تبریزبیدار
یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۷:۱۶:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۹۰۷۰

در گفتگو با تبریزبیدار تشریح شد؛

چرا حقوق و بیمه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی کامل پرداخت نمی شود؟

مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز در گفتگو با تبریزبیدار به تشریح جزئیات پیگیری حقوق کارگران شرکت اتوبوسرانی پرداخته است.

فاطمه سیه چهره مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص پیگیری های این تشکل دانشجویی از مشکلات کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز گفت: این شرکت هر سال مناقصه و مزایده‌ای برای واگذاری امورات مربوط به فروش و شارژ كارت بليت الكترونيكی و كنترل تراكنش كارت بليت الكترونيكی ايستگاه‌های مسير تندرو به شرکت‌های واجد صلاحیت برگزار می کند و چندین سال است که امور ذکر شده‌ به یک شرکتی  واگذار شده‌است.

وی با اشاره به اینکه مناقصه‌ بعدی درتاریخ ۹۹/۱/۳۱ برگزار خواهد شد، افزود: در نظر داریم با مطالبه حقوق کارگران جلوی  بی عدالتی ها هر چه زودتر گرفته شود.

 مرخصی ممنوع، شکایت مساوی اخراج

این فعال دانشجویی در ادامه به شرایط نامساعد کارگران این بخش اشاره کرده و اظهار داشت: حقوق دریافتی این کارگران به ازای 2 شیفت ساعت کاری، معادل یک شیفت و بعضا کمتر از آن حساب می شود و علاوه بر آن حق بیمه‌ی آنها نیز به صورت کامل پرداخت نمی‌شود و برای برخی از آنها نهایتا ۱۵ روز واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه این کارگران مرخصی هم ندارند،افزود: با وجود همه‌ی این مشکلات، نمی‌توانند اعتراض کنند چرا که در آنصورت احتمال از دست دادن شغل با همین حقوق حداقلی وجود دارد،  طبق گفته‌ی کارگران این شرکت، آنها در اسفند ماه سال سال قبل، ۲۵ روز کار کرده‌اند که به ازای ۲ شیفت ۶۰۰ هزارتومان و به ازای یک شیفت ۳۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند. این درحالی‌ است که نه حق بیمه‌ی آن‌ها در اسفند ماه به صورت کامل پرداخت شد و نه عیدی که مطابق مصوبه باید ۲ برابر حقوق دریافتی پرداخت می شد، داده شده است.

سیه چهره در ادامه به جلسه مشترک بسیج دانشجویی سهند با  مدیرعامل سابق شرکت واحد اتوبوسرانی اشاره کرد و گفت: آقای جلالی در این جلسه گفت که «قانون واگذاری که در آن اتوبوس رانی را موظف به نظارت می‌کند مربوط به ۷-۸ سال پیش بوده و شامل این مورد نمی‌شود و قانون کار باید توسط شرکتی که با کارگران قرار داد می‌بندد رعایت شود که در قرارداد مابین اتوبوس رانی و شرکت ایمن مکان بندی مربوط به قانون کار نیست اما به طور کلی حق شکایت برای دریافت حقوق براساس قانون کار وجود دارد اما چون بلافاصله پس از شکایت به کارگران پایان کار داده می‌شود و در نهایت بیکار می شوند معمولا شکایت نمی‌کنند»

مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه سهند همچنین  به قسمت دیگری از صحبت های جلالی اشاره و افزود: طبق گفته مدیرعامل سابق شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز، این مشکلات ناشی از نبود بودجه‌ی کافی برای پرداخت کامل حقوق این کارگران است.

سیه چهره در پایان عنوان کرد: در همین راستا و برای پیگیری موضوع به سراغ شهرداری نیز رفتیم که متاسفانه علی رغم پیگیری‌ها پاسخی از سمت شهرداری دریافت نکردیم. اما این پیگیری‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و انتظار پاسخگویی از مسئولین مربوطه در شرکت واحد، شهرداری و.. را داریم.