تبریزبیدار
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۸۱

همراه با حاملان وحی(بخش اول) / در گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با حافظ و قاری قرآن مطرح شد:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست! /طبابت در مسیر شفای قرآنی

طبق وعده ای که تبریز بیدار داده بود هر هفته با یک حافظ قرآن همراه خواهیم بود. اولین حافظ قرآن میلاد عاشقی متولد ۲ بهمن سال ۱۳۷۸ هست که از ۸ سالگی حفظ قرآن را آغاز کرده است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

طبق وعده ای که تبریز بیدار داده بود هر هفته با یک حافظ قرآن همراه خواهیم بود. اولین حافظ قرآن میلاد عاشقی متولد ۲ بهمن سال ۱۳۷۸ هست که از ۸ سالگی حفظ قرآن را آغاز کرده است.

او جوانی موفق با فکر و اندیشه قرآنی است که معتقد است جذابیت قرآن زمانی درک می شود که هم اخلاص در تلاوت باشد و هم عمل به کلام وحی باشد.

آقای عاشقی می گوید: فرزندان خود را به سمت قرآن سوق دهید چرا که واقعا روش زندگی انسان را عوض می کند.

او از مسئولان می خواهد قرآنی باشند و به سبک قرآنی مدیریت کنند.

گفتگو با این حامل قرآن و کلام وحی را  با معرفی خودشان آغاز کردیم.

نمایندگی جمهوری اسلامی در لبنان و دبی

تبریزبیدار: خودتان را معرفی کنید و از فعالیت های قرآنی تان بگویید؟

بنده متولد ۲ بهمن سال ۱۳۷۸ هستم و از ۸ سالگی حفظ قرآن را شروع کردم و در ۱۰ سالگی موفق شدم حافظ کل قرآن شوم. بنده توفیق داشتم در مسابقات مختلفی شرکت داشته باشم و عناوین مختلفی را کسب کنم و به عنوان نماینده جمهوری اسلامی به کشور لبنان اعزام شدم و بعد رتبه برتر بسیج دانش آموزی سراسر کشور را کسب کردم و بعد رتبه اول مسابقات کشوری زیر ۱۶ سال را کسب کردم و بعد به عنوان نماینده از جمهوری اسلامی ایران در دبی رتبه برتر را کسب کردم و بعد از آن موفق شدم مدرک کارشناسی علوم حدیث را کسب کنم، حافظان قرآن بدون ورود به دانشگاه می توانند مدرک خود را دریافت کنند.

در رشته علوم تجربی تحصیل کردم و در حال حاضر سال دوم رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی در حال تحصیل هستم و امسال هم توفیق داشتیم رتبه برتر دانشجویان ملی سراسر کشور را کسب کنم و ان شاالله بعد از کرونا مسابقه دانشجویان مسلمان دنیا خواهد بود.

Image title

حمایت های مستمر والدین

تبریزبیدار: چطور شد اقدام به حفظ قرآن کردید؟

اول به لطف خداوند و بعد از آن اگر در خانواده این بستر مهیا نشود قطعا نمی توان در کار جلو رفت، از پدر و مادر عزیزم بابت حمایت هایی که از من کردند تشکر و قدر دانی می کنم علی الخصوص مادرم باوجود اینکه بیش از ۱۰ سال است حافظ قرآن هستم ولی هر روز برنامه ما استمرار دارد و در تمامی مسابقات و محافل قرآنی حضور پیدا کردند و بنده را حمایت کردند بعد از لطف خداوند هر چیزی دارم از حمایت های مادرم و دعای خیر ایشان دارم.

اگر حافظ قرآن، عامل آن نباشد، جامعه متضرر می شود

تبریزبیدار: مهمترین تاثیری که قرآن در زندگی تان داشت چه بود؟

قرآن واقعا روش زندگی انسان را عوض می کند چون حفظ قرآن متفاوت تر از سایر زمینه ها است وقتی به سراغ قرائت قرآن و یا سایر زمینه های آن می روید ممکن است ۱۰ روزی تلاوت کنید بعد متوقف شود ولی چون در حفظ مجبور هستید هر روز آنها را مرور و حفظ کنید یک توفیق اجباری می شود و رهبر معظم انقلاب هم می فرماید حفظ بهترین مقدمه برای عمل به قرآن است برای آنکه هر روز تکرار می کنید باعث می شود هر روز با قرآن مانوس شوید و به مفاهیم آن فکر کنید و تدبر کنید و به آن عمل کنید.

حفظ قرآن در زندگی شخصی من تاثیر زیادی گذاشته، عزتی که حفظ قرآن در زندگی انسان و جامعه می گذارد شاید نتوان با چیز دیگری به دست آورد در کنار این عزت و روش زندگی که وجود دارد مسئولیت حافظ قرآن بالا می رود و دیدی که نسبت به حافظ قرآن وجود دارد خیلی متفاوت می باشد و حافظ به عنوان کسی است که قرآن را با خود حمل می کند و یکی از شاخصه های جامعه محسوب می شود و اگر به این ها عمل نکند جامعه اسلامی متضرر می شود. امیدواریم همیشه مشمول "شفا" و "رحمه المومنین" قرآن باشیم نه "یزید الظالمین" .

