تبریزبیدار
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۵۵

تبریزبیدار گزارش می دهد:

پای درس انسانیت پاکبانی با 5 کلاس سواد / امانتداری از همه دارایی یک شهروند

پرسیدم: پول نیاز نداری؟ خندید و گفت: مگر می شود با حقوق اندکم بگویم نیاز ندارم؟ نیاز دارم اما از حلالش؛ نه پول کس دیگری که در گلویم گیر کند و دائم خفه ام کند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

نه مهندس بود نه دکتر و نه استاد دانشگاه، گفت تنها تا پنجم ابتدایی درس خوانده ام.

اما از من بپرسید معرفت و اندیشه پاکش اندازه هزاران هزار دکتر و معلم و استاد دانشگاه بود. یا نه او کلی درس برای آموختن در دل و ذهنش نهفته بود.

۳۶ سالش بود و با چندین نفر نان خور و کلی خرج و مخارج و به قول خودش قرض و قوله.

گفت ۱۱ سال است کارم خدمت خالصانه و بی منت برای شهروندان است.

Image title


کاری که از صبح علی الطلوع آغازش می کنم و گاها تا دیر وقت برای اینکه نان حلال سر سفره خانواده ام ببرم با همین لباس نارنجی رنگ و این جارو عرق جبین می ریزم.

صحبتم از شهرام شهرام ایمانی پاکبان امانتدار تبریزی است. امین و خادم بی سر و صدای شهر.

چند روز پیش چک حاملی به مبلغ چهار میلیون و دویست هزار تومان هنگام تمیز کردن شهر پیدا می کند و با وجدان کاری که داشت آن را به صاحب آن رساند.

پرسیدم: پول نیاز نداری؟

خندید و گفت: مگر می شود با حقوق اندکم بگویم نیاز ندارم؟ نیاز دارم اما از حلالش؛ نه پول کس دیگری که در گلویم گیر کند و دائم خفه ام کند.

عزت نفسی که دارد مرا مبهوت کرده، می گویم: چطور چک را پیدا کردی و به صاحبش برگرداندی؟

گفت: چک را در خیابان پیدا کردم وقتی دیدم حامل هم است اصلا وسوسه هم نشدم حتی به ذهنم هم نیامد برای خودم بردارم همه تلاشم را می کردم تا کارم زودتر تمام شود و چک را به صاحبش بازگردانم، آخر می دانستم صاحب چک اکنون ناراحت و نگران است.

هر بار که حرف می زد تازه متوجه می شد از چه عزت نفسی برخوردار است و چقدر این مرد معرفت دارد.

Image title

او در مورد نحوه پیدا کردن صاحب چک اینچنین ادامه می دهد: در حال کار بودم که این چک راپیدا کردم، رفتم بانک رفاه شماره تلفن صاحب چک را گرفتم و بعد زنگ زدم گفتم این چک را به چه کسی دادی؟ شماره او را گرفتم بعد زنگ زدم طرف را پیداکردم و قرارگذاشتم و به معاونت خدمات شهری منطقه ۴ آمد و تحویل دادم.

Image title

می گوید: درآمدم ۴/۵ میلیون تومان است و ماهی ۲/۵میلیون تومان اقساط دارم. چرا پول نیاز دارم ولی پول حلال نه پول دیگری.

این را برای چندمین بار تکرار کرد پول حلال، معلوم بود چقدر برایش مهم است.

گفت: این بار اولم نبود، چندین بار گوشی و کیف پول پیدا کرده و به صاحبش داده ام. صاحب چک هم که برای تحویل گرفتن‌ امانتش آمده بود، باورش نمی شد راست گفته باشم چرا که در این دوره زمانه همه پول لازم هستند. می گفت بودن آدم هایی مثل شما نعمت بزرگی است.

سراغ صاحب چک را هم گرفتیم. آقای مهدی آسمانی جوانی که از گم کردن چکی حامل چند روزی بود دلشوره امانش را بریده بود.

گفت: اصلا خبر نداشتم که چک گم شده است. آن چک پیش من امانت بود، ساعت 8 صبح بود که فهمیدم گم شده و این درحالی بود که من چک را  روز قبل آن گم کرده بودم.

او می گوید: صبح از طرف شرکت به من زنگ زدند که شما چک گم کردید چون متوجه گم کردنش نشده بودم گفتم نه بعد کیفم را نگاه کردم دیدم نیست و یک لحظه دنیا روی سرم خراب شد. هرگز فکر نمی کردم دیگر پیدا شود، خودم هم که وضع مالی آنچنانی ندارم که برایم گم کردن چک مهم نباشد.

 آسمانی ادامه می دهد: برایم خیلی مهم بود چون دستم امانت بود و شاید از طرف شرکت برایم مشکل ساز هم می شد.

او گفت: در این شرایط کمی سخت است که فکر کنی کسی بیاید و آن را پیدا کند و به تو برگرداند.

این مردی که از خوشحالی پیدا شدن چک مسرور بود می گوید: خیلی از این پاکبان تشکر کردم، واقعا باید دست همچنین انسانی را بوسید که نان حلال سر سفر خود می برد. او زحمت کشیده تا مرا پیدا کند و چک را برگرداند، ان شاءالله در همه مراحل زندگی  موفق باشد.

گفتگو با این پاکبان که معلم اخلاق و انسانیت و امانتداری بود من را هم مسرور کرده بود، واقعا لذت بخش بود هم صحبتی با این چنین انسان شریفی.


گفتگو و تنظیم: صابر عیسی پور - سیده موسویلر