تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۴۳:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۷۸۲۰۹

گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با کاندیداهای مجلس یازدهم(۵)؛

سعیدی:در کمسیون تلفیق سرگرم بودجه بودم که لیست ائتلاف را بدون حضور من بستند

سعیدی گفت:تنها نماینده استان بودم که در کمیسیون تلفیق حضور داشتم و حتی روز های تعطیل هم که مجلس تعطیل بود نمیتوانستم بیایم که در این وضعیت لیست را بستند.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛

در آستانه سه روز مانده به انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی، گفتگوی تفصیلی با محمداسماعیل سعیدی کاندیدای حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو داشته ایم که بشرح ذیل است:

در کمسیون تلفیق سرگرم بودجه بودم که لیست ائتلاف را بدون حضور من بستند / شیوه نظرسنجی برای لیست درست نبود

تبریز بیدار:علت قرار نگرفتن نام شما در لیست ائتلاف نیروهای انقلاب در تبریز چه بود؟

وقتی بحث ائتلاف مطرح شد، در جلسه ابتدایی می خواستند با 2 روش اقدام کنند تا این فرایند را طی کنند. توضیحی که دادند مبنی بر این بود که ابتدا در مورد بیست و چند نفر، از طریق مساجد و مجامع و احزاب نظر خواهی می کنند و این بیست و چند نفر را کاهش داده و تعداد را کم کنند و سپس به تهران بفرستند که نظر سنجی کنند و افرادی که به ترتیب نظر سنجی بیشترین آرا را می آورند در لیست حضور پیدا کنند.

در این خصوص شبهه های وارد شده بود که به چه صورتی قرار است نظارت و کنترل شود که افراد تکراری نباشد و نظرسنجی ها مورد اعمال نفوذ قرار نگیرند.

گفتند که می خواهند با کد ملی این روند نظارت و کنترل را پیش ببرند در حالی که کد ملی را فقط ثبت احوال می تواند کنترل کند مگر اینکه نرم افزاری باشد که این هم نبود.

احزاب در مجامع، هیئت ها و مساجد، نظر سنجی را شروع کردند و چون من تنها نماینده استان بودم که در کمیسیون تلفیق حضور داشتم و حتی روز های تعطیل هم که مجلس تعطیل بود نمیتوانستم بیایم، برخی از همکاران و دوستان بودند که سعی کردند هر کجا که تصمیم به رفتن می گرفتند تعدادی از افراد را که قبلا توجیه شده بودند، جمع می کردند و با خود به مجالس می برند و رای می دادند که این مسئله را به صورت مکتوب، پیامکی و مستند به برخی از آقایان و دست اندرکاران فرستادم که این روش جوابگو نیست و روند معیوب است.گفتند این نظر سنجی بر حسب کد ملی است درحالی که اینگونه نبود.

Image title

استقلال رای خود را به جناح بازی نفروخته ام

این طبیعی بود که در این نظر سنجی آرای ما کم خواهد بود، این را هم عرض کنم که من به هیچ حزبی وابسته نیستم چون سپاهی بودم و وقتی از سپاه به مجلس آمدم، مقید به قواعد بودم و وارد هیچ حزبی نشدم و اعتقادی به احزاب ندارم چرا که احزاب در این جامعه الگوی مناسبی ندارد و وابستگی به احزاب باعث می شود استقلال نظر خود را از دست دهیم و اعتقادم به این است که به جریان انقلابی متعلقم و  نسبت به آرمان های امام و انقلاب و حضرت آقا پایبندم و الزاما مستلزم این نیستم که حتما در این حزب باشم و من مطمئن بودم در هیچ یک از احزاب نخواهم بود.

با مشاهده روند آقایان برای بستن لیست فهمیدم جایی در آن ندارم

در لیست ائتلاف،  علاوه بر 5 نفر اعلام شده، 4 نفر را نگه داشته بودند که نفر ششم آقای نوین بود و سپس آقای ایرجیان که صلاحیت ایشان نیز حل نشد و در نهایت خانم شایق را به لیست اضافه کردند و من نهمین نفر بودم. البته این روند، نظر احزاب یا برخی آقایان بود که تصمیم گیری شده بود وا ز وقتی این روند را پیش گرفتند من یقین داشتم که در لیست نخواهم بود.