Image title

تبریزبیدار: مهم ترین درس هایی که از قرآن گرفتید چه بود؟

 آیات قرآن درس های متفاوتی به ما می دهد آیه ای از قرآن که همیشه در ذهنم است و بیشتر از بقیه آیات قرآن همیشه در ذهنم می ماند و سعی می کنم همیشه به آن عمل کنم آیه ۵۳ سوره مبارک زمر می باشد که می فرماید قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

می گوید ای بنده های من برای خودتان ظلم کردید و در حق خودتان زیاده روی کرده اید از رحمت خداوند نا امید نشوید خداوند تمامی گناهان را با مشیت خودش می بخشد و او آمرزنده مهربان است.

در اثر بی توجهی مسئولین، چهره های قرآنی ما توسط وهابیون جذب می شوند

تبریزبیدار: جامعه امروز بشری چقدر به تربیت قرآنی نیاز دارد؟

قرآن آخرین کتاب آسمانی و بزرگترین معجزه پیامبر می باشد و جنسیت کتاب قرآن این است که برای تمامی زمان ها باشد و نشان دهنده این است که همیشه باید مورد استفاده قرار بگیرد.

اول باید از خودمان شروع کنیم کسانی که مدعی قرآن هستند و صاحبان مناصب قرآنی هستند و به یک شخص قرآنی در جامعه شناخته می شوند هم در باطن و هم در ظاهر اعمالی انجام دهند که گرایش به سمت فرهنگ قرآنی زیاد شود

اول از همه چیز باید سرمایه های قرآنی را زیاد کنیم وقتی که شخصی حافظ قرآن می شود و دغدغه های مختلف دارد اگر از این شخص حمایت نشود شاید از مسیر قرآن فاصله پیدا کند

در سال های مختلف دیدیم که جوانان ما حافظان و قاریان بسیار خوبی هستند و متاسفانه وهابی ها رصد می کنند و با یک خودرو دادن، جوانان را از دست ما می گیرند و می گویند در جلسات ما حضور داشته باشد و بعد از چند سال کلا طرف عوض می شود و کارهایی که تا دیروز خودش با آنها مخالف بود موافقت می کند. البته عوض شدن این فرد نه تنها به خودش آسیب می زند بلکه به جامعه هم آسیب می رساند.

طبابت در مسیر شفای قرآنی

با توجه به این مسایل من از خداوند می خواهیم تا آخر عمر بتوانیم در این مسیر بمانیم و اگر در آینده پزشک شدم پزشکی باشم که در مسیر قرآن قدم بردارم و عنوان و مقامی که کسب می کنم قرآن باشد.

جایزه حافظ قرآن باید عمل به مفاهیم آن باشد

تبریزبیدار: چقدر تاکید بر این دارید که کنار قرائت قرآن به مفهموم آن توجه شود؟

دانستن معنی و مفاهیم قرآن سوای از قرآن نیست شاید بعضی از افراد طوری تصور کنند که معنی قران مقوله دیگری است و حفظ قرآن مقوله دیگری است مفاهیم قرآن برای یک حافظ لازم می باشد و حافظی که مفاهیم را نفهمد به نظر من فقط حفظ کرده است چون حافظ یک کتاب معمولی را حفظ نمی کند و باید معانی آن را بداند.

از حافظ هم در این دنیا و هم دنیای دیگر سوال پرسیده می شود اگر بداند، موجبات هدایت می شود ولی اگر نداند هم برای خودش ضربه وارد می شود و می گویند همه حافظان قرآن اینطور هستند و می گویند فقط حفظ می کنند و در مسابقات جایزه می گیرند.

حاکم وهابی امارات رای داوران را تغییر داد

تبریزبیدار: شنیدم در یک مسابقه توسط وهابی ها حقی از شما ضایع شده لطفا در این مورد توضیح بفرمایید؟

کشورهای خلیج فارس قبل از پیروزی انقلاب مسابقاتی نداشتند ولی وقتی دیدند ما مسابقات بین المللی برگزار می کنیم اینها هم به فکر مسابقه افتادند و باتوجه به شرایطی که داشتند وضعیت مالی آنها بهتر از ما بود هم از لحاظ جایزه و هم امکانات خوبی داشتند. بعد از اینکه بنده در مسابقات سراسری از طرف جمهوری اسلامی ایران در کشور امارات نفر اول شدم، خودشان روز مسابقه نمرات را اعلام کردند و بنده هم رتبه برتر انتخاب شدم ولی فردای آن روز وقتی حاکم دبی آمد همه چیز کلا عوض شد.

Image title

جذابیت قرآن با اخلاص در تلاوت و عمل به کلام وحی

تبریزبیدار: از لذت هایی که با قرآن بودن می برید برایمان بگویید؟

جذابیت قرآن زمانی درک می شود که هم اخلاص در تلاوت باشد و هم عمل به کلام وحی باشد.بیشتر افراد می گویند چرا ما قرآن را حفظ می کنیم و از روی قرآن بخوانیم و به مفاهیم آن عمل کنیم، حفظ کردن قران توفیق اجباری است که هر روز آن را مرور می کنیم خداوند می فرماید هر چقدر که می توانید قرآن بخوانید فکر می کنم ساده ترین راه برای این موضوع حفظ قرآن می باشد.

حفظ قرآن محدوده سنی ندارد از طفل صغیر تا شیخ کبیر می تواند قرآن را حفظ کند اگر چه سن پایین بهترین فرصت برای حفظ می باشد و کلاس سوم تا پنجم بهترین زمان برای حفظ قرآن می باشد ولی در هر سنی دارای برکت است.

در حال حاضر در مجتمع نور مدرس قرآن هستم و توصیه ام به بچه ها این است که قرآن را حفظ کنید تا قرآن شما را حفظ کند اگر خدا برا کسی حافظ باشد برای او هیچ مشکلی پیش نمی آید.

برخی مسئولین حتی در روخوانی قرآن مشکل دارند

تبریزبیدار: انتظارتان از مسئولین چیست؟

بزرگترین مشکل ما در جامعه قرآنی این است که عده ای از مسئولین ما قرآنی نیستند حتی شاید در علوم قرآنی انسان فرهیخته ای هستند حتی بعضی از مسئولین بلند پایه ما در روخوانی قرآن مشکل دارند.

رقابت های ناسالم آفت مسابقات قرآن است

در فرهنگ قرآنی چند مورد مسئله داریم؛ در مسابقات قرآن گهگاهی مشاهده می شود که بجای ترویج فرهنگ قرآنی رقابت های ناسالم اتفاق می افتد گهگاهی خودم دیدم در مسابقات حفظ قرآن که رقابت هست طرف دعا می کند نفری که می خواند اشتباه بخواند و خودش نفر اول شود.

برخی حافظان و قاریان در مادیات گیر کرده اند

باید اول از همه چیز مسئولان ما قرآنی شوند و مسئولینی انتخاب شوند واقعا داعیه قرآنی داشته باشند و مسئولینی که تجربه قرآنی داشته باشند کسی که حافظ و قاری نیست طبیعتا سختی ها مسابقات و حفظ را نمی فهمد و کسی باشد که درد جامعه قرآنی را بداند.

چرا نمی توانیم بعضی از حافظان و قاریان قرآن را حفظ کنیم چون قرآنی نیستند یا در مادیات قرآی گیر کرده است و یا در تدریس قرآن مبالغ گزافی دریافت می کند.

Image title

هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست!

متصدیان امور قرآنی در کشور ما معلوم نیستند، نمی دانیم وزارت ارشاد مسئول امور قرآنی است یا اوقاف یا سازمان تبلیغات و یا آموزش و پرورش؟ کلا مشخص نیست و در این جا هم بودجه حیف و میل می شود و هدف وحدت جامعه قرانی باشد.

تفاوت معنی دار عربستان وهابی و ایران شیعه در ترویج قرآن

وقتی که به مدینه مشرف شده بودم در آنجا دیدم کنار هر ستون شیخ وهابی نشسته است و کنار هر شیخ ۱۲ نفر نشسته است و قرآن می خوانند، در عربستان تا پایه دوازدهم تحصیلی باید ۵ جز از قرآن را حفظ کنند و این آیین نامه عربستان سعودی است چرا باید عربستان سعودی در حافظان و قاریان قران از ما جلوتر باشند؟ ان شاالله مشکلات جامعه حل شود و به سوی جامعه قرانی حرکت کنیم.

تاثیرگذاری قرآنی در مکان غیرقرآنیِ دانشگاه

تبریزبیدار: سخن پایانی؟

از خدای خود تشکر می کنم که توفیق داده است در این زمینه قدم بردارم و به عنوان یک فرد قرآنی در مکانی غیر قرآنی مثل دانشگاه تاثیر گذار باشم وبه نظرم یک پزشک قرآنی می تواند خیلی تاثیر گذار تر باشد.

و از پدر و مادر عزیزم تشکر و قدردانی می کنم که مرا در این راه یاری دادند و از تمامی اساتیدم تشکر می کنم که حق زیادی برگردن ما دارند امیدوارم بتوانیم ذره ای از زحمات آن ها را جبران کنیم و حداقل این باشد که در این مسیر منحرف نشویم و در این راه ثابت قدم بمانیم.

گفتگو از: الهه مهدوی