تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۳۴:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۸۱۹۸

گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با کاندیداهای مجلس یازدهم(4)؛

کربلایی: نیاز به مجلس مسئله حل‌کن داریم نه مسئله‌ ساز

کربلایی گفت: ما مجلسی نیاز داریم تا با فساد مبارزه جدی کند و خود را نوکر مردم بداند. ما مجلسی نیاز داریم که مسئله حل‌کن باشد نه مسئله‌ ساز.

سرویس سیاسی تبریز بیدار 

حسن کربلایی حاجی اوغلی از جمله چهره های انتخاباتی است که در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو به رقابت خواهد پرداخت.

وی سابقه فعالیت در معاونت استان های خبرگزاری فارس و مدیر خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد را در کارنامه خود دارد.
مشروح گفتگوی تبریزبیدار با این کاندیدا بشرح ذیل است:


 نیاز به مجلس مسئله حل‌کن داریم نه مسئله‌ ساز

تبریزبیدار: چه عامل یا عواملی باعث شد تا پا در میدان ماراتن انتخابات بگذارید؟

پاسخ به پرسش شما روشن است. ما مسلمان هستیم و یک ایرانی. مسلمان نمی ‌تواند نسبت به امور کشورش و جهان اسلام و جهان بشریت بی ‌ تفاوت باشد. من سعی کرده ‌ ام که نظاره ‌ گر امور نباشم.

30 سال در صحنه رسانه  و مطبوعات و حالا بر کرسی دانشگاه تمام تلاش خود را صرف مبارزه علیه جهل و ستم و اعتلای آرمان ‌های انقلاب اسلامی کرده ‌ ام. به لطف خداوند همواره از باب امر به معروف و نهی از منکر برای اجرای حق و عدالت کوتاه نیامده ‌ام و نخواهم آمد. امیدوارم نماینده مطالبات مردم خوبمان و مجری صادق عدالت باشم.

انتخابات یک عرصه برای بسط گفتمان انقلاب و مقاومت است. ما نیاز به مجلسی داریم پاسخگو و نقدپذیر. ما مجلسی نیاز داریم همراز و همراه مردم تا برای تصمیمات بزرگ در میدان حاضر باشد. ما مجلسی نیاز داریم تا با فساد مبارزه جدی کند و خود را نوکر مردم بداند. ما مجلسی نیاز داریم که مسئله حل‌کن باشد نه مسئله‌ ساز. ما مجلسی نیاز داریم تا از استقلال کشور و ارزش‌های الهی انقل اب مردانه دفاع کند. فکر کردم می‌ توانم در این وادی مفید باشم.


تبریزبیدار: تبریز و مشکلاتش را تا چه حدی می ‌ شناسید؟

سرزمین مادری من، شهر شهیدان و شهر افتخارات و فرهیختگان؛ تبریز است. حضور من در تهران باعث نشده است که ریشه و زبان مادری‌ام را از یاد ببرم . باور کنید؛ هیچ فصلی نبوده است که به زادگاهم پا نگذارم و هوای خوبش را استنشاق نکنم. چرا که بنا به علاقه، نمی ‌ توانم خود را جدا از مردم و ریشه و سرزمینم بدانم. طبیعی است که در هنگام و دقایق حضور، تصویر تبریز و مسائل و مشکلاتش را به خوبی لمس و درک کرده و می ‌ کنم . از طرفی؛ من سال ‌ ها مسئولیت گروه شهرستان‌های روزنامه وزین و ولایی رسالت و همچنین سردبیری استان‌های خبرگزاری بزرگ فارس را بر عهده داشتم و از این طریق نیز ،شناختم را از شهر و همشهری ‌ هایم به روز می ‌ نمودم .


