تبریزبیدار
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۱۵

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

حق کارگر در برنامه ی انسان محورِ 5 ساله کجاست؟ / حسابرسی به سبک تاریخ نگاری!

جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز در غیاب شهرام دبیری و به ریاست سونیا اندیش برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه شورای اسلامی شهر تبریز صبح امروز در غیاب شهرام دبیری رئیس جلسه در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

رونمایی از برنامه 5 ساله شهرداری و شورای شهر تبریز

سونیا اندیش نایب رئیس شورای شهر تبریز که امروز مدیریت جلسه را بر عهده داشت، در ابتدای جلسه  با ابراز خرسندی از تدوین برنامه 5 ساله شهرداری و شورای شهر گفت: برای اولین بار است که شهرداری و شورای شهر تبریز برنامه ۵ ساله نوشته شده است که این باعث هدفمندی و داشتن برنامه ای مشخص خواهد شد.

وی افزود: امروز از این برنامه رونمایی خواهد شد و امیدوارم در اجرای آن هم موفق عمل کنیم.

اندیش در ادامه با اشاره به 16 خرداد روز محیط زیست گفت: برنامه های حفظ محیط زیست و باغات تدوین شده است و در راستای حفظ محیط زیست امسال سال فضای سبز نامیده شده است تا در بازگشت تبریز به باغشهر قدیم گامی برداشته شود.

دستور اول جلسه: گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته دستور اول جلسه امروز شورای شهر تبریز بود که در ابتدا علی نژاد سرپرست امور مالی تاکسیرانی به ارائه گزارش پرداخت

علینژاد گفت: سال گذشته با توجه به بخشودگی جرایم اداره دارایی از بخشودگی ۴۹۰ میلیونی استفاده کرده‌ایم.

وی افزود: جرایم سنواتی بالغ بر ۶۰۰ میلیون بود شامل سال های قبل است و تا سال ۹۴ مالیات سازمان تاکسیرانی پرداخت و تسویه شده است.

حسابرسی به سبک تاریخ نگاری!

فرج قلیزاده عضو شورای شهر تبریز در ادامه به ایرادات تنظیم این گزارشات اشاره کرد و گفت: در این گزارش ها به دو نکته مصوبات و مقررات لحاظ شده و مقرارت شورای سازمان ها دقت نمی شود.

وی ادامه داد: در سازمان ها  و شورای سازمان ها، سازمان ها فقط یک شکل ظاهری است و بررسی سیاست های سازمان ها لحاظ نمی شود.

عبدالله تقی‌پور دیگر عضو شورا در ادامه گفت: ما باید بدانیم تکالیفی که مثلا در سال های ۹۴ و ۹۵ بر سازمان ها ابلاغ شده، اجرا شده یا نه؟

وی افزود: اگر این بررسی ها اتفاق نیافتد در غیر اینصورت کار ما فقط استماع است.

غلامحسین مسعودی ریحان عضو هیات رییسه شورای شهر تبریز هم در زمینه گزارش حسابرسی ها گفت: این گزارش ها شبیه تاریخ است چون سال های قبل انجام شده است، با اینکه نمی تواند مشکلات ما را تماما حل کند اما بازهم خوب است.

وی افزود: در سازمان های دولتی معمولا حساب هر روز بررسی می شود و در شهرداری تهران این کار انجام شده و رییس شورا ابلاغ را داده است و ذی حساب ها در شهرداری مستقر هستند.

علنی شدن حیاط خلوت ها

ایرج شهین باهر شهردار تبریز با بیان اینکه مطرح شدن حسابرسی سازمان ها در صحن شورا، یک قدم رو‌ به جلو است گفت: قبلا این کارها صوری انجام می شد.

وی افزود: درست است مربوط به سالهای قبل است اما همین که اعضای شورا را از حیاط های خلوت ایجاد شده در سازمان ها که الان حذف شده، با خبر می کند و مسائل سازمان کاملا علنی در حضور مردم بررسی می شود، اتفاق بزرگی در این دوره از شورا است.


دستور دوم جلسه: رونمایی از کتاب احکام برنامه پنج ساله 1398-1402 شهرداری تبریز 

بهشتی عضو شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه اولین بار است که در تاریخ شورا و شهرداری تبریز این برنامه نوشته شده است، گفت: این‌دیدگاه ضابطه مند شورا،  می تواند جلوی فساد را بگیرد.

وی افزود: چشم انداز بلند مدت تصویب شد و در قالب این چشم انداز، احکام برنامه پنج ساله تدوین شد و بعد از ۷ جلسه، در ۱۵۷ ماده تصویب شده است.

بهشتی ادامه داد: همه این برنامه ها با دیدگاه آینده نگری نوشته شده است تا تمام امکانات را بسیج کنیم تا بتوانیم در آینده استفاده کنیم.

