تبریزبیدار
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۸:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۷۸۱۱

بارزانی:ضرورت تداوم حضور نظامیان آمریکا در عراق

رئیس منطقه کردستان عراق به رغم تظاهرات ضد آمریکایی و مصوبه پارلمان این کشور، خواستار تداوم حضور نظامیان تروریست آمریکا در عراق شد.

به گزارش تبریز بیدار ،«نیچروان بارزانی»، رئیس منطقه کردستان عراق از ائتلاف موسوم به ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا خواست به مأموریت خود در عراق ادامه دهد و خاک این کشور را ترک نکند.

دفتر ریاست منطقه کردستان عراق بیانیه‌ای بعد از دیدار بارزانی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه نشست داووس سوئیس صادر و اعلام کرد که دو طرف در این دیدار در مورد اوضاع منطقه و عراق و تلاش‌های برای آرام کردن تنش‌ها و نقش سازمان ملل در این زمینه گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند.

به گزارش سومریه، نیچروان بارزانی ضمن اینکه از سازمان ملل خواسته برای آرام کردن اوضاع عراق تلاش کند، بر اهمیت تداوم مأموریت ائتلاف آمریکایی علیه داعش و خطر بازگشت تروریسم به عراق تأکید کرد.

بارزانی در حالی خواهان تداوم نظامیان آمریکایی در قالب ائتلاف مذکور است که شهر بغداد، پایتخت عراق امروز جمعه (۴ بهمن) شاهد تظاهرات میلیونی در اعتراض به اشغالگری آمریکا در عراق بود.

احساسات ضد آمریکایی بعد از سلسله ترورهای آمریکا علیه نیروهای مقاومت که به شهادت نیروهای الحشد الشعبی در القائم و شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد العشبی در سیزدهم دی ماه منجر شد، افزایش یافته است.

قانون‌گذاران عراقی در اعتراض به این جنایت و ترور و افشای هم‌دستی آمریکا با رژیم صهیونیستی در حملات مشکوک به نیروهای الحشد در تابستان گذشته، لایحه قانون اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق را تصویب کردند و از دولت خواستند همه توافق‌ها و هم‌کاری‌های نظامی با آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی را لغو کند.

به رغم مواضع رسمی و مردمی عراق در محکومیت این اقدامات و درخواست برای اخراج نظامیان تروریست آمریکا، مقامات کردستان عراق از همان اول با خروج این نظامیان مخالفت کردند. نیچروان بارزانی در بحبوحه اعتراض‌ها به ترورهای آمریکا اعلام کرد که زمان برای خروج نظامیان آمریکا نیست.

ترامپ و بارزانی در داووس

منطقه کردستان عراق همچنین در صدد است میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق باشد؛ اقدامی که در تضاد کامل با درخواست  پارلمان و دولت مرکزی عراق که خواهان برچیده شدن پایگاه‌های آمریکا بوده و از سوی مخالفان حضور نظامی آمریکا در عراق، بی‌احترامی به خون شهدای آزادسازی عراق از تروریسم تلقی شده است.