تبریز هم مثل بسیاری از نقاط کشورمان دچار کمبود شغل است. باید معضل بیکاری حل شود. برطرف شدن این معضل یعنی کثرت امر مقدس ازدواج، یعنی توسعه خانواده، یعنی به حرکت درآمدن سریع ‌ تر چرخ اقتصاد منطقه ، استان و کشور و ...!طبیعتا ً در تبریز نیز مشکل تورم وجود دارد . با ایجاد بنگاه ‌ های زود بازده و شرکت ‌های دانش ‌ بنیان و جلوگیری از واردات اجناسی که مشابه داخلی دارند، با گسترش توریسم و با اعطای وام برای صنایع تولیدی و ... می ‌ توانیم درآمد ایجاد کنیم یا میزان عایدی مردم را بالا ببریم . در تبریز مشکل آلودگی هوا جدی شده است . بایدحمل و نقل درون ‌ شهری را افزایش دهیم. من می ‌ آیم که این معضلات هر چه زودتر با نگاه کارشناسی برطرف شود و یا حداقل به فوریت، تخفیف یابد .

Image title

عمده نمایندگان فعلی مجلس را سیاست ‌ پیشگانی هستند که غم نان و غم دشمن ندارند

تبریزبیدار: مهم ‌ ترین نقاط ضعف و قوت مجلس فعلی چیست؟

عمده نمایندگان فعلی مجلس را سیاست ‌ پیشگانی تشکیل داده ‌ اند که غم نان ندارند . غم کار ندارند . غم دشمن ندارند. اصلا ً غمی ندارند . این بد است . نماینده تراز انقلاب اسلامی باید اهل درد باشد، سطح زندگی او همتراز سطح زندگی مردم عادی باشد . نماینده ‌ ای که با صرف هزینه گزاف مادی تبلیغ نموده و برگزیده شده است، لیاقت و توان همراهی با مستضعفان را ندارد . پس اولین مشکل؛ اشرافی ‌ گری برخی از نمایندگان و بی ‌ دردی آ نان است . به طرح ‌ ها و مصوبات این مجلس دقت کنید ! چند طرح و مصوبه سراغ دارید که مستقیما ً زندگی مردم را متحول کند. ماانقلاب نکرده ‌ ایم که بی ‌ دردان به ارکان نظام راه بیابند و افراد متوسط و یا ضعیفاز حیث مادی، در رنج و کلافگی بیش ‌ تر گرفتار شوند .

مساله بعدی، اعمال نکردن نظارت است  مجلس وظیفه نظارتی دارد اما چه اتفاقی افتاده که مجلس به نقاط آسیب ‌ دیده و استراتژیک دولت با پرچم نظارت و ارزشیابی وارد نمی  شود؟!

مجلس باید با آینده‌نگری، صیانت از آرمان‌ های امام و رهبری را در دستور کار خود قرار دهد. در قضیه برجام یک غفلت صورت گرفت اگر آن ‌ها آینده‌نگری می‌کردند نمی‌ گذاشتند دولت به چاه و یل برجام بیفتد. مجلس در حفظ بیت‌المال و برخورد با حقوق‌های نجومی غفلت‌ ها و اشتباهاتی دارد که باید تصحیح کند.

مجلس در مبارزه با فساد کوتاهی‌ هایی دارد که باید جبران کند. مجلس برای حل مشکلات مردم به ویژه در حوزه اشتغال، کار درخوری نکرده است. برای ایجادتمدن نوین اسلامی تلاش شایسته‌ ای از خود بروز نداده است. در برخورد با بدحجابی و حفظ عفت عمومی در جامعه از اجرای قانون عفاف و حجاب دفاع شایسته نداشته است. البته من بدبین نیستم مجلس در بزنگاه‌ ها به ویژه در مقابله با آمریکا دست به ماشه بوده است. همین یکی دو مصوبه اخیر که با شعار «مرگ بر آمریکا» به تصویب رسید می‌ توان نقطه قوت مجلس تلقی کرد.


تبریزبیدار: آیا نمایندگان فعلی تبریز و آذربایجان ‌شرقی توانسته ‌ اند مطالبات مردم استان را عملی کنند؟

نمایندگان فعلی باید در ایام تبلیغات انتخابات، کارنامه 4 ساله خود را به مردم ارائه دهند تا مردم خود قضاوت کنند. پاسخ به این سوال از طریق نظرسنجی مردمی به‌ درستی قابل دریافت است. من هر حرفی به زبان بیاورم شاید تخریب رقیب و پا گذاشتن زودهنگام در عرصه رقابت محسوب شود.