تبریز بیدار: لیست های دیگر که در هرکدام با عناوین مختلف اسم شما آورده شده است، برای شما چقدر قابل تایید است؟

این لیستها، لیست های حمایتی است و جمع هایی هستند که  بین خود تصمیم می گیرند که از یک تعدادی حمایت کنیم و لیست میدهند، این به معنای ائتلاف نیست شاید اصلا افراد خبر نداشته باشند. اما طیف ها ، شخصیت ها و مجامع مختلف حمایت می کنند.

تبریز بیدار: با توجه به سابقه ای که مردم از این لیست ها دیده اند و به نوعی نا امید شده اند به نظر شما این لیست ها چقدر می توانند تاثیرگذار باشند؟

مردم به جناح ها توجهی نمی کنند بلکه به عملکرد ها نگاه می کنند، در این موقعیت زمانی که عملکرد دولت در اداره کشور ضعیف بود و مجلس سرنوشت کشور را به دولت وابسته کرده است،مردم بیشتر به ویژگی هاو عملکرد ها نگاه می کنند.

بجز تهران که معمولا به صورت لیستی رای داده می شود، در سایر شهر ها اینگونه نیست و ثابت نیز شده است که لیست های عملکرد خوبی نداشتند. البته در این دوره شاید در تهران نیز تغییراتی ایجاد شود ولی عموما در خود تبریز حتی در گذشته هم به لیست ارائه شده رای ندادند و افراد را انتخاب کرده اند.

به من گفتند به جای حضور در کمیسیون تلفیق، به انتخابات برسم / تا روز آخر مجلس به مردم متعهد هستم

تبریز بیدار: با توجه به اینکه شما تنها نماینده استان هستید که در کمیسیون تلفیق بودجه حضور دارید و با توجه به همزمانی بررسی بودجه سال 99 با ایام انتخابات، اکثر نمایندگان درگیر تبلیغات هستند، لطفا در این خصوص نیز توضیح دهید.

برخی به من منتقد بودند که چرا در بحبوحه انتخابات عضو کمیسیون تلفیق شدم که باعث ریزش آرا و هم کند شدن تبلیغات خواهد شد و متضرر خواهید شد. اما من معتقدم وقتی مردم به من رای دادند متعهد هستم تا آخرین روز انتخابات ولو اینکه در دوره بعدی ریزش آرا داشته باشم، در مجلس حضور داشته باشم.

حتی در تبلیغات زود هنگام که برخی نمایندگان از یک سال قبل انجام می دادند و در حوزه های عمرانی و هر کاری که کرده اند به موضوع انتخابات ربط دادند، حتی گزارش عملکردی که در یک هفته اخیر ارائه کردم از روی اجبار بود و بیشتر کار هایی که انجام دادم را ننوشتم چرا که من معتقدم این کارها وظیفه ام بود و منتی ندارد.

حضورم در کمیسیون تلفیق هم بر حسب وظیفه ام بود و وقتی دیدم دولت لایحه بودجه را به مجلس داده، اشکالات اساسی در این لایحه وجود دارد و حتی معتقد بودم که ما باید رای منفی دهیم تا برای اصلاح برگردانده شود.

