تبریزبیدار
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ ۲۳:۲۵:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۷۸۶۸۸

معاون سیاسی امنیتی استاندار در گفتگو با تبریزبیدار مطرح کرد؛

راستگو: برای وسایل نقلیه کارمندان و کارگران شاغل در خارج شهر، کارت تردد صادر شده

راستگو در گفتگو با تبریزبیدار گفت: در جلسه ستاد کرونای استان این طور تصمیم گرفتیم که به جای این‌که برای تک‌تک کارگران و کارمندان شاغل در خارج از شهر کارت صادر شود، کارت تردد برای آن وسیله نقلیه صادر شود.

علیار راستگو معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص فعالیت واحد های تولیدی و صنعتی استان در ایام اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا گفت: هیچ‌گونه محدودیتی در دستورالعمل این طرح برای واحدهای تولیدی و صنعتی قید نشده است و آن‌ها می‌توانند فعالیت کنند اما حتما باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند که این پروتکل‌ها توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به تمام واحدهای تولیدی و صنعتی ابلاغ شده است.

کارخانجات و واحدهای صنعتی ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند

وی اضافه کرد: تکلیف صنوف و واحدهایی مانند مغازه‌ها و... که عضو اتحادیه صنوف هستند، در دستورالعمل و در جدول مشخص شده است که کدام صنوف می‌توانند فعالیت داشته باشند و کدام یک از فعالیت منع شده اند.

وی با بیان اینکه فعالیت کارخانجات بستگی به صاحب کارخانه دارد، افزود: صاحب کارخانه به‌هیچ‌عنوان از نظر ما که متولی طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا (فاصله‌گذاری اجتماعی) هستیم و این طرح را اجرا می‌کنیم، هیچ‌گونه ممنوعیت و یا محدودیتی در فعالیت کارخانجات ندارد اما هر کارخانه‌ای که می‌خواهد فعالیت داشته باشد (چه ضروری و غیرضروری) باید پروتکل‌های بهداشتی را کاملاً رعایت کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به اینکه پروتکل های بهداشتی توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز تهیه و به سازمان صمت استان اعلام شده است، اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی ابلاغ کرده است و وظیفه سازمان این است که بر این واحدها نظارت داشته باشد و هر واحدی را که این پروتکل را رعایت نمی‌کند، به ما اعلام کند.

وی اضافه کرد: اداره ‌کل کار، رفاه و تامین اجتماعی استان نیز که به‌‌عنوان حلقه واصله بین کارگر و کارفرما است، وظیفه دارد تا برای رعایت مسائل بهداشتی کارگران نظارت داشته باشند.

راستگو در ادامه با اشاره به مشکل رفت و آمد کارمندان و کارگران بعضی از واحدهای تولیدی و صنعتی استان از پلیس راه نیز خاطر نشان کرد: ما این مشکل را این‌طور حل کردیم که باتوجه به این‌که سال 99 از طرف رهبر معظم انقلاب به‌‌عنوان سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده است و ما باید به واحدهای تولیدی و صنعتی کمک کنیم تا فعالیت داشته باشند، در جلسه ستاد کرونای استان این طور تصمیم گرفتیم و به نیروی انتظامی و پلیس‌راه نیز اعلام کردیم که به جای این‌که برای تک‌تک کارگران و کارمندان کارت صادر شود، کارت تردد برای آن وسیله نقلیه صادر شود.

وی با بیان اینکه این کارت باید در دست راننده آن وسیله باشد و به پلیس اعلام کند که به شهرک صنعتی می‌رود، گفت: اگر این واحد خارج از شهرک صنعتی نیز باشد، این کارت باید در اختیار مسئول آن واحد صنعتی قرار بگیرد لذا هم سازمان صمت می‌تواند کارت تردد صادر کند هم شهرک صنعتی و هم صاحب کارخانه و در کل هدف ما  این است که کارگران در موقع رفت‌وآمد هیچ مشکلی نداشته باشند.