فقط از بیان این نکته گذر نکنیم که نماینده محترم تبریز پس از ترورشهید سرفراز و والامقام سپهبد حاج قاسم سلیمانی باز هم خواهان مذاکره باگرگ بزرگ و کدخدای مفلوک شده است. تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ...!

Image title

برجام کلاه بزرگی بود که با ساده ‌ نگری دولت ها، بر سر ملت ایران گذاشته شد

تبریزبیدار: دیدگاه شما در مورد « برجام » و « اف ای تی اف » چیست؟

آمریکا شیطان مجسم و دشمن اسلام است. چون اسلام مانعی در برابر منافع نامشروع و مطامع کثیف آن ‌ هاست با اسلام و ایران می جنگد. من از ابتدا معتقد بودم برجام کلاه بزرگی بود که با ساده ‌ نگری دولتیان ما، بر سر ملت مظلوم ایرانگذاشته شد و شما هم دیدید که در نهایت غربی ‌ ها و آ مریکایی ‌ها به دلیل زیاده ‌خواهی احمقانه؛ برجام را که کاملا ً به نفع آن ‌ ها بود، به زیر پا گذاشتند .

دولت در امضای توافق برجام همه شروط رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی را رعایت نکرد. این قرارداد اشکالات زیادی دارد که منتقدین پس از تصویب مفصل درباره آن سخن گفتند اما دولت به ویژه شخص رئیس جمهور گوشش به این حرف‌ ها بدهکار نبود و با عبارات م وهن، منتقدین را می‌ نواخت بعد که در همان زمان اوباما این قرارداد نقض شد و در زمان ترامپ هم پاره شد معلوم شد حرف‌ های منتقدین درست بوده است. اما هنوز دولت برجام را یک داروی شفابخش می‌ داند. در مورد اف ای تی اف هم باید بگویم آمریکا اهدافی که برای ضربه به اقتصاد ما از طریق برجام عملی نمی‌ شود دارد از طریق اف ای تی اف دنبال می‌ کند. قطعاً پذیرش آن از سوی دولت غیرقانونی بوده است و شکی نیست که ما از طریق اف ای تی اف اقتصاد کشور را در معرض هجوم دشمن قرار می‌ دهیم و عملاً خود را خلع سلاح خواهیم کرد.


یک آذری همانقدر ایرانی است که یک فارس، ایرانی است

تبریزبیدار: در مورد اصل 15 قانون اساسی و زبان مادری چه کارهایی می ‌ توان کرد که هم بهانه دست معاندین نداد و هم این مطالبه عملی شود؟

کشور ما دارای تنوع قومی و مذهبی و زبانی است . خیلی هم خوب است . همین تنوع است که باعث جذابیت و زیبایی‌ های سرزمین ما شده است و دل ‌ ها را به‌ هم نزدیک کرده است. ما به همان اندازه که تنوع داریم؛ اشتراکات زیادی هم داریم . همه ما ایرانی ‌ ها، مسلمان هستیم . به دین مبین اسلام اعتقاد راسخ داریم . وطنمان ،ایران را دوست داریم و بدان عشق می ‌ ورزیم تا حدی که از هر قوم و نژاد و زبانی که باشیم برای اعتلای نام وطن جان می ‌ دهیم . خب پس ما می ‌ توانیم هویت و زبان محلی ‌ مان را حفظ کنیم و در عین حال داشته ‌ های قومی خود را هم حفظ کنیم. درجبهه ‌ های حق علیه باطل، همه بودند؛ مسلمان، اعم از شیعه و سنی، ارامنه و آشوری و کلیمی! پس می ‌ توان با وجود تنوع هویتی و زبانی، خوب و راحت زندگی کرد مشروط بر اینکه به مشترکات تکیه کنیم.