شهین باهر شهر دار تبریز هم در این خصوص با تشکر از زحمات بهشتی و مدیران شهرداری گفت: در دیگر سازمان ها برای کارهای کوچک که نتیجه اش هم مشخص نمی شود میلیارد ها هزینه می شود اما ما از مدیران شهرداری استفاده کردیم  و با تدوین این برنامه تبریز با برنامه پیش می رود.

وی از اصحاب رسانه خواست در نهادینه کردن این برنامه شورا و شهرداری را یاری کنند.

شهین باهر با بیان اینکه  صحبت من ضمانت اجرایی این برنامه است گفت: نباید هر سال یک برنامه جدید تدوین شود و‌ تنها ۳۰ درصدش اجرا شود.

اندیش نایب رییس شورا خواستار تصویب این برنامه در شورای برنامه ریزی استان شد و گفت: این برنامه تلفیقی از حضور و به کار گیری دانشگاهیان و‌ نخبگان در مدیریت شهری است.

تحقق وعده انتخاباتی در یک سال مانده به انتخابات!

وی افزود: باید طی جلساتی پایش ها و چند و چون برنامه بررسی شود تا بتوانیم به اهداف تعیین شده در برنامه برسیم.

 شهردار تبریز هم در این زمینه گفت: اگر بتوانیم این‌برنامه را در شورای برنامه ریزی استان تصویب کنیم، می شود بعنوان سند بالادستی به فرمانداری ابلاغ کرد.

مولاخواه مدیر بودجه شهرداری هم در مورد نحوه تدوین این برنامه گفت : ۴۰۲۸ نفر ساعت وقت گذاشته شده است.

وی ادامه داد: سه ویژگی انسان محوری، احیای هویت و ‌مشارکت تمامی ذی نفعان، از ویژگی های این برنامه است اما بازهم ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد.

تقی‌پور عضو شورای شهر در ادامه در باره این برنامه گفت: همه ما اعضای شورا در زمان انتخابات وعده داده بودیم که امورات شهرداری را برنامه محور می کنیم و الان با زحمات مدیران نخبگان، دانشگاه و شهرداری زحمات زیادی کشیده شد اما پیگیری اجرای این احکام بسیار مهم است.

تعیین تکلیف بالگرد اطفای حریق در آینده

دستور سوم جلسه: بررسـی لایحه شـماره 82645/93 مـورخ 1398/08/12 شــــهرداری تـبریز مبنی برتجویز انجام معـامله و خریداری بســکت مخصوص هلیکوپتر مورد نیاز از اشــخاص حقیقی و حقوقی به مبلغ 200 میلیون تومان و در قالب اعتبارات بودجه مصوب پیش بینی نشده (مصوبه جلسه 85 کمیسیون برنامه وبودجه) 

شهین باهرشهردار تبریز در خصوص اهمیت و ضرورت خرید این هلیکوپتر گفت: این موضوع بعد از آتش سوزی بازار مطرح شد چون در بعضی مکان ها امکان امداد رسانی وجود ندارد به همین دلیل این درخواست را کردیم.

وی افزود: از زمان پیشنهاد این‌درخواست(از سال قبل) تا کنون تورم وجود دارد، پیشنهاد افزایش ۲۰ درصد را می دهم.

زبردست مدیرعامل سازمان آتش نشانی تبریز هم در این باره گفت: ما با اجازه آقای شهردار، افزایش بودجه آتشنشانی تبریز را  ۱۰۰ درصد درخواست می کنیم چرا که اگر به استانداردها توجه کنیم باید 37 ایستگاه آتشنشانی داشته باشیم اما این رقم اکنون اکنون ۲۳ ایستکاه است.

وی افزود : البته از نظر شعاع عملکرد باید ۴۲ ایستگاه باشد.

وی ادامه داد: ۴۴۷ نفر پرسنل داریم که باید ۷۷۰ نفر باشد و میانگین سنی ماشین آلات ما ۱۷ سال است اما باید ۵ سال است.

بنا به درخواست اندیش نائب رییس شورا با توجه به اهمیت موضوع مطرح شده این قرار شد این موارد در جلسه ای اختصاصی مورد بررسی قرار گیرد که به تصویب اعضا هم رسید.


دستور چهارم جلسه: بررسی لایحه شماره 70883/93 مورخ 1398/10/23 شهرداری تبریز مبنی بر اعمال مساعدت مالی به مبلغ 10 میلیون تومـان به هریک از خانواده هاي دوتن از پاکبانان شـرکتی شاغل در شـهرداری که درمورخ 1398/09/09 در حین انجام وظیفه در اتوبان پاسداران فوت نموده اند(مصوبه جلسه 84 کمیسیون برنامه و بودجه)

این لایحه با رای اعضای شورای شهر  تصویب شد. 