سرپیچی و جریمه 0.4 درصد مردم از طرح فاصله گذاری اجتماعی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ضمن تقدیر و تشکر از همراهی مردم در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اظهار داشت:  از دو روز گذشته که این طرح آغاز شده است، در 83 نقطه استان پایگاه ایست و بازرسی ایجاد کرده‌ایم و به 25  هزار دستگاه خودرو تذکر داده شد که به منزل خود بازگردند و آن‌ها هم برگشتند و تنها چهار دهم درصد سرپیچی کردند که طبق دستورالعمل پانصد هزار تومان جریمه شده و خودروی آن‌ها نیز به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

راستگو ضمن رد خبر منتشر شده در برخی رسانه ها که از زبان وی گفته بودند که خودروهای متخلف در مرحله اول پانصد هزار تومان جریمه خواهند شد و در مرحله دوم ماشین توقیف خواهد شد، بیان کرد: اینطور نیست بلکه جریمه و توقیف توأمان انجام خواهد شد یعنی هم‌زمان با این‌که پانصد هزار تومان جریمه می شوند، شماره پلاک آن وسیله نقلیه در سیستم پلیس ثبت می‌شود اما چون ما نمی خواهیم سرنشینان وسیله نقلیه را  که اکثراً خانواده‌ها هستند در همانجا پیاده کرده و با جرثقیل به پارکینگ منتقل کنیم، لذا به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا به منزل خود رفته و پلیس در آنجا خودرو را توقیف کند.

ایجاد نقاهنگاه 400 تختوابی در سالن ورزشی امام علی(ع) تبریز

وی در ادامه به ایجاد نقاهتگاه 400 نفره در سالن ورزشی امام علی(ع) خیابان قطران تبریز با کمک ارتش و با نظارت دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: این نقاهتگاه برای ظرفیت چهارصد نفر ایجاد شده است که فعلاً200 تخت با کلیه امکانات در آنجا ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: نقاهتگاه محلی است برای بیماران کرونایی که از بیمارستان مرخص شده‌اند و بنا به تشخیص پزشک این بیمار کرونایی بعد از ترخیص از بیمارستان به مدت ده الی پانزده روز باید استراحت کند اما در منزل امکان ایجاد اتاق ایزوله نیست لذا این نقاهتگاه به این دلیل ایجاد شده‌است که این بیماران در آن‌جا قرار بگیرند.

غربالگری و رزمایش بیولوژیک دو طرح ماندگار سپاه برای مقابله با کرونا است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی ضمن تقدیر از اقدامات سپاه پاسداران در مقابله با شیوع ویروس کرونا، عنوان کرد: انصافاً سپاه  2 کار اساسی و ماندگار  انجام داد که کار اول عبارت است از بسیج ملی یا همان غربالگری که در سطح استان با نظارت مراقبین بهداشت و سلامت انجام می‌گیرد که تاکنون نزدیک 72 درصد در کل استان این کار انجام شده است و استان ما از نظر بسیج ملی غربالگری در سطح کشور رنگ سبز گرفته است

وی با اشاره به رزمایش بیولوژیک مدافعان سلامت که روز گذشته آغاز شد، تشریح کرد: موضوع بعدی عبارت است از ضدعفونی و بحث رزمایش بیولوژیک که روز گذشته در سطح تبریز آغاز شد و با نوبت در تمامی شهرها این کار توسط سپاه اجرا خواهد شد.

اجازه نخواهیم داد ویروس مجددا در استان اوج بگیرد

 راستگو ضمن تاکید دوباره به اینکه مردم در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین در خانه هایشان بمانند، گفت: از مردم خواهش می‌کنم که به خاطر سلامتی خود و سایر افراد این چند روز را مخصوصاً روزهای دوازدهم و سیزدهم را در منزل بمانند چون که زمینه و علت مراجعات این روزهای مردم به مراکز درمانی و تعداد مبتلایان و فوت کنندگان، برمی‌گردد به چندین روز قبل یعنی شب چهارشنبه سوری و خرید های شب عید و اگر خدای‌نکرده مردم دوباره به توصیه‌های پزشکان به هشدارهای پلیس و مسئولین گوش ندهند،  نگرانی ایجاد خواهد شد اما اگر مردم رعایت کنند و در منزل‌ها ایشان بمانند قطعاً این بیماری کنترل خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به تمهیدات اتخاذ شده در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین خاطر نشان کرد: ما این موضوع را در سطح استان مدیریت کرده و طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا را بطور جدی ادامه خواهیم داد و در همین راستا کلیه پارک‌ها، بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها و مراکز تفریحی و سرگرمی را تعطیل کرده ایم و نیروی انتظامی بطور کاملاً جدی مراقبت خواهد کرد و ما اجازه نخواهیم داد که خدای‌نکرده این بیماری دوباره در استان به اوج برسد و مردم نیز باید رعایت کنند.