ما در هر حال باید مرز بندی خود را با دشمن حفظ کنیم. عده‌ ای از اول انقلاب از تفاوت‌های قومی و زبانی می‌ خواستند سوءاستفاده کنند و آن را به عنوان یک شکاف در سر راه وحدت ملی درآوردند که بحمدلله شکست خوردند. فرهنگ و خرده‌فرهنگ‌ ها باید حفظ شود. مسیر غنای فرهنگی ایران زمین همین تفاوت‌هاست. همه ابعاد انسانی و معنوی آن باید حفظ شود و به آن هم افتخار کنیم. یک آذری همانقدر ایرانی است که یک فارس، ایرانی است و یک کُرد و بلوچ و عرب همانقدر ایرانی است که دیگر اقوام ایرانی هستند. ما دارای یک فرهنگ کهن چندهزار ساله هستیم که همه آن را باید حفظ کنیم.
Image title

تبریزبیدار: خود را نزدیک به کدام جریان سیاسی می دانید؟

من نامزد قرار گرفتن در لیست جریان نیروهای جبهه انقلاب بودم و  متعلق به اصولگرایان می‌ باشم. اصولگرایان در این دوره یک فرایند را برای همگرایی و رسیدن به فهرست مشترک طی کردند و من هم در این فرایند شرکت کردم و  نتیجه را پذیرفتم.

اصلاح‌طلبان کلمه «اصلاح» را رمزآلود نگه داشته اند 

تبریزبیدار: تعریف شما از «اصولگرایی» و «اصلاح ‌ طلبی» چیست؟

اصولگرایی یعنی اعتقاد به گفتمان انقلابی‌ گری و مقاومت. اصولگرایان به اسلام و نظام و و لایت اعتقاد عملی دارند و سعی می‌ کنند در این مسیر حرکت کنند. اصولگرایی یعنی التزام و اعتقاد به قانون اساسی. اصولگرایان با اصحاب فتنه و دشمنان داخلی و خارجی نظام مرزبندی دارند.

اصولگرایان دنبال کارآمدی نظام هستند و تقوای سیاسی را در رقابت‌ها رعایتمی‌ کنند. اصولگرایان با اشرافی ‌گری مخالف هستند و سعی می‌کنند ساده‌ زیست باشند و زندگی خودشان مثل مردم متوسط جامعه باشد.

امّا اصلاح‌طلبان تاکنون نگفته‌اند چه چیزی را می‌ خواهند اصلاح کنند و تعریف درستی از اصلاح‌طلبی نداده‌ اند. آن ‌ها سعی می‌ کنند این کلمه «اصلاح» را رازآلود و رمزآ لود نگه دارند تا هر تیر و طایفه‌ ای به آن ‌ ها رای بدهند.

اصلاح‌ طلبان تاکنون مرزبندی خود را با دشمن مشخص نکرده‌ اند. بهترین آن ‌ ها تولی به ولایت دارند اما تبری از دشمن نکرده‌ اند و این ضعف آ ‌نها محسوب می‌شود.

اصلاح‌ طلبان از سال 1376 به بعد ثابت کردند اگر از صندوق رای بیرون آمدند مردمسالاری را قبول دارند اگر بیرون نیامدند نافرمانی مدنی و اردوکشی خیابانی را به راه می‌ اندازند. اصلاح‌ طلبان مرزبندی خود را با اسلام سکولار و اسلام لیبر ال اعلام نکرده‌اند گاهی مطالبی می‌گویند که از آن بوی التقاط می‌ آید. اصلاح‌ طلبان در حوزه فرهنگ، تسامح و تساهل ر ا که به ولنگاری فرهنگی تبدیل می‌شود تبلیغ می‌ کنند.

اصلاح‌ طلبان مرزبندی با نجومی ‌ بگیران ندارند و اغلب آلوده به آن هستند البته باید انصاف را رعایت کنیم برخی از آن ‌ ها از این سیئات پاک هستند و کسانی که از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار می‌ گیرند این سیئاتی که ذکر شد ندارند.بیشتر بخوانید:

احمدزاده:بعد از ۴۰ سال، تحمل فشار برای مبارزه با تبعیض توجیه شدنی نیست

سعیدی: پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه مخفی به افراد خاص

متفکرآزاد: شفافیت آرا مشخص می کند کدام نماینده اهل معامله بود