشکی قانونی

سازمان پزشکی قانونی به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید و به هم میهنان توصیه کرد در فصل پاییز و زمستان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند و همچنین ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا، ‌به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز منوکسید کربن از دودکش این وسایل توجه کنند.

چند توصیه پیشگیرانه

گاز منوکسیدکربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی بیشتر در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بخصوص در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند و از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، بنابراین با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

علایم مسمومیت

علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و شاید درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد و باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ‌شود و مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.