Image title

به جای تبلیغات زودس، در مجلس ماندم تا تاثیری در اصلاح بودجه داشته باشم

با اینکه اکثرا مخالف لایحه بودجه بودند ولی با غیبت دو نفر و تغییر موضع یک نماینده دیگر باعث شد که بودجه رای بیاورد فلذا وظیفه ام بود که بمانم و تاثیری در اصلاح بودجه داشته باشم چرا که لایحه بودجه ای که دولت به آن شکل ارائه داده، تصویب میشد، قطعا سال 99 برای ما سال سختی می بود و مشکلات عدیده ای در کشور ایجاد می شد.در آمد ها و هزینه ها واقعی نبودند و قرار بود وابستگی به نفت حداقل پیدا کند باز هم حداقل دیده نمی شد و علی رغم اینکه رشد اقتصادی و رونق اقتصادی را شاهد نیستیم، از نظر سرمایه گذاری ته جدول هستیم وقتی رونق و رشد اقتصادی نیست اینکه 36 درصد مالیات را افزایش دهیم یعنی تحمیل هزینه های تولید و مردم .یکی از عوامل وجود فساد اقتصادی این است که 80 درصد بودجه کشور دست دولت است.تنها مسیر نجات کشور بحث اقتصاد مقاومتی است وقتی میگوییم بریدن اقتصاد از نفت باید به سمت مزیت های داخلی کشور رفت. ما از سال 48 خودرو سازی داریم ولی هیچ کشوری ما را به رسمیت نمیشناسد، اما در ایران دنیا ایران را با فرش میشناسد اگر برای فرش یک وزارت خانه داشتیم اکنون یک کشور با برند بسیار خوبی بودیم ما از مزایای داخلی غافلیم. ما عادت کردیم به خام فروشی که منابع و سرمایه مان را بفروشیم.

به خاطر اصلاح لایحه بودجه 99 و احقاق حق و حقوق استان خودمان و حل مشکلات اسای پروژه های عمرانی و برنامه های اجتماعی و فرهنگی سعی کردم تاثیر گذار باشم تا بتوانم به استان خیری رسانده باشم و خوشبختانه تاثیر گذار هم بود و امیدوارم این حضور در جهت اصلاح بودجه تغییراتی را ایجاد کند.

نوبخت در مجلس تهدید به استعفای رییس‌جمهور کرد

دولت دو بار از کمیسیون تلفیق به خاطر اعتراض به تغییر ماده های تخصیص بودجه شهر گلایه کرده و مدعی شده که شما شاکله لایحه را به هم زدید ولی ما پا فشاری کردیم و ایستادیم.

استعفای آقای رئیس جمهور را هم آقای نوبخت در جلسه اول مطرح کردند که اگر بودجه تصویب نشود، آقای روحانی استعفا میدهند این نوعی تهدید بود که تصویب کنیم.

طرح هایی شروع کردیم که به نام دیگران تمام شد

تبریز بیدار: چرا برخی از نمایندگان استان کار هایی را که شما انجام داده اید، به نام خودشان مصادره کردند؟

استارت برخی کار ها در مجلس نهم زده شد و یکی از دلایلی که برای مجلس دهم هم انگیزه حضور داشتم، به اتمام رساندن کار های نیمه تمام بود و برای مجلس یازدهم هم اگر مردم دوباره به من اعتماد کنند، موضوعاتی را که در این مجلس شروع کرده ایم، انجام می دهیم.

یکی از طرح های که در مجلس نهم شروع شد، طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی بود که کلیدش را ما زدیم و اولین قدم تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی بود و کمیته ای تحت عنوان کمیته مسایل اقتصادی تشکی دادیم و موضوعات مختلف به این کمیته ارائه و تبدیل به طرح می شد و یا موضوع را بررسی میکردیم.کلید بررسی حقوق های نجومی نیز از این طرح زده شد ودر مجلس دهم در کمیسیون اصل 90 پیگیری کردم و حدود 200 نفر مفاسد اقتصادی و حقوق های نجومی شناسایی شد و تشکیل پرونده و برخورد شد و اموال به بیت المال بازگردانده شد.

طرح دیگری که ما شروع کردیم، اعاده اموال نامشروع بود که خوشبختانه به صحن آمد وتصویب شد.

موضوع بعدی، بحث واگذاری ها بود که دوباره ما این کار را کلید زدیم چون روند واگذاری واحد ها و شرکت های دولتی، روند معیوبی بود و هر جا واگذاری صورت گرفته بود، ایراداتی وجود داشت و به این نتیجه رسیدیم که از نحوه واگذاری ها تحقیق و تفحصی صورت بگیرد.

اصل 44 نه تنها درست اجرا نشد بلکه سقط جنین شد چون قرار بود این شرکت ها به بخش خصوصی واگذار شود تا بتوانند اقتصاد کشور را اصلاح کنند، اما وضعیت بد تر شد.

نیروگاه تبریز که تا دیروز تحت پوشش وزارت نیرو بود، توسط سازمان خصوصی سازی به بخش خصولتی واگذار شد.

پالایشگاه ها را گرفتند به شرکت های دیگر واگذار کردندو اکنون باعث شده سو مدیریت و مفاسدی ایجاد شود و اوضاع به هم بریزد و از طرفی هم روند از دست دستگاه های نظارتی و دیوان اداری هم در رفته و به شرکت های خصوص هیچکس نظارتی نمی کند.

وقتی سازمان هواپیمایی آسمان سال پیش در یاسوج سقوط کرد ما در کمیسیون اصل 90 گزارش را ارائه کردیم با اینکه میگفتند مشکل از طرف خلبان بود اما اکنون می بینیم مشکل از سوء مدیریت در این شرکت بود.

صندوق بازنشستگی حیاط خلوت انتخاباتی شده

آیا صندوق بازنشستگی کشور می تواند سازمان هواپیمایی آسمان را مدیریت کند؟اگر قرار بود این شرکت را بخرید و به بخش خصوصی بدهید حداقل به بخش خصوصی حقیقی میدادید، اینجا شده حیاط خلوت دولت. مکانی برای نفراتی که در ستاد های انتخاباتی کار می کنند.

کار به جایی رسیده که نظام شایسته سالاری خراب شده و برای افرادی که قول شغل و مدیریت داده بودند، به دنبال جایگاه هستند و انتصابات به این صورت انجام میگیرد.

در مجلس دهم وقت دیدیم همه کارها غلط پیش رفته اقدام سوم این کمیته، تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری ها بود و شکایتی علیه سازمان خصوصی سازی تنظیم کردیم که 20 نفر از نمایندگان امضا کرد و این کار از هسته یک نفری بیرون آمد.

پرونده واگذاری ماشین سازی را با اطلاعات سپاه جلو بردیم

بارها در جلسات متعدد بحث ماشین سازی تبریز پیش کشیده شده بود و مسئولین تعهد کرده بودند که به یک فرد اهل واگذار کنند وقتی واگذار کردند، احساس شک به ما دست داد و تیم ما وارد شد و اولین بار بنده شخصا موضوع را با سازمان اطلاعات سپاه طرح کردم که شبهه ای داریم و بعد از برسی متوجه شدیم که در بانک مرکزی توسط این فرد(مش قربانعلی) و برخی دلال ها زد و بندی انجام شده و این فرد در این زد و بند، 500 میلیون دلار پول گرفته و حدود 2 میلیارد هبه کرده و با این سود با زد و بند ماشین سازی را خریداری کرده است.

بعد از  روشن شدن واقعیت های ماشین سازی، علیه من شانتاژ کردند و موضوع مصادره به مطلوب شد

بلافاصله بعد از کسب اطلاعات در مجلس سریعا طرح تحقیق و تفحص برای ماشین سازی نوشتم و مصاحبه کردم و موارد را مطرح کردم . اما بعد از این مصاحبه برخی از شبکه های معاند، این مصاحبه را علیه من استفاده کردند و خبری را که سایت تابناک نوشته بود "محمد اسماعیل سعیدی گفت: سهامدار اصلی ماشین سازی چنین کارهایی کرده است"، شبکه های معاند کلمه «گفت» را حذف کرد و من را به عنوان سهامدار ماشین سازی معرفی کردند .

یک هفته نشده بود که شانتاژ ها علیه من شروع شد و تا آن روز  هیچ کدام از همکاران خبری از قضیه ماشین سازی نداشتد ولی چند روز بعد همکاران وارد میدان شدند و قضیه ماشین سازی را مصادره به مطلوب کردند.

علاوه بر این، موضوع قانون گریزی دولت مطرح است به دلیل عدم نظارت مجلس و مجالس گذشته به تدریج مسئله قانون گریزی را به خود مشی کرده اند و نهادینه شده است.

قانون گریزی به چند شکل صورت میگیرد؛ گاها قانون را اجرا نمیکنند مثل قانون تسهیل ازدواج که کلا از ریشه کنار گذاشته شده است .

موارد دیگری هستند که در مجلس مصوبه ای را تصویب میکنیم و دولت موظف به اجرای آن در 3 الی 6 ماه است که به صورت آئین نامه ای اجرا کند ولی گاها تا سه سال ائین نامه اجرایی نوشته نمی شود.

مورد دیگر که روال غلط پیش گرفته شد، اجرای اشتباه و غلط قانون است وبا روح قانون مغایرت دارد مثل قانون بیمه قالیبافان که آئین نامه اجرایی آن را سازمان تامین اجتماعی نوشته است ولی تعارض منافع وجود دارد و با روح قانون مغایر است.

در سه و نیم سال گذشته زمان و زحمتی گذاشته ایم تا اثبات کنیم که دولت در چند مورد از قانون فرار کرده است.

در کمیسیون اصل 90 در جلسه ای که با آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه داشتیم، درخواست کردیم که شعبه ویژه برای رسیدگی به تخلفات ایجاد کنند و خوشبختانه موافقت کردند و دستور دادند وگفتند که گزارش کلی به ما نفرستید به صورت مستند به پرونده حقوقی تبدیل کنید و به ما بفرستید.

ما اکنون شکایت قانون تسهیل ازدواج را ارائه داده ایم که چه کسی مقصر است و با اسم منعکس کردیم و منتظر نتیجه هستیم.

ما این کارها را انجام دادیم اگر مردم اعتماد کنند، در مجلس بعدی این روند را بهتر پیش می بریم و برخورد ریشه ای خواهیم داشت.

شفافیت اقدام پوپولیستی نیست بلکه حرف و حدیث ها را تمام می کند

تبریز بیدار: در خصوص شفافیت مالی که برخی نمایندگان ارائه ندادند نیز توضیح دهید که کلا نظر شما در مورد شفافیت های مالی و آرا در مورد مجلس چیست؟

انتظار مردم ، شفافیت است، شفاف سازی حرف و حدیث های پشت نمایندگان را جمع می کند. اکنون شبهاتی بین نمایندگان و مردم وجود دارد ولی نمایندگان باید اموال، مواضع و آرای خود را خود را شفاف سازی کند.

برخلاف تصور برخی از دوستان، این حرکت پوپولیستی نیست و مردم باید بدانند وقتی به فردی اعتماد کرده اند و به مجلس فرستاده اند ، در این مدت چه آورده های داشته است.

برخی در تبریز اصولگرا هستند اما در تهران نه!

تعدادی هستند که در تبریز اصولگرا هستند ولی در تهران مواضعشان فرق می کند این کار صحیحی نیست و باید با مردم  رو راست و صریح بود.

دربحث شفافیت آرا در مجلس برخی نظراتی داشتند که شفافیت در برخی حوزه ها، باعث درگیری های اجتماعی شود و یا نماینده تحت فشار تصمیم گیرد و استقلال رای دهی نداشته باشد و رای دهی مخفی بهتر است ولی این به این معنی نیست که کلیات را زیر سوال ببریم باید برخی موضوعاتی که باعث تنش می شود را مخفی کنیم. ولی در مورد fatfو برجام چرا باید نظرات مخفی باشد؟ برخی همکاران اصلاح طلب مثل مطهری با صراحت به من گفتند که مواضع شما مشخص است ولی جای سوال است برخی از همکاران هم طیف شما چرا پنهان می کنند.

صندلی آقای کواکبیان درست کنار صندلی من است و هر روز که باهم سلام  واحوال پرسی می کنیم، می گوییم با حفظ مواضع سلام و صبح بخیر؛موضع ما به حدی شفاف است که در رای گیری های هم اصلا دخالتی نداریم ولی بعضی ها اینگونه نیستند.

شفافیت اصل است هم مردم اعتماد میکنند و هم مواضع صریح می شود و هم از دودوزه بازی دور می شویم.

چرا جامعه ما را ریا و ربا به آتش می کشد؟ ریا را مسئولین با روش ها و برنامه های دوگانه نهادینه میکنند و این موضوع در جامعه منتشر میشود که برخی برای رسیدن به قدرت آماده هر نوع کاری هستند.

بودجه برخی ارگانها را که دولت نمی داد، بازپس گرفتم

تبریز بیدار:اخیرا مشخص شده که دولت به برخی از ارگان ها بودجه ای تخصیص نداده و شما با پیگیری ها این بودجه را حل کرده اید. لطفا در رابطه با این موضوع نیز توضیح دهید.

بله البته من نمی خواهم به ذکر نام این ارگانها اشاره کنم ولی آقای نوبخت گفت مجلس بودجه را تصویب کند و ما هم با مدیریت خود تخصیص میکنیم این جمله 2 پهلو است ولی به این معنی بود مجلس که بودجه را تصویب میکند ما هم تخصیص می کنیم یعنی بودجه طبق نظر ما توزیع می شود.

ولی این روند صحیح نیست و بارها با سازمان برنامه و بودجه جلسه گذاشته ایم تا بودجه ای که مصوب شده را تامین و روند تخصیص هم ورود پیدا کنیم بعضا تخصیص صادر میشد و در خزانه گیر میکرد اما ما باید سعی کنیم چیزی که مجلس مصوب کرده عمل شود.گاها نتیجه داده و گاها اینگونه مانده است.

شورای نگهبان پاسخ منادی را بدهد

تبریز بیدار:در خصوص اینکه یکی از کاندیداها(آقای منادی) گفته اند که آقای سعیدی رای های مرا در انتخابات مجلس دزده اند توضیحی دارید؟

شورای محترم نگهبان باید خودش جواب این فرد دهد ما از اول و تا اخر هیچگونه دخالتی نه در شمارش آرا داشتیم و نه اصلا خبری داشتیم  که چه کسی بازشماری می کند

هر نماینده و کاندیدا حق درخواست بازشماری دارند و این بازشماری در حضور نماینده ها  بود.

ابتدا مقرر شد 5 صندوق را بازشماری کنند اگر ایرادی باشد 10 صندوق بازخوانی شود و اگر باز هم مشکلی در شمار ش آرا بود 20 درصد صندوق ها را باز شماری کنند اگر در 20 درصد هم مشکلی وجود داشت کل صندوق ها باید شمارش می شد و این کار را انجام دادند و در جمع بندی ها مشخص شد در برخی از صندوق ها تخلف انجام شده و در برخی از صندوق ها دیگر نیز به هر دلیلی در شمار ش ها اعداد متفاوت بود و نهایتا شورای نگهبان تهران تصمیم گیری کرد.

این مسائلی که اکنون مطرح میکنند، زیر سوال بردن شورای نگهبان است و انتظار دارم شورای نگهبان خود در این امور مداخله کند چرا که من سخنگوی شورای نگهبان نیستم تا دفاع کنم

ما اعتراض داشتیم و طبق قانون درخواست رسیدگی کردیم و طبق قانون رسیدگی کردند حتی هیئت رسیدگی از استان دیگر آمدند تا حرف و حدیث ها در مورد اعمال نظر ها کم شود و به شکلی پیش رفت که حتی امکان ارتباط هم نبود وما حتی افرادی را که باز شماری می کردند نمی شناختیم چون از استان دیگری آمده بودند.

Image title

پرداخت نادرست به شمارش آرای مجلس دهم، شیطنت و بداخلاقی است

تبریز بیدار: علت این شیطنت رسانه ای چست؟

رقبا در ایام انتخابات سعی می کنند از هر ابزاری استفاده کنند برای اینکه رقیب ها را تخریب کنند ولی معتقدم اینها مغایر اخلاق انتخاباتی است نباید شورای نگهبان و گذشته و افراد را زیر سوال ببرند و این به جز تشویف افکار مردم و افزایش سو تفاهامات، دستاوردی ندارد.

من معتقدم برخی جریانات سیاسی خاص این ابزار ها را برای رسیدن به اهداف خاص با هر وسیله ای مشروع میدانند.

تبریز بیدار: از برنامه هایتان برای نمایندگی مجلس یازدهم بگویید؟

بحث آمایش سرزمین جز مطالبات اصلی رهبر معظم انقلاب است که حدود 20 سال است که روی زمین مانده در این 20 سال ما از این بابت خسارت های زیادی دیدیم و باعث شده ما به گرفتاری های عدیده ای دچار شویم.

آمایش سرزمین در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی واقتصادی و صنعت و خدمات و کشاورزی است، باید مطالعه شود که کدام مکان برای چه نوع سرمایه گذاری بهتر است.

صنعت فولاد یک صنعت آب بر است ولی صنایع فولاد را به مرکز کشور بردند که در این مناطق  با مشکل آب مواجهیم ، شرکت فولاد بین استان یزد و اصفهان قرار دارد که نه تنها گرفتار کمبود آب شدند بلکه خود کشاورزان و مردم هم در گیرند و شدت درگیری به حدی بود که به تنش بین دو استان منجر شود. چرا باید صنعت را در جایی بریم که تنش آبی و بی آبی وجود دارد.

در خصوص کشت پیاز و سیفی جات در منطقه آذربایجان، با توجه به خشک شدن دریاچه ارومیه مردم با مشکل کم آبی مواجهند، مردم میاندو آب با این حال چغندر می کارند که بسیار آب بر است.

اگر مقررباشد که صنعت و کشاورزی ما از چهارچوبی تبعیت کند باید موضوع آمایش سرزمین را جدی بگیریم.

موضوع بعدی احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. ما به آقای نوبخت که آن ایام در سازمان برنامه و بودجه بود گفتیم بیایید سازمان مدیریت را احیا کنید،که این امر منجر به تربیت مدیر استراتژیک در سطوح مختلف می شود.

مدیریت چند نوع است. استراتژیک، میانی و اجرایی.

وقتی فردی بعنوان یک مدیر میانی کاملا موفق عمل می کند، به یک باره به وزارت می رسد که جزو مدیریت استراتژیک است، قطعا موفق نخواهد بود.

برخی مدیران افق را نمی بینند و برنامه کلان و راهبری ندارند اینکه یک انسانی در جایگه راهبری قرار گرفته و تفکر راهبری را داشت باید در جایگاه خود قرار گیرد

ما برای سازمان مدیریت طرحی داشتیم ولی آقای نوبخت گفتند ما خودمان سازمان مدیریت را احیا می کنیم ولی این سازمان را تبدیل به سازمان برنامه و بودجه کردند.

انتخاب  مدیران یا با لابی گری انجام میشود و یا با شرکت سهامی و سهامداری و وزارتی است که اینگونه نمیشود.

در سطح وزرا موضوع متفاوت است ولی از این سطح پایین تر باید افرادی را انتخابی کنند که افراد راهبر و آینده نگر باشند.

از وزیر صنعت و معدن باید پرسید استراتژی شما در مورد صنعت و معدن چیست، کدام صنایع را باید احیا کنیم و نیاز ها را بر طرف کنیم

یکبار از کشتار گاه تبریز با وزیرجهاد و کشاورزی تماس گرفتم که اکثر این گاو هایی که ذبح می کنند، ماده هستند گفتند چه ایرادی دارد، ایراد این بود که ما باید از این پس شیر را از دارو خانه ها پیدا کنیم ما خودمان آتش به سرمایه های آینده مان میزنیم.

یک زمانی آذربایجان شرقی قطب دامپروری کشور بود ولی اکنون وضعیت فرق کرده است.

همه نارضایتی های مردم حاصل عملکرد غلط است هیچکدام قبول ندارند که مشکل از کجاست.

مسخره کردن جوانگرایی با مدیر قرآنی

یک فرد باید از سن جوانی تربیت شود، اما فقط در ظاهر جوانگرایی میکنیم، وقتی به یکباره مدیر شبکه قرآنی را به عنوان وزیر مطرح می کنند این مسخره کردن جوانگرایی است. باید در کنار تعهد، تخصص نیز باشد. لذا فرد باید از دوران جوانی تربیت شود و بعنوان یک مدیر کارآمد و فعال وارد عرصه شود.

موضوع مهم بعدی ، اصلاح اقتصاد روستا ها است. در گذشته 75 درصد جمعیت کشور ما روستا نشین بود اکنون بر عکس شده، مهاجرت ادامه دارد چرا که وضعیت معیشتی روستا خراب شده، انقلاب خدمات بسیاری همانند آب ،برق، گاز، بهداشت و... را به روستا ها داد اما از یک چیز غافل شد، آن هم اقتصاد روستا بود، زیر بنای اقتصادی روستا تضعیف شده است. بیمه های روستایی معضلی شده است.

در مناطق سیل و زلزله زده به مردم روستایی وام بلا عوض داده بودند ولی بعدا دولت این پول را از مردم خواسته است، روستایی با چه انگیزه ای باید در روستا بماند؟

منابع طبیعی میگوید کوه ها مال ما است و نباید دام هایتان را چرا کنید و اراضی که شما میکارید از آنجایی که مشخص نیست مال کداممان است، حتما مال منابع طبیعی است.مردم از مسئولین منایع طبیعی دلشان  خون است.

صندوق های بارنشستگی یکی دیگر از معضلات است. تیمی تشکیل دادیم ویک گزارش  کامل از وضعیت 21 صندوق بازنشستگی تهیه کردیم، راهکار ها را به وزارت رفاه دادیم ولی بسیار کند عمل میکند.

اگر به بحران برخوردیم دیگر توان جمع کردن را نداریم.ورودی و خروجی و در آمد ها لذا  صندوقهای بازنشستگی کشور باید اصلاح شود .برخی از صندوق های بازنشستگی به جای انیکه به سمت سرمایه گزاری بروند، به سمت بنگاه داری می روند.

Image title


تبریز بیدار مهمترین مسائل استان از دیدگاه شما چیست؟

مشکل اشتغال اصلی ترین مسئله است اگر زمینه اشتغال را آماده کنیم جلو مهاجرت و فرار مغز ها را میگیریم

اولویت دوم بحث معیشت در دو قشر آسیب پذیر و یا اقشاری که تحت حمایت دولت هستند.

اولویت سوم حمایت از کشاورزی و صنعت است اگر بخواهیم استان رشد و توسعه داشته باشد باید توجه ویژه ای به بخش صنعت و کشاورزی داشته باشیم

اولویت بعدی فرهنگ است که موضوعات فرهنگی مورد غفلت قرار گرفته ، ما یک زمانی در تبریز تالار و مجموعه ای داشتیم که اولین جشنواره فیلم ایران بعد انقلاب تحت عنوان وحدت بود که از تئاتر شروع شد و با فیلم ادامه پیدا کرد و بعد ها با آمدن جشنواره فجر، جشنواره وحدت را قربانی کردند، هنرمندان ما مظلومند در بخش هنر و فرهنگ و ادب و انجمن ادبی مشکلات زیادی داریم که نیازمند یک حمایت بزرگ دارد.


گفتگو: حمید وظیفه

نظرات

IR

منادی شورای نگهبان را متهم نکرده فقط یک مصاحبه دو دقیقه ای از دکتر شبستری که مسئول وقت برگزاری انتخابات در استان بود پخش کرده است . چرا یک عده از آشکار شدن حقیقت واهمه دارند؟ آیا تغییر منادی با سعیدی و ابطال انتخابات اهر و هریس به دلیل این نبود که یک توازن در برابر لیست امید که بالای 50 % صندلی ها را داشت با این یکی طرف اصولگرا برقرار شود؟