در ادامه نشست امروز شورا به علت کمبود وقت و اهمیت موضوع با رای اعضای شورا دستور هشتم خارج از نوبت مطرح  و  اعضا به بررسی دستور هشتم پرداختند.


دستور هشتم‌جلسه: بررسـی لایحه شـماره 85391/93 مـورخ 1398/12/19 شــهرداری تـبریز مبنی بر انجـام معامله و مصالحه فیمابین شهرداری منطقه 8 وجمعیت خیریه نوبر در خصوص تغییر کـاربری و تفکیک انجام یافته در ســنوات قبـل در محـل قبلی مـدرسه غیرانتفـاعی هاشـــمیه متعلـق به خیریه مـذکـور و پرداخت غرامت ملـک به مبلغ 16 میلیارد و640 میلیـون تومـان و تهـاتر مبلغ بـا عوارض پروانه هـای ساختمـانی مورد درخواست خیریه ) مصوبه جلسه 86 کمیسیون برنامه و بودجه که این موضوع در کمیسیون بررسی و تصویب شده است.

شهین باهر شهردار تبریز در این خصوص گفت: شهرداری تبریز در دوره قبل با خیریه نوبر توافق کرده بود که ۳۰۰ متر این مکان ‌را تجاری کند و به خیریه نوبر دهد. اما الان همه آن مکان به پارک تبدیل شده و‌ نخواستیم دوباره فضای سبز را تجاری کنیم.

وی افزود: بخاطر همان خواستیم تهاتر کنیم و چون مبلغ خارج از اختیارات من بود، به صحن آوردیم.

این دستور جلسه با رای اعضای شورا تصویب شد.

بابایی اقدم در ادامه نشست امروز شورای شهر تبریز با با اشاره به چند موضوع خارج از دستورات جلسه گفت: همچنان اثری از بودجه متمرکز نمی بینم باید در توزیع امکانات در مسیر عدالت پیش برویم باید همه شهروندان را در یک نگاه ببینیم.

وی افزود: موضوع اتوبان پاسداران را بارها مطرح کرده ام اما انگار نه انگار گویی به دیوار می گویم در بحث مسیرگشایی شهرداری نمی تواند کد بدهد یعنی شهرداری عاجز است حتی کد بدهد؟

محلات بمباران زده ای که مسیرگشایی نمی شود!

وی خطاب به آجودان زاده گفت: آقای آجودان زاده شما مسئول رسیدگی به مصوبات شورا نیستید؟ خبر دارید محله هایی که مسیرگشایی شده، مثل بمباران است اکنون اهالی آن مناطق آمده بودند اما راه ندارند چه کسی مسئول این موارد است.

علاج واقعه قبل از بازی با جان کارگران صورت گیرد

محمدزاده عضو شورا هم با ابراز نگرانی از خطراتی که جان کارگران شهرداری تهدید می کند، گفت: در مسیر میدان آذربایجان تا راه آهن که یک‌مسیر تندرو است، که کارگران در حال کاشت گل هستند. لذا از مسئولین می خواهم با جان مردم و کارگران بازی نکنند چون بعد از وقوع حادثه می بینیم که آنها هیچ حمایتی نمی شوند چرا که  اکنون بعد از چندین ماه مبلغ ناچیزی کمک می شود.

وعده توخالی با کیسه بیت المال

وی در ادامه گفت: در دوره های قبل با پول های بیت المال قول هایی داده شده اما الان معلوم شده امکان کد دهی و مسیرگشایی نیست. چرا ان مسئولین با پول بیت المال ان قول ها را داده اندکه امکان پذبر نیست.

اسوتچی دیگر عضوشورا هم  با تذکری در مورد حق و حقوق ضایع شده کارگران گفت: پرداخت حق و حقوق موضوعی شده است که هر ماه تکرار می شود و رفته رفته به یک مصیبت تبدیل می شود.

حق کارگر در برنامه ی انسان محورِ 5 ساله کجاست؟

وی افزود: براساس اعتقادات مان نباید در پرداخت حقوق کارگران تاخیر کنیم نباید در مقابل درخواست کارکنان بگوییم چرا عجله می کنی؟

اسوتچی گفت: همه این برنامه های پنج ساله و ... همگی انسان محور هستند اما وقتی پای صحبت پرداخت حق و‌ حقوق همین انسان ها مطرح می شود، نگوییم عجله نکن. اگر درخواست ما و ‌کارکنان و کارگردان مبنی بر پرداخت حق و حقوق غیر معقول است، بگویید تا همه بدانند.

اولتیماتوم اسوتچی برای بکار گیری ادبیات اسوتچی

وی تاکید کرد: اگر با این درخواست موافقت نشود و رسیدگی نشود، مجبورم با ادبیات اسوتچی حرف بزنم.

با تذکرات پایانی اعضا شورا نشست امروز شورای شهر تبریز به پایان رسید.