تبریزبیدار
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۱۳:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۷۸۵۷۱

روال ثابت کرونا زدگی؛

خبرِ تازه‌ای بدهید آقای دکتر!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در جایگاه تخصصی‌ترین و رسمی‌ترین مقام بهداشتی و درمانی منطقه‌ای بزرگ، باید اطلاعات تاثیرگذارتر و ترغیب‌کننده‌تری به مردم بدهد. اعلامِ مکرر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها آن هم با ادبیات تکراری و جملات مشابه، الان دیگر هیچ تکانی به مخاطب نمی‌دهد و حساسیت او را برنمی‌انگیزد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / روح الله رشیدی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، هر روز آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا را از تلویزیون محلی اعلام می‌کند. بعد هم با یک جمله‌ی تکراری «اگر مردم رعایت نکنند، بحران نزدیک است» گزارشش را تمام می‌کند. 

این روال ثابتی‌ است که از ابتدای کرونازدگی برقرار است و هیچ تغییری در آن‌ داده نمی‌شود.  اعلام این اعداد، چیزی فراتر از کارکرد یک روابط‌عمومی نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در جایگاه تخصصی‌ترین و رسمی‌ترین مقام بهداشتی و درمانی منطقه‌ای بزرگ، باید اطلاعات تاثیرگذارتر و ترغیب‌کننده‌تری به مردم بدهد. اعلامِ مکرر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها آن هم با ادبیات تکراری و جملات مشابه، الان دیگر هیچ تکانی به مخاطب نمی‌دهد و حساسیت او را برنمی‌انگیزد. این نحو خبررسانی، دیگر خاصیتی جز سرگرمی و عادی‌سازی خبر ابتلا و فوت بیماران ندارد و طبعاً کمکی به تغییر رفتار مردم نمی‌کند.

یکی از محورهایی که احتمال دارد بیشتر از خبرِ کلیِ تعداد مبتلایان، کارکردِ ترغیبی و تنبیهی داشته باشد، ارائه‌ی ملموس نقشه‌ی پراکندگی محل‌های ابتلای بیماران کرونایی در استان است.

مثلاً بگویند چه تعداد در بازار مبتلا شده‌اند؟ چه تعداد در بانک، پمپ‌بنزین، فروشگاه، محل‌ کار و...؟

با این کار، برای مردم روشن می‌شود که کدام مکان‌ها بیشتر ناامن هستند. [وزرات ارتباطات چند روز پیش مدعی شد که با پایش مبتلایان، سه محل اصلی ابتلا را شناسایی کرده است: بیمارستان ها، پمپ بنزین ها و سوپرمارکت ها].

الان باید بتوانیم بگوییم مثلاً تعداد مبتلایان در محلات مختلف تبریز چند نفر بوده؛ نوعی رتبه‌بندی محلی از میزان احتمالی خطر در برش‌های کوچک.

با این کار، امکان قرنطینه‌ی محله‌ای توسط مردم مهیا می‌شود.

حتی ارائه‌ی آمار روزانه‌ی بیماران و فوتی‌های کرونا به تفکیک سن، جنس، شغل، علت ابتلا، نوع بیماری زمینه‌ای و... هم کارآمدتر از اعلام چند عددِ خام و خنثی است.

از اینها گذشته، ارائه‌ی اطلاعات در قالب اینفوگرافیک و مجسم‌سازی به روش‌های غیرشفاهی، تاثیر به‌مراتب بیشتری دارد.

چنین اطلاعاتی، با توجه به قابلیت‌های نظام رسیدگی به بیمار، علی‌القاعده باید در دسترس باشد. اگر هست و به‌نام رعایت مصالح منتشر نمی‌شود، حتماً خطاست. اگر هم احیاناً و به‌فرض محال، چنین اطلاعاتی در دسترس نیست، فاجعه همین است و نه کرونا.
.

نظرات

حسن
IR

سلام یک بار هم که شده از نظر مثبت قلم بدست بگیرید گفتن اینکه در چه منطقه و یا محل چه مزیتی می تواند داشته باشد مگر کلیات قضیه این نیست که همه در خانه بمانیم تا زنحیره انتقال قطع شود اگر امثال شما انرژیتان را متمرکز به روشنگری وآگاه سازی مردم کنید متولیان درمان هم وقت بیشتری برای خدمات درمانی صرف می کنند پس بهتر است بجای سنگ اندازی بفکر ارائه ایده و شیوههای تشویقی برای ماندن درخانه باشید عمل همراه قلم فقط قلم دردی را دوا نخواهد کرد تصمیم گیرنده در اینجور مطالب ستاد مبارزه با کرونا است. که از همه سطوح تصمیم گیر درآن ستاد حضور دارند حالا ببینید اگر امکان باشد شما هم از اعضاء ستاد باشید

IR

سلام امروز شبکه افق برنامه ای نشان می داد، در باره دکتر پوست که اتفاقا جانباز هم بود ، کارش این بود که در هرکجا که احساس نیاز بود برود و مریضها را هم درمان کند . از اول برنامه تا آخر ندیدم که ادعایی داشته باشد ایکاش از این انسانهای عاشق یاد می گرفتید که همیشه منتقد نباشید یک بار هم که شده از کارهای مثبتتان در حل مشکلات این مردم عزیز بفرمایید کار.... نه راه کار

هموطن
IR

بله دقیقا.تبریز بیدار درست دغدغه ها و سوالات مکرری که شهروندان در ذهن خود دارند را مطرح کرده. اعلام ارقام تکراری زیاد تاثیری ندارد.البته در سطح کشوری نیز سخنگوی وزارت بهداشت عین دکتر صومی امار های روزانه را اعلام میکند

همشهری
IR

حالا نام محله ها را گفتند این عزیز بفرمایند چه اتفاق تازه ای افتاد حتما این پایش درون ستاد انجام می شد و تصمیم مقتضی گرفته می شد وهیچ لزومی نبود که رسانه ای بشود./

IR

آقای دکتر از این آقا بپرسید که چه کار عملی در این مورد انجام داده اند.....که مطالبه گری